کد خبر : 63269 چهارشنبه 16 بهمن 1398 - 08:43:10
صرف-فعل-«توانستن-ایرانی»-درعرصه-پیشرفته-ترین-سیستم-های-درمان-روز-دنیا-و-صنایع-هایتک

به همت واحد برتر صنایع پیشرفته در استان اصفهان،

صرف فعل «توانستن ایرانی» درعرصه پیشرفته ترین سیستم های درمان روز دنیا و صنایع هایتک

سیناپرس: رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان مهندسی طب تجهیز پایا گفت:در حال حاضر اکثر بیمارستان های سطح کشور تحت آموزش رایگان استفاده از این روش درمانی و سیستم هستند و ما توانسته ایم همطراز با کشورهایی چون آمریکا به رقابت در این زمینه بپردازیم

شرکت مهندسی طب تجهیز پایا یکی از صدها شرکت دانش بنیان موفق کشوری مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است  که با 11 سال سابقه در طراحی، تولید و آموزش سیستم کامل درمانی وکیوم تراپی زخم، اولین شرکت تولید کننده دستگاه های وکیوم تراپی زخم و اکسسوری های مربوطه در ایران می باشد.

مکانیسم اثر وکیوم تراپی زخم شامل موارد، باعث کاهش مایعات بین سلولی شده و به این ترتیب تورم را کاهش، با کاهش تورم ، افزایش خون رسانی در سطح زخم و شرایط مناسب برای تشکیل بافت های ترمیمی ایجاد میشود، ترشحات مضر را که می تواند مانع ترمیم زخم گردد از زخم جدا می کند، ثبات مکانیکی در سطح زخم ایجاد میکند،از خشک شدن سطح زخم جلوگیری می کند.

کاربرد دستگاه های وکیوم تراپی زخم در جنگ نیز به اثبات رسیده است و گزارش های بیشماری در رابطه با موفقیت استفاده از فشار منفی و پانسمان با فوم در درمان این نوع زخم های باز صورت پذیرفته است.استفاده از این درمان منجر به کاهش زمان بسته شدن زخم، کاهش عفونت و همچنین کاهش نیروی مورد نیاز برای پانسمان زخم های ناشی از جنگ شده است.

محمدرضا اکبری کجانی در گفت و گو با خبرنگار سیناپرس اصفهان ؛ با اشاره به تاسیس شرکت دانش بنیان مهندسی طب تجهیز پایا در سال 1387 زمینه کار این شرکت را تولید دستگاه وکیوم تراپی زخم و پانسمان های مربوط به این سیستم عنوان و اظهار کرد: این شرکت در اوایل کار با حدود 5 پرسنل کار خود را شروع کرد و اقدام به طراحی و تولید دستگاه وکیوم تراپی زخم نمود.

وی افزود: وکیوم تراپی زخم یک روش درمانی است که حدود 25 سال پیش توسط پزشکان و کارشناسان زخم در دنیا متدوال شده و به مرور زمان گسترش یافته و تحقیقات بسیاری در دنیا در مورد موثر بودن این روش درمانی بر روی زخم هایی که درمان طولانی مدتی دارند و به سختی رو به بهبود می روند صورت گرفته و این روش بسیار سریع تر و در نهایت با هزینه کمتری به نتیجه مطلوب رسیده است.

رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان مهندسی طب تجهیز پایا با بیان این که امکانات و علم لازم برای طراحی و تولید این سیستم درمانی در این شرکت وجود دارد گفت: توانسته ایم کلیه مدارک تولید اعم از پروانه های ساخت و تست های آزمایشگاهی را روی این محصول با بالاترین کیفیت به دست آورده و انجام دهیم.

وی اضافه کرد: فکر اولیه تاسیس این شرکت کمک به شخصی بود که با قطع عضو رو به رو بود، لذا با مشورت و راهنمایی آقای پروفسور عباس حلاج کارلادانی از اساتید دانشگاه گوتنبرگ سوئد، درمان با سیستم درمانی وکیوم تراپی را  روی پای آسیب دیده شروع کردیم.

اکبری عنوان کرد: در آن زمان کشور ما دچار تحریم بود و امکان استفاده از این روش درمانی و محصولات آن در ایران وجود نداشت ، اما با تلاش فراوان مهندسان داخلی توانستیم این سیستم را بومی سازی کرده و کلیه امکاناتی که امروز در رابطه با این سیستم در سطح دنیا وجود دارد را در ایران بسازیم و به تولید انبوه برسانیم.

وی همچنین خاطر نشان کردند: در حال حاضر اکثر بیمارستان های سطح کشور تحت آموزش رایگان استفاده از این روش درمانی و سیستم هستند و ما توانسته ایم همطراز با کشورهایی چون آمریکا به رقابت در این زمینه بپردازیم.

رییس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان مهندسی طب تجهیز پایا با تاکید بر پشتکار فراوان پرسنل، مهندسان و پژوهشگران شرکت برای دستیابی به محصول نهایی تصریح کرد: بعد از حدود 10 سال فعالیت توانسته ایم محصولاتی چون SimplexII ، SimplexIII ،iSimplex، Grandis، Integro، Integro را تولید و عرضه نموده و هر نوع پانسمانی که در این زمینه می باشد را طراحی و به صورت صددرصد، بومی سازی نماییم.

وی افزود: البته در این مسیر مشکلاتی نیز وجود داشته و دارد؛ از این جمله که اکنون با حدود 10 درصد ظرفیت تولید خود در حال فعالیت هستیم و این ناشی از دو عامل بسیار مهم است، در وهله اول افرادی اقدام به وارد نمودن این دستگاه از کشور های مختلف کرده اند و برخوردی با این افراد نمی شود و بازار را از نظر رقابتی با مشکل مواجه کرده اند.

اکبری کجانی مشکل بعدی در این زمینه را عدم حمایت بیمه ها از این سیستم درمانی عنوان کرده و گفت: سازمان های بیمه باید این سیستم را حمایت کنند تا بیشتر در خدمت مردم قرار بگیرد اما هنوز نتوانسته ایم با آنها ارتباط برقرار کنیم.

وی به تلاش های شرکت برای آموزش رایگان این روش درمانی و برگزاری دوره های آموزشی در این باره اشاره کرد و افزود: البته هنوز بسیاری از مراکز درمانی و بیمارستان ها این روش را نمی شناسند و آموزشی در این باره ندیده اند، لذا در این مسیر نیازمند حمایت و کمک مسئولان ذیربط هستیم.

رییس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان  مهندسی طب تجهیز پایا این سیستم را یکی از پیشرفته ترین سیستم های درمان روز دنیا و جزء صنایع هایتک دانست و ادامه داد: این شرکت به  عنوان واحد برتر صنایع پیشرفته در استان اصفهان شناخته شدیم و توانسته تمام موءلفه های و مشخصه های درمان و بهبود زخم را در مسیر بهبود آنالیز کرده و در اختیار پزشک و افرادی که با این دستگاه کار می کنند قرار دهد.

وی با اشاره به وجود مشکلاتی در مسیر صادرات این محصول اذعان داشت: دولت باید ما را در این مسیر چه از نظر رایزنی ها و مراودات پولی و هم چنین اخذ برخی مجوزها یاری دهد.

اکبری همچنین به اشتغال زایی این شرکت برای 25 نفر پرسنل ثابت و 600 تا 700 نفر برون سپاری برای تولید محصول و درگیر شدن بیش از چندهزار پرستار، پزشک و پیراپزشک در سطح کشور برای کار با این محصول اشاره کرد و افزود: حدود 15 نفر پژوهشگر در زمینه الکترونیک ، درمان، شیمیست و پلیمر در این مسیر با شرکت همگام هستند.

وی توجه به محصولات شرکت های دانش بنیان را برای فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی و بی تاثیرنمودن تحریم ها مهم ارزیابی نمود و اضافه کرد: متاسفانه امروز شرکت های دانش بنیان برای صادرات و حتی اخذ تاییدیه هایی از برخی ادارات با مشکلات عدیده ای روبه رو شوند.

رئیس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان مهندسی طب تجهیز پایا به تعویق افتادن روند تولید و دلسردی تولیدکننده را از آفات عدم رعایت قانون توسط برخی شرکت ها دانست و گفت: در زمینه تولید نیز شرکت هایی که به قوانین احترام گذاشته و از یک چارت عبور کرده و هزینه های تولید را پرداخت می کنند با شرکت هایی مواجه هستند که بدون پرداخت این هزینه ها و با نصف قیمت، بازار را به دست گرفته اند.

اکبری با اشاره به مزیت های برتر این روش درمانی، مشکل عدم حمایت بیمه ای از این سیستم درمانی را یکی از موانع استفاده بیشتر بیماران از آن عنوان کرد و افزود: درخواست ما به عنوان یک شرکت دانش بنیان از مسئولان، وزارت بهداشت و تامین اجتماعی و بیمه های درمانی این است که برای کمک به بیماران و جلوگیری از قطع عضو و افزایش هزینه های بیمه ای شامل بیمه های از کارافتادگی و دیه به قرار گرفتن این سیستم درمانی در پوشش بیمه ها کمک نمایند.

رییس هیئت مدیره شرکت دانش بنیان مهندسی طب تجهیز پایا با تاکید بر کارایی و مزیت های دستگاه های تولید شده در داخل کشور نسبت به رقبای خارجی آن به مکانیزم کار این سیستم نیز اشاره و تصریح کرد: مکانیزم کار این سیستم به این صورت است که آب میان بافتی عضو را کشیده و ورم آن را کاهش می دهد و باعث افزایش خون رسانی به عضو می شود و به ویژه در بیماران دیابتی که با قطع عضو روبه رو هستند این سیستم به مکانیزم خون رسانی به عضو کمک می کند و مانع قطع عضو می شود و علاوه بر آن در جراحی های گسترده شکم، این پانسمان به راحتی به ترمیم زخم کمک می کند.

وی افزود: برتری روش پانسمان وکیوم تراپی در مقایسه با سایر روش های پانسمانی، کاهش طول درمان به یک سوم زمان در روش های درمانی دیگر است و این روش درمانی از لحاظ اقتصادی به صرفه تر از دیگر روش ها است.

اکبری عنوان کرد: یکی از افتخارات شرکت پایا این است که تمام انواع سیستم های پانسمانی وکیوم تراپی که شرکت های آمریکا و کشور های اروپایی به صورت جداگانه دارند، شرکت پایا به طور کامل تمام این سیستم ها و دستگاه ها را در اختیار دارد.

با تشکر از سرکار خانم صادقی مدیر داخلی شرکت طب تجهیز پایا که ما را درانجام این مصاحبه یاری نمودند.

خبرنگار: سید امیر حسین ابطحی

no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]