کد خبر : 63318 یکشنبه 27 بهمن 1398 - 08:16:18
روزجهانی-نهنگ

علم در 27 بهمن ماه:

روزجهانی نهنگ

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روزجهانی نهنگ

امروز روز جهانی نهنگ است. روز جهانی نهنگ رویدادی ست که نخستین بار در سال ۱۹۸۰ در مائوئی هاوایی به منظور بالا بردن سطح آگاهی جامعه و حفاظت از این موجودات شکوهمند و زیستگاهشان شروع شد.نهنگ که به آن وال  یا بالِن نیز گفته می‌شود، جانوری جفت‌دار از پستانداران دریایی متعلق به بوم‌سازگان آبی است که پراکندگی بالایی دارد. نهنگ‌ها به‌صورت غیررسمی، در زیرگروه آب‌بازسانان قرار می‌گیرند و به همراه دلفین‌ها و گرازماهی‌ها در گروه جفت‌سم‌سانان قرار دارند.

نزدیک‌ترین پستاندار زنده به خانواده این جانوران، اسب آبی است که نزدیک به ۴۰ میلیون سال پیش از آن‌ها جدا شده‌است. نهنگ‌ها دارای دو راسته اصلی‌اند: نهنگان بی‌دندان و نهنگان دندان‌دار. گمان می‌رود که این دو گروه، ۳۴ میلیون سال پیش از یکدیگر جدا شده باشند. در حال حاضر هشت تیره از نهنگ‌هاروی کره زمین زندگی می‌کنند: بزرگ‌باله‌ایان، نهنگ شکار، نهنگ‌ددان، تک‌دندانان، شاه‌نهنگیان، نهنگ‌منقاریان، نهنگ خاکستری و کوچک‌عنبریان.

  • تأسيس كتابخانه هاروارد

كتابخانه بزرگ هاروارد از كتابخانه ‏هاي بزرگ جهان در 16 فوريه 1638م توسط جان هاروارد تأسيس شد و او هنگام مرگ نيز املاك و دارايي خود را براي كتابخانه و مدرسه خويش اختصاص داد. امروزه اين مدرسه به عنوان دانشگاه هاروارد، يكي از بزرگ‏ترين دانشگاه‏هاي جهان به حساب مي‏آيد و كتابخانه آن نيز با دراختيار داشتن بيش از 8 ميليون كتاب بزرگ‏ترين كتابخانه دانشگاهي به شمار مي‏رود.

کلید واژه ها: کتابخانه هاروارد - نهنگ - علم - تقویم -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]