کد خبر : 63539 شنبه 16 فروردین 1399 - 14:34:51
آیا-ویروس-کرونا-از-طریق-صحبت-کردن-منتقل-می-شود؟-

دانشمندان در حال بررسی هستند

آیا ویروس کرونا از طریق صحبت کردن منتقل می شود؟

جدیدترین تحقیقات دانشمندان آمریکایی با همکاری یک دانشمند ایرانی می‌گوید صحبت کردن و برقراری مکالمه حضوری می‌تواند منجر به ایجاد ذرات معلق آلوده و کافی برای انتقال کروناویروس جدید شود.

به گفته دانشمندان هواپخش در دانشگاه "کالیفرنیا دیویس" از جمله "سیما اسدی" دانشمند ایرانی فارغ التحصیل از این دانشگاه، گفتار عادی توسط افرادی که بدون علامت اما ناقل کروناویروس هستند و به این ویروس آلوده هستند، ممکن است به اندازه کافی ذرات معلق در هوا تولید کند که منجر به انتقال این بیماری از راه هوا شود. 

اگرچه هنوز مشخص نیست که این امر در گسترش و شیوع بیماری کووید-۱۹ چه اندازه تاثیر دارد، اما نیاز به اقدامات جدی برای حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی دارد تا ویروس شناسان، اپیدمیولوژیست‌ها و مهندسانی که ذرات معلق در هوا و هواپخش‌ها را مطالعه می‌کنند، این موضوع را به خوبی روشن کنند.

"ویلیام ریستنپارت" استاد مهندسی شیمی در دانشگاه کالیفرنیا دیویس گفت: هواپخش‌ها به اندازه کافی کوچک هستند که بتوانند در هوا سفر کنند. بنابراین صحبت عادی، مقادیر قابل توجهی از هواپخش‌های حاوی ذرات تنفسی ایجاد می کند. 

این ذرات تنفسی حدود یک میکرون یا یک میکرومتر قطر دارند. آنها برای دیده شدن با چشم غیرمسلح بسیار کوچک هستند، اما به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانند ویروس‌هایی مانند آنفلوانزا یا کروناویروس جدید را با خود حمل کنند.

سال گذشته "ریستنپارت"، "سیما اسدی" و همکارانشان مقاله ای را منتشر کردند که نشان می‌داد افرادی که بلندتر صحبت می‌کنند، ذرات تنفسی بیشتری در هوا منتشر می‌کنند و این افراد تا ۱۰ برابر بیشتر از سایر افراد این ذرات را تولید می‌کنند. 

محاسبه نحوه انتقال ویروس‌هایی مانند کروناویروس جدید از طریق هواپخش، نیاز به تخصص در زمینه‌های مختلف دارد. از نظر ویروس شناسی، محققان باید بدانند که چه تعداد ویروس در ریه وجود دارد، آنها چقدر راحت به شکل قطرات معلق در هوا در می‌آیند و چه تعداد ویروس برای انتقال عفونت مورد نیاز است. 

دانشمندان هواپخش می‌توانند بررسی کنند که این قطرات پس از تشکیل، چقدر می‌توانند سفر کنند، چگونه تحت تأثیر حرکت هوا در یک اتاق قرار می‌گیرند و تاثیر جاذبه روی آنها چقدر است.

"ریستنپارت" و همکارانش نتیجه گرفتند که جامعه علمی حوزه هواپخش‌ها باید در جهت مقابله با چالش فعلی ایجاد شده توسط کووید-۱۹ گام برداشته و همچنین به جهانیان در آماده سازی بهتر برای مقابله با بیماری های همه گیر اجتناب ناپذیر در آینده کمک کند.

این مطالعه در مجله Aerosol Science and Technology منتشر شده است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها: کرونا - صحبت کردن - دانشمندان - ویروس ها -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها