کد خبر : 63293 یکشنبه 20 بهمن 1398 - 14:00:13
نخستین-جت-مافوق-صوت-ناسا-که-بی‌صدا-پرواز-می‌کند

نخستین جت مافوق صوت ناسا که بی‌صدا پرواز می‌کند

هواپیماهای ایکس یک سری از هواپیما، راکت و بالگرد هستند که برای آزمایش و ارزیابی فناوری‌های جدید و مفاهیم آیرودینامیکی ایالات متحده آمریکا ساخته می‌شود.

جت آزمایشی ایکس 59 ناسا که می‌تواند سفر تجاری مافوق صوت را به واقعیت تبدیل کند، برای مونتاژ نهایی آماده شده است. هواپیمای ایکس 59 مجهز به فناوری فوق صوت که توسط «لاکهد مارتین» طراحی شده است، می‌تواند در سال 2021 اولین پرواز خود را انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از انگجت، این نخستین هواپیما از سری ایکس (هواپیمای آزمایشی) ناسا است که با هدف کاهش صدای بسیار بلند پرواز طراحی شده است. هنگامی که جت بلند و باریک ایکس به پرواز در می‌آید صدایی به بلندی بسته شدن در یک  اتومبیل را خواهد داشت و از آن‌جایی که در ارتفاع 55000 پایی با سرعت 940 کیلومتر بر ساعت پرواز خواهد کرد، این صدا اصلا شنیده نخواهد شد.

جت مافوق ‌صوت «ایکس 59» ناسا برای مونتاژ نهایی آماده می‌شود

ناسا ایکس 59 را در نواحی انتخاب شده از ایالات متحده‌ی آمریکا آزمایش خواهد کرد، همان‌طور که موشک‌های دیگر خود مانند «اف.ای.18» را در تگزاس آزمایش کرده است. این آزمایشات به ایجاد قوانین جدید برای سفرهای هوایی تجاری مافوق صوت از زمین کمک خواهد کرد.

هواپیماهای ایکس یک سری از هواپیما، راکت و بالگرد هستند که برای آزمایش و ارزیابی فناوری‌های جدید و مفاهیم آیرودینامیکی ایالات متحده آمریکا ساخته می‌شود. اطلاعات برخی از این پروژه‌ها در اختیار همگان قرار می‌گیرد و برخی مانند ایکس-۱۶ سری هستند.

ولین نمونه از سری هواپیماهای ایکس بل ایکس-۱ بود که در سال ۱۹۴۷ معرفی شد. ساخت هواپیماهای ایکس نتایج مهمی در زمینه‌های آئرودینامیک و فنی به همراه داشته‌است. هواپیماهای ۷ تا ۱۲ در واقع موشک بوده‌اند. بیشتر این هواپیما برای آزمایش بوده‌اند نه تولید ولی برخی به توسعه یافته شدند و به تولید رسیدند ایکس-۳۵ و ایکس-۳۲ نمونه‌هایی بوداند که پس از توسعه منجر به اف ۳۵ شده‌است.

 

کلید واژه ها: جت - هواپیما - امریکا - ساخت جت - بی صدا -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها