کد خبر : 63511 سه شنبه 05 فروردین 1399 - 10:32:34
مقاله-نیوزویک-پیرامون-توصیه-های-طبی-خردمندانه-پیامبر-اسلام-در-برابر-بیماریهای-واگیردار

مقاله نیوزویک پیرامون توصیه های طبی خردمندانه پیامبر اسلام در برابر بیماریهای واگیردار

در هفته های اخیر برخی تا آنجا پیش رفته اند که می گویند دعا و نیایش انسان را بهتر از شر ویروس کرونا حفظ می کند تا رعایت قوانین اساسی فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه. پاسخ پیامبر اسلام به ایده قرار دادن دعا به عنوان مهم ترین – یا تنها شکل از دارو چیست؟

به گزارش سیناپرس اصفهان، همه گیری کووید-19 در حالی که این بیماری در چهار گوشه جهان منتشر شده است، دولت ها و منابع خبری را مجبور کرده دقیق ترین و مفیدترین توصیه ها را در اختیار جهانیان قرار دهند. در تمام کشورها به وجود کارشناسان مراقبت های درمانی نیاز مبرمی وجود دارد و به وجود دانشمندانی که در مورد انتقال و تاثیر همه گیری ها مطالعه می کنند نیز نیاز است. متخصصینی چون دکتر آنتونی فوچی و گزارشگر حوزه پزشکی دکتر سانجای گوپتا می گویند که  رعایت کامل بهداشت و قرنطینه یا  جدا کردن خود از دیگران به امید جلوگیری از انتشار بیماری های مسری، موثرترین ابزارهای مهار کووید-19 محسوب می شوند.

آیا می دانستید چه کس دیگری در هنگام یک همه گیری از رعایت بهداشت و قرنطینه سخن گفته است؟ حضرت محمد پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در بیش از 1300 سال قبل. 

پیامبر اسلام گفته است: «اگر شنیدید که طاعون در سرزمینی شیوع یافته، وارد آن سرزمین نشوید، اما اگر طاعون در محل اقامت شما شیوع پیدا کرد، از آن محل خارج نشوید.» همچنین او گفته است: «کسانی که به بیماری های مسری مبتلایند باید از افراد سالم دور نگه داشته شوند.»

حضرت محمد قویا مردم را تشویق به رعایت موازین بهداشتی کرده که موجب ایمنی آنها دربرابر عفونت ها می شود. برای مثال به این دو حدیث توجه کنید: «پاکیزگی از ایمان است». «برکت غذا در شستن دست ها پیش و بعد از غذا خوردن است.»

و اگر کسی بیمار شد چه؟ پیامبر اسلام برای انسان هایی که مبتلا به درد و رنجی هستند چه نوع توصیه ای کرده است؟ او مردم را تشویق کرده که همیشه به دنبال درمان پزشکی و دارویی باشند. او گفته است: «از درمان پزشکی استفاده کنید. چون خداوند هیچ مرضی را قرار نداده مگر آنکه علاجی برای آن قرار داده باشد، به استثنای یک مرض: پیری.» شاید مهم تر از همه  اینکه او می دانسته چه وقت باید بین ایمان و عقل توازن ایجاد کرد. در هفته های اخیر برخی تا آنجا پیش رفته اند که می گویند دعا و نیایش انسان را بهتر از شر ویروس کرونا حفظ می کند تا رعایت قوانین اساسی فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه. پاسخ پیامبر اسلام به ایده قرار دادن دعا به عنوان مهم ترین – یا تنها- شکل از دارو چیست؟ به داستان زیر که به روایت از دانشمند ایرانی قرن نهم الترمذی نقل شده توجه کنید: یک روز حضرت محمد(ص)  متوجه شد که مردی بادیه نشین شتر خود را بی آن که افسار آن را ببندد به حال خود رها کرد. او از مرد بدوی پرسید: «چرا شترت را نبستی؟» مرد پاسخ داد: «به خدا توکل کردم.» آن گاه پیامبر جواب داد: «ابتدا شترت را ببند و بعد به خدا توکل کن.»

حضرت محمد(ص) مردم را به یافتن هدایت و راهنمایی در دین خود تشویق می کرد، اما او امید داشت که آنها اقدامات احتیاطی اولیه را برای حفظ ثبات، ایمنی و سلامت همگان به کار ببندند. به عبارت دیگر او امید داشت که مردم عقل سلیم خود را به کار گیرند.

نویسنده: کریگ کونسایدین (Dr. Craig Considine) محقق، استاد ، فعال رسانه ای شاغل در دپارتمان جامعه شناسی دانشگاه رایس و نویسنده کتاب «انسانیت محمد: یک دیدگاه مسیحی». 

منبع: https://b2n.ir/956423

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها