کد خبر : 63337 سه شنبه 29 بهمن 1398 - 09:01:27
اولین-سمپوزیوم-اخلاق-حرفه-ای-در-توانبخشی-برگزار-می-شود

به همت دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان؛

اولین سمپوزیوم اخلاق حرفه ای در توانبخشی برگزار می شود

اولین سمپوزیوم اخلاق حرفه ای در توانبخشی با رویکردی بین رشته ای ۱۴ اسفندماه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می شود.

اولین سمپوزیوم اخلاق حرفه ای در توانبخشی با رویکردی بین رشته ای  14 اسفندماه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می شود.

دکتر حسین سورتیجی دبیر علمی این سمپوزیوم و مدیر گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با اعلام این خبر، گفت: هدف اصلی برگزاری این سمپوزیوم ترویج اصول و مبانی اخلاق حرفه ای در جامعه متخصصان توانبخشی است.

وی افزود: هدف این است که به یک چشم انداز خوب در خصوص اخلاق حرفه ای در توانبخشی دست پیدا کنیم. دلیل مهم دیگر این است که می خواهیم حساسیت به اصول و کدهای اخلاق حرفه ای در جامعه توانبخشی افزایش پیدا کند.

محورهای اصلی سمپوزیوم اخلاق حرفه ای در توانبخشی

مدیر گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان محورهای اصلی سمپوزیوم را «موانع و راهکارهای بومی شدن اخلاق حرفه ای در توانبخشی»، «فعالیت های بین رشته ای اخلاق حرفه ای و ارجاعات»، «آینده نگری اخلاق حرفه ای در توانبخشی»، «تصمیم گیری بالینی اخلاقی( سالمندان، کودکان و ...)»، «چالش های اخلاق حرفه ای در آموزش دانشجویان»، «جایگاه معنویت در اخلاق حرفه ای»  و «چالشهای قانونی و اخلاقی» عنوان کرد.

مدیر گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: فرصت های پژوهشی در اخلاق حرفه ای در توانبخشی، اخلاق حرفه ای و درمان مبتنی بر شواهد، چالش های اخلاق حرفه ای در توانبخشی کودکان، چالش های اخلاق حرفه ای در توانبخشی مبتنی بر مراقبت تسکینی، چالش های اخلاق حرفه ای در توانبخشی اختلالات گفتار و زبان، چالش های اخلاق حرفه ای در توانبخشی اختلالات شنیداری، چالش های اخلاق حرفه ای در توانبخشی اختلالات روانی-اجتماعی، چالش های اخلاق حرفه ای در توانبخشی اختلالات نورولوژی و ارتوپدی، فرصت های پژوهشی در اخلاق حرفه ای در توانبخشی از سایر موضوعاتی است که در سمپوزیوم پیش رو به آن پرداخته خواهد شد.

سورتیجی در رابطه با اهمیت این موضوع، اظهار داشت: حساسیت اخلاق حرفه ای در توانبخشی به این دلیل است که خدمات توانبخشی خدماتی هستند که اگر چه از اصول علمی دنیای روز پیروی می کنند و حتما باید بر مبنای شواهد علمی اجرا شوند تا حد زیادی به کیفیت ارایه خدمات از جانب درمانگر وابسته است.

وی ادامه داد: رابطه بین درمانگر و مراجع رابطه جدی است و عمق زیادی دارد، از طرفی تعامل مراجع با درمانگر در فرآیند درمان توانبخشی طولانی و مستمر است؛ یعنی ممکن است در مورد برخی مراجعین تقریبا یک ساعت با مراجع برای هر جلسه تعامل داشته باشیم که این جلسات ممکن است برای ماه ها و حتی سالها ادامه یابد.  این ها همه باعث می شود که اخلاق حرفه ای در توانبخشی حساسیت و اهمیت ویژه ای داشته باشد.

 

اخلاق حرفه ای در دنیا چگونه است و در کشور ما که چه جایگاهی دارد؟

سورتیجی گفت: در دنیا کدهای اخلاق حرفه ای برای هر رشته ای تعریف شده که درمانگران هنگام ارائه خدمات بالینی براساس کدها عمل می کنند و مبنای کدهای اخلاق حرفه ای فلسفه مربوط به اخلاق می باشد، در دنیای غرب معمولا براساس اصول فلسفه اخلاق غربی بنا شده است، این در حالی است که در فلسفه و مبانی اخلاق اسلامی-ایرانی توانش عظیمی جهت استفاده در اخلاق حرفه ای بالینی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: بحث دیگری هم تحت عنوان تصمیم گیری بالینی اخلاقی مطرح است که در کنار رعایت کدهای اخلاقی مورد توجه واقع می شود. به بیانی دیگر ارائه خدمات و تصمیم گیری بالینی براساس اصول اخلاق حرفه ای و کدهای اخلاقی باشد.

دبیر علمی اولین سمپوزیوم اخلاق حرفه ای در توانبخشی تصریح کرد: یکی از اهداف این سمپوزیوم این است که ببینیم که برای بومی شدن اخلاق حرفه ای در توانبخشی بر مبنای اصول و عقاید اسلامی و ایرانی چه موانعی وجود دارد و چه راهکارهایی داریم.

وی ادامه داد: انشاالله سمپوزیوم آغاز راهی خواهد بود که به کدهای اخلاقی اسلامی-ایرانی برای رشته های مختلف توانبخشی برسیم و این کدها را با کدهایی که در دنیا دارند به گونه ای علمی و روشمند تطبیق بدهیم.

سورتیجی با تاکید بر این که نمی خواهیم بگوییم اختلاف داریم چون آنها هم سعی کرده اند مباحث اخلاقی لحاظ شود خاطرنشان کرد: ولی احساس می شود مواردی وجود دارد که در آموزه های ارزشمند مکتب، دین و فرهنگ ما به آن پرداخته شده است اما در دستورالعمل های متون موجود (غربی) چندان مورد توجه واقع نشده است.

مدیر گروه کاردرمانی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: به یاری خدا می خواهیم به دورنما و چشم اندازی برای آینده دست پیدا کنیم. در این راه لازم است بررسی کنیم در خصوص اخلاق حرفه ای توانبخشی کجا بودیم، به کجا رسیدیم و قرار است در آینده به چه سمتی حرکت کنیم و چه اهدافی را دنبال  کنیم. بنابراین امیدواریم برگزاری این سمپوزیوم گامی ابتدایی اما استوار در راستای طراحی برنامه هایی برای آینده اخلاق حرفه ای در توانبخشی باشد.

منبع: ایمنا

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها