کد خبر : 63428 شنبه 17 اسفند 1398 - 09:02:44
بایدها-و-نبایدهای-استفاده-از-ماسک-و-ضدعفونی‌کننده‌ها

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و ضدعفونی‌کننده‌ها

یک کارشناس بهداشت عمومی بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک و ضدعفونی‌کننده‌ها را اعلام کرد.

متین رضایتمند  اظهار کرد: مطابق دستورالعمل‌های منتشر شدۀ سازمان جهانی بهداشت در خصوص نحوه استفاده صحیح از ماسک برای محافظت از کرونا ویروس جدید، افراد سالم تنها در زمانی که با فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا (دارای علائم سرفه‌های خشک، عطسه و تب) مواجه می‌شوند نیاز به استفاده از ماسک مناسب دارند.

وی با تایید اینکه افراد سالم در شرایط معمولی نیازی به استفاده از ماسک ندارند، گفت: هیچ شواهدی در مورد مفید بودن استفاده از ماسک برای محافظت از افراد غیر بیمار وجود ندارد.

استفاده از ماسک به تنهایی محافظتی از فرد ایجاد نمی‌کند

این کارشناس بهداشت عمومی، استفاده از ماسک‌های جراحی معمولی را برای افراد عادی مناسب دانست و تصریح کرد: زمانی که فرد سرفه یا عطسه‌های مداوم دارد نیز به استفاده از ماسک مناسب‌ (جراحی) نیاز دارد و در صورت عدم امکان استفاده از ماسک، فرد می‌تواند بر روی دستمال کاغذی و یا روی بخش بالایی آستین لباس خود سرفه یا عطسه کند. البته باید توجه داشت که دستمال کاغذی مورد استفاده بلافاصله در سطل در دار دور انداخته شود.

رضایتمند، استفاده از ماسک N۹۵ یا P۲ را تنها برای افرادی که با بیماران مبتلا به کروناویروس مواجهه دارند و همچنین کادر درمانی بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی، توصیه کرد و گفت: استفاده از این نوع ماسک‌ها برای افراد عادی توصیه نمی‌شود. استفاده از ماسک فقط زمانی که همراه با شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون مایع یا مواد ضدعفونی‌کننده با پایه الکلی باشد، موثر است. در غیر این صورت، استفاده از ماسک به تنهایی محافظتی از فرد ایجاد نمی‌کند.

وی با تاکید براینکه ماسک‌ها فقط یک بار استفاده شوند، خاطرنشان کرد: از ماسکی که قبلا استفاده کردید، دوباره استفاده نشود. زمانی که ماسک خیس شده یا نفس کشیدن در آن سخت شود، نیاز به تعویض ماسک است.همچنین در صورت استفاده از ماسک، باید از قرار گرفتن کامل ماسک بر روی دهان و بینی به طوری که هیچ نفوذی از اطراف نداشته باشد، مطمئن شوند و آن را از لحاظ مناسب بودن اندازه و پوشش کامل بینی و دهان و تنفس بدون نشت از اطراف چک کنند.

درصد الکل مناسب، ۶۰ تا ۷۰ درصد است

این کارشناس بهداشت عمومی در خصوص استاندارد مصرف الکل برای ضدعفونی دست و سطوح تماس گفت: درصد الکل مناسب، ۶۰ تا ۷۰ درصد است. الکل‌های صنعتی که غلظت ۹۶ درصد دارند و در مغازه‌ها یا داروخانه‌ها فروخته می‌شوند، به هیچ‌وجه اثر میکروب‌کشی ندارند و باید این مواد ضدعفونی‌کننده غلظت ۶۰ تا ۷۰ درصد داشته باشند.

وی اضافه کرد: هنگام برداشتن ماسک از روی صورت، دست نباید با قسمت جلویی ماسک در تماس باشد و باید ماسک از بخش پشتی آن از روی صورت برداشته شود. پس از برداشتن ماسک از روی صورت فورا ماسک را در یک سطل پسماند در دار دور بیاندازید و دست‌ها را با آب و صابون مایع و یا مواد ضدعفونی‌کننده با پایه الکلی مناسب‌(‌۶۰ الی۷۰ درصد) به مدت حداقل ۲۰ ثانیه و تمامی دست را بشویید.

رضایتنمد اظهار کرد: به طور کلی توصیه می‌شود در فضاهای عمومی نیز تهویۀ طبیعی به میزان مناسب فراهم و از باز بودن درها جهت حرکت هوا اطمینان حاصل شود؛ به عبارتی در شرایطی که افراد در یک فضا حضور دارند، بهتر است درها و پنجره‌ها برای حرکت هوا باز باشد.

منبع: ایسنا

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]