کد خبر : 63501 چهارشنبه 28 اسفند 1398 - 18:23:39
-دستکاری-سطح-چشم-را-به-حداقل-برسانید

توصیه عضو هیئت علمی چشم پزشکی اصفهان درباره پیشگیری از ابتلا به کرونا

دستکاری سطح چشم را به حداقل برسانید

سیناپرس: حدود دو ماه قبل بخشی از اخبار جهان به شیوع ویروس کرونا در چین اختصاص داشت .شاید دور از باور بود که COVID-19 روزی مهمان ناخوانده اکثر کشورها شود.

 این روزها بیشتر اخبار ایران و جهان و حتی بحث های مردم به شیوع این بیماری اختصاص دارد. البته اطلاع رسانی های پی در پی رسانه های خبری و توصیه مکرر پزشکان تا حدود زیادی افراد را نسبت به نحوه انتشار ویروس و راههای پیشگیری از انتقال آن آگاه کرده است. آنچه که بیشتر بدان اشاره شده شستشوی مکرر دستها با آب و صابون است. اما به این نکته هم باید توجه داشت که یکی دیگر از راههای ابتلا به ویروس کرونا چشم ها هستند که کمتر به این موضوع اشاره شده است. بدین منظور سرویس سلامت خبرگزاری سیناپرس اصفهان برای پاسخ به سوالاتی چون چگونگی انتقال کرونا از طریق چشم و راههای مراقبتی از این عضو گفتگویی ترتیب داده است با دکتر علیرضا پیمان،جراح پیوند قرنیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی اصفهان که در ادامه می خوانید:

به گفته عضو هیئت علمی گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان،چشم میتواند راه ورود ویروس کرونا به بدن انسان باشد، اگر کسی با دست آلوده به چشمانش دست بزند، ممکن است به این بیماری دچار شود.
علیرضا پیمان افزود: تماس قطرات ریز آلوده به ویروس در زمان عطسه یا سرفه و تنفس فرد مبتلا، با سطح چشم نیز می تواند باعث انتقال بیماری شود.


وی با اشاره به وجود علائم چشمی در مبتلایان به COVID-19 تصریح کرد:در افرادی که مبتلا به بیماری هستند اشک چشم ممکن است آلوده به ویروس باشد و در یک یا دو درصد مبتلایان به بیماری کرونا قرمزی و التهاب ملتحمه چشم دیده می‌شود که نیاز به درمان چشم پزشکی ندارد و باید طبق روال تعیین شده با توجه به سایر علایم مثل تب و مشکل تنفسی بیماری کرونا تحت بررسی و درمان قرار گیرد.

*روش محافظت ازچشم در برابر ویروس کرونا

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره محافظت از چشم در برابر ویروس تاکید کرد: انجام مراقبتها و توصیه‌هایی که از طریق وزارت بهداشت اعلام می شود الزامی است. به ویژه از دست زدن به صورت و مخصوصاً چشمها در زمانی که از تمیز بودن دستها مطمئن نیستید اکیدا خودداری کنید. چشمها نباید در معرض ترشحات یا عطسه و سرفه و تنفس افرادی که مشکوک به ابتلا هستند باشد.

دکتر پیمان همچنین در پاسخ به این سوال که چه بیماران چشمی بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند؟ افزود:کسانیکه از لنز تماسی استفاده می کنند در صورت امکان بهتر است فعلاً از عینک استفاده کنند تا دستکاری سطح چشم به حداقل برسد و اگر مجبور به استفاده از لنز تماسی هستند حتماً قبل از گذاشتن یا برداشتن لنز از روی چشم دستان خود را کاملاً بشویند.
بهتر است برای موارد غیر ضروری به مطب های چشم پزشکی و بیمارستانها مراجعه نکنند و در زمان انتظار برای معاینه، برای جلوگیری از ازدحام، بهتر است خارج از سالن انتظار و در فضای باز یا داخل خودرو منتظر بمانند و تعداد افراد همراه، حداقل ممکن باشد.
وی یادآور شد: اگر کسی علایم سرماخوردگی، تب، یا سرفه داشته باشد بهتر است به مکانهای عمومی نرود و اگر به علت مشکل شدید یا اورژانسی چشم ناچار است به مرکز چشم پزشکی مراجعه کند، باید حتماً از ماسک تنفسی برای جلوگیری از سرایت بیماری به سایر افراد استفاده کند و در بدو ورود، پرسنل مرکز را در مورد وضعیت مطلع کند تا معاینه سریعتر و با تمهیدات لازم انجام شود.
همچنین از آنجا که در زمان معاینه، فاصله بین چشم پزشک و بیمار بسیار کم است، حین معاینه نباید صحبت کنید و در زمان هایی که شیوع بیماری و بالطبع احتمال ابتلا زیاد است از ماسک یا پوششی برای دهان و بینی استفاده کنید.

*تهدید سلامتی چشم با استفاده مکرر از مواد ضدعفونی کننده و شوینده

باتوجه به استفاده مکرر در این روزها از مواد ضد عفونی و شوینده ها از دکتر پیمان پرسیدم چه خطراتی می تواند افراد را تهدید کند و چه نکاتی باید افراد رعایت کنند؟وی پاسخ داد: بو و بخارهای مواد شوینده و سفید کننده می تواند باعث تحریک سطح چشم شود که بعد از مدتی خود به خود بهتر می شود. کسانیکه خشکی چشم دارند یا احساس ناراحتی می کنند، می توانند برای راحتی چشم از قطره های اشک مصنوعی و سایر داروهای مرطوب کننده سطح چشم در حد مورد نیاز استفاده کنند.
اگر مواد ضد عفونی کننده به چشم پاشیده شود به سرعت باید چشمها با مقدار زیادی آب شسته شوند.
از آنجا که طی چند روز اخیر خبرهایی در مورد مسمومیت، نابینایی و حتی مرگ برخی هموطنان که از الکل برای پیشگیری از ابتلا به کرونا استفاده کردند منتشر شده از چشم پزشک خواستم به نکاتی برای جلوگیری از این نوع اتفاقات اشاره کند. وی گفت:الکل طبی 70 درصد (اتانول) برای ضد عفونی کردن دستها و سطوح بسیار مؤثر و بی ضرر است ولیالکل صنعتی (الکل چوب یا متانول) سمی و خطرناک است و متأسفانه به علت آلودگی متانول در بعضی از مایعات الکلی که از مجاری غیر رسمی تهیه شده‌اند امکان مسمومیت با این ماده خطرناک وجود دارد. مسمومیت با متانول علاوه بر مشکلاتی که در ارگانهای حیاتی بدن ایجاد می کند،
می تواند باعث آسیب شدید به عصب بینایی و کاهش شدید و غیر قابل علاج دید شود.

خبرنگار: لادن سلطانی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]