کد خبر : 63477 یکشنبه 25 اسفند 1398 - 18:20:34
از-همراهی-مردم-در-عدم-شیوع-ویروس-کرونا-راضی-نیستم-900نفرمشکوک-به-کرونا-بستری-شده-اند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

از همراهی مردم در عدم شیوع ویروس کرونا راضی نیستم/900نفرمشکوک به کرونا بستری شده اند

سیناپرس: دکتر چنگیز گفت:من هنوز از همراهی مردم راضی نیستیم چرا که این موضوع را مردم جدی نگرفته اند، اگر مردم همراهی نکنند جه بسا ۶۰۰تخت الزهرا و ۱۰۰۰ تخت بیمارستان شریعتی راباید به کرونا اختصاص بدهیم.

به گزارش سیناپرس اصفهان، دکتر طاهره چنگیز عصر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: همه گیری این ویروس که کل دنیا را تحت شعاع قرار داده است، قابل توجه است، کرونا یک بیماری نو پدید است لذا رفتارهای نه چندان از پیش تعریف شده را از سوی ارگان هاو کشورهای مختلف شاهدیم.

وی با بیان اینکه استان اصفهان بعد از استان های قم، گیلان و تهران دچار این ویروس شد، البته شروع اپیدمی این ویروس در استان از کاشان بود گفت: تنها شهرستانی که دراستان اصفهان تا به امروز هیچ تست مثبتی از کرونا درآن گزارش نشده است، بویین میاندشت است.

شعار ما «تجمع وترد بیجا ممنوع » 

چنگیز تصریح کرد: باتوجه به سرایت پذیری این ویروس باید اعلام کرد کل استان دچار این آلودگی شده است و وظیفه دراین مرحله پیشگیری از سرایت آلودگی به افراد بیشتر دراین استان است ودیگر قرنطیه شهری جوابگو نخواهد بود.

وی ابراز کرد: رسالت سوم ما در این برهه این است که تدابیری اندیشیده شود که جابجایی در سطح استان و تماس با تعداد زیاد افراد به حداقلترین سطح خود برسد، دراین زمان شعار ما «تجمع وترد بیجا ممنوع » است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  افزود: استفاده از ماسک جزء پروتکل استفاده در محیط های بسته وتجمعی است، ما در یک زمان بحرانی قرارداریم چرا که از لحاظ سرعت رشد و سرایت پذیری ویروس، اصفهان رتبه بالای کشوری است.

مصرف حداقل روزانه ۱۰۰هزار ماسک معمولی در بیمارستان های علوم پزشکی 

وی با  تاکید براینکه در حال حاضر ۵۰میلیارد تومان برای علوم پزشکی استان اصفهان از سوی سازمان برنامه وبودجه برای کنترل ویروس کرونا اختصاص داده شده و ۲۰ میلیارد تومان هم بابت بیمارستان کاشان جداگانه اختصاص داده اند عنوان کرد: این رقم با وجود مصرف حداقل روزانه ۱۰۰هزار ماسک معمولی در بیمارستان های علوم پزشکی و مصرف ۱۵ هزار ماسک n95 و افزایش مصرف مواد ضدعفونی بسیار اندک است، به نحوی که هزینه مواد مصرفی یک روز علوم پزشکی حدود ۱ میلیار تومان است .

چنگیز در پاسخ به سوال خبرنگاری اذعان داشت: بحث قرنطیه یک بحث نظامی وبهداشتی است  لذا قرنطیه شهرها به طور جدی پیگیری نشد،درباره قرنطیه خانگی هم پارادوکس وجود دارد، نکته اول تمایل برای تعطیلی و نگرانی دوم افزایش سفر به علت تعطیلی است.

وی ابراز داشت: بحث تعطیلی ادارات و کارمندان در ید اختیار هیئت دولت و شخص رئیس جمهور است و ما تابع اجرا دستورات هستیم، شکاف میان ظرفیت تولیدات مواد ضدعفونی و ماسک و لوازم حفاظتی با حجم درخواستی مردم باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه امروزه نیاز وتقاضای کاذب زیادی در جامعه داریم و باید این تقاضا کنترل شود، یادآور شد: امروزه در بیمارستان ها و کادر پزشکی مواد ضدعفونی وحفاظتی هست ولی محدودیت مصرفی روزانه وجود دارد، ولی تدابیری اندیشیده شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگر بیان داشت: مطلوب این است که بیرون آمدن از خانه سخت باشد و مشکل به نظر آید تا طرح قرنطیه خانگی صورت گیرد

چنگیز تصریح کرد: سکوت آماری چند روز گذشته علوم پزشکی اصفهان یک سیاست است از این لحاظ که باید برای سازمان بهداشت جهانی آمار رسمی  از این مرجع مشخص و مسؤول بیان شود چرا که موارد مثبت و موارد مرگ افراد تست مثبت کرونا بسیار برای سازمانرهای جهانی مهم است.

وی درباره آمارها گفت:از اول اسفندماه تا به امروز ۲۵۰۰نفر بستری بوده اند ولی الان ۹۰۰نفربستری شده اند که مشکوک به ابتلا هستند و تا الان ۷مورد مرگ ناشی از مصرف الکل در استان اصفهان داشتیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  ضمن تایید اجرای طرح غربالگری درب منازل گفت: اولین گام در طرح بسیج ملی این است که ما از مردم دعوت می کنیم که به سایت  Salamat.gov.ir مراجعه وثبت نام کنند تا در طرح غربالگری منزل به منزل شرکت کنند .

وی خاطرنشان کرد: بسیج برای کمک به ما به میدان آمده است، زمان پرکردن فرم مربوطه ۲دقیقه است ولی ارزش آن در امر غربالگری بسیار مهم است.

تلفن3113 آماده پاسخگویی شهروندان در زمینه کرونا 

چنگیز عنوان کرد: تلفن ۳۱۱۳ توسط دانشجویان علوم پزشکی از روز اول اسفندماه به صورت ۲۴ ساعته جوابگوی سوالات احاد مردم پیرامون کرونا بوده است.

 وی افزود: درگیر کردن همه بیمارستان های شهر برای یک بیماری کاری غیرعقلانی است، من هنوز از همراهی مردم راضی نیستیم و هنوز این موضوع را جدی نگرفته اند، اگر مردم همراهی نکنند جه بسا ۶۰۰تخت الزهرا و ۱۰۰۰ تخت بیمارستان شریعتی راباید به کرونا اختصاص بدهیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  بیان کرد: امروز مجهزترین بیمارستان ما که الزهرا است درحال آماده باش با روحیه خوب و کادر پزشکی با وضعیت جسمی خوب وآماده است و اصلا فرسوده نیست و درصورت پیشروی بیماری به کارگیری می شوند.

در ادامه دکتر فدایی مدیر اداره بیماری های دانشگاه علوم پزشکی، پیرامون شناسایی اولین نفرات در استان گفت: اولین نفرات مبتلا به کرونا که تست آنها مثبت شده است دونفرهمزمان ودر روز اول اسفندماه بود گرچه ما از زمان ابتلا چین به ویروس هشیار بودیم.

وی اضافه کرد: کیت های شناسایی هم از روزهای اول دراختیار بود و کلیه ازمایشات نفرات به انستیتو پاستور ارسال شده است.

خبرنگار: سید امیر حسین ابطحی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]