کد خبر : 63392 شنبه 10 اسفند 1398 - 09:09:40
روز-جهانی-کتاب-

علم در 10 اسفندماه:

روز جهانی کتاب

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روز جهانی کتاب

امروز (10 اسفند) روز جهانی کتاب نام گرفته است.اما روز جهانی کتاب را چه کسی مشخص کرده است و چه فعالیت‌هایی در این روز انجام می‌شود. روز جهانی کتاب توسط یونسکو انتخاب شده است تا مردم همزمان در کشورهای مختلف مراسمی برای قدرانی از شخصیت‌های داستانی داشته باشند و فرهنگ کتابخوانی را ارج نهند.
امسال روز جهانی کتاب در تاریخ یکم مارس است اما در بسیاری از کشورها 23 آوریل- روز تولد ویلیام شکسپیر- به عنوان روز جهانی کتاب انتخاب شده است. تاریخ روز جهانی کتاب هر سال دچار تغییر می‌شود. در بریتانیا و ایرلند روز جهانی کتاب پنج‌شنبه اول ماه مارس است و در نتیجه تاریخ آن دقیق نیست.
بنا بر گفته مدیران یونسکو این تاریخ پس از تفکر و بحث فراوان و طولانی تعیین شده است تا با هیچ جشن مذهبی، برنامه امتحانات مدارس یا دیگر مراسم خیریه‌ای همزمان نشود.
 
  • روز جهانی اختراعات و اکتشافات

اختراع و اکتشاف دستاورد بزرگی برای بشریت است. در حقیقت، یکی از شگفتی هایی که می توانید به آن فکر کنید، اختراع و اکتشاف و به کارگیری ایده‌های نوین ناشی از خلاقیت است.به همین دلیل اول مارس، روز جهانی اختراعات و اکتشافات نامگذاری شد.
اختراع تنها يكي از حقوق مالكيت فكري است. اولین اختراع یا اکتشاف بشر، از سوی «هومو ارکتوس‌ها» آتش بوده است. انسان‌های نخستین دست کم یک میلیون سال پیش آتش را اختراع و از آتش برای پخت غذا استفاده می‌کردند.
  • درگذشت یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف

یاکوبوس هنریکوس وانت‌هوف متولد۳۰ اوت ۱۸۵۲بود. وی فیزیک‌دان و شیمی‌دان آلی هلندی بود.او در سال ۱۹۰۱ به خاطر کشف قوانین دینامیک شیمیایی و فشار اسمزی در محلول‌ها موفق به کسب نخستین جایزه نوبل شیمی شد.وی  ۱ مارس ۱۹۱۱ درگذشت

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]