کد خبر : 63250 پنج شنبه 10 بهمن 1398 - 15:08:47
فناوری-های-هایتک-ارزش-افزوده-ایجاد-می-کند-۸۰-محصول-هایتک-داریم-با-۳۰-درصد-توانمان-کار-می-کنیم

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان گفت

فناوری های هایتک ارزش افزوده ایجاد می کند/ ۸۰ محصول هایتک داریم با ۳۰ درصد توانمان کار می کنیم

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان گفت؛ فناوریهای هایتک ارزش افزوده ایجاد می کند، در این شرکت۸۰ محصول هایتک داریم با ۳۰ درصد توانمان کار می کنیم.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان با بیان این که در حوزه اقتصادی آن چیزی که در دنیا مهم است و بیشترین ارزش افزوده را ایجاد می کند فناوری و دانش است، گفت: شرکت بهیار صنعت سپاهان 80 محصول هایتک دارد، ظرفیت مورد نیاز کشور برای هر کدام از این تجهیزات سالیانه حدودا بیش از 200 دستگاه است اما نوع نگاهی که وجود دارد یک اینرسی ایجاد کرده و عملا از همه ظرفیت شرکت نمی توانیم استفاده کنیم مثل بقیه شرکتهای دانش بنیان با حدود 30 درصد توانمان کار می کنیم، قابلیت وجود دارد نوع نگاهها باید تغییر کند.

 

شرکت دانش‌بنیان چیست، این واژه از چه زمانی در ایران مرسوم شد

شرکت دانش‌بنیان یا شرکت متمرکز بر دانش، به شرکت‌هایی گفته می‌شود که دانش و فناوری، جزئی جدایی‌ناپذیر از دارایی اساسی آن‌ها باشد. مبدأ و دامنه این اصطلاح، مشخص نیست و چگونگی درک این مفهوم، به میزان وابستگی و تکیه شرکت به دانش و فناوری بستگی دارد که در چنین نگرشی، دانش و فناوری باید دارایی حیاتی سازمان باشد تا دانش‌بنیان تلقی شود.

کلیدواژه‌های «دانش‌بنیان» و «شرکت‌ دانش‌بنیان» برای اولین بار در قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران وارد ادبیات قانونگذاری کشور شد. این قانون در شهریور ماه ۱۳۸۳ در ‌مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما قبل از مرسوم شدن این واژه محققان ما ضرورت پرداختن به این حوزه را درک کرده بودند از جمله شرکت بهیار صنعت سپاهان که با بهره گیری از کادری متعهد و متخصص از سال ۱۳۷۸ در زمینه ساخت دستگاهها و تجهیزات پزشکی شروع به فعالیت نموده و در سال ۱۳۷۸ موفق شد اولین برانکارد حرفه ای کشور را تولید کند.است. در طول این سال ها این شرکت با روند رو به رشد خود سعی در تولید محصولات با طراحی ایرانی با هدف بی نیازی کشور از محصولات مختلف پزشکی داشته است.

فرید نجات بخش مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، پیرامون این موضوع که آیا شرکتهای دانش بنیان عامل پیروزی در جنگ اقتصادی هستند، ارزآوری شرکتهای دانش بنیان در 5 سال گذشته چقدر بوده است و این که بودجه شرکتهای دانش بنیان از کجا تخصیص داده می شود و دریافتی آنها در طی 5 سال چقدر است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، پیرامون این سوال که آیا شرکتهای دانش بنیان عامل پیروزی در جنگ اقتصادی هستند، گفت: کلا در حوزه اقتصادی آن چیزی که در دنیا مهم است و بیشترین ارزش افزوده را ایجاد می کند فناوری و دانش است.

وی با شاره به این که اگر بخواهیم با نگاههای قبلی یعنی خط تولیدی و تجهیز محور جلو برویم باید گفت تجهیز و خط تولید را همه می توانند با پول بخرند و بیاورند اما دانش و فناوری را نمی توانیم بخریم و بیاوریم مگر این که اعتبار آن دانش و فناوری تمام شده باشد که یک شرکتی حاضر به فروش آن باشد و یا ممکن است بحث مشارکت مطرح باشد آن هم اگر واقعا شرکتی با منافع مشترک وجود داشته باشد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، خاطرنشان کرد: مبنای این شرکتها ثروتهای فیزیکی و منابع مادی نیست، مبنا دستیابی و تسلط بر دانش و فناوری می باشد، این ارزش زا است و در این صورت است که این شرکتها می توانند در بازارهای جهانی رقابت کنند آن هم فقط بخاطر این که دارای مزیتی هستند که بقیه رقبا ندارند، وضعیتی که به همین سادگی قابل قیمت گذاری نیست، در نگاههای اقتصادی فناوری و دانش اهمیت دارد. 

مهندس نجات بخش که از مدیران پرتلاش و موفق در عرصه دانش و فناوری است در پاسخ به این سوال که بنظر شما چند درصد از شرکتهای ما به این مرحله رسیده اند، اظهار داشت: در حوزه فناوری به جاهای خوبی رسیده ایم، اما در صد زیادی از شرکتهای فناور ما در حوزه تولید انبوه هنوز نتواسته اند ورود پیدا کنند، این فناوری هنوز به مصرف صنعتی نرسیده مصرفی که بتواند بر اقتصاد کل کشور تاثیر گذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنظرم در گلوگاههای فناوری خوب جلو رفته ایم اما در حوزه تبدیل نمونه های تجاری شده و نمونه های صنعتی و تولید انبوه جا برای کار زیاد داریم که باید یک مقداری صنعت ما با بحث دانش و فناوری همگام شود، بستری مناسب در بخش صنعت داریم فقط یک تغییر دیدگاه می خواهد.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، با اشاره به این که صنایع و شرکتهای زیادی در دنیا وجود داشته که ورود فناوریهای جدید آنها را به شکست کشانده است، تاکید کرد: صنایع باید برنامه ریزی کنند و نیم نگاهی به آینده داشته باشند به مرور خط تولید خود را تغییر دهند و این با وجود فناوریهای جدید قابلیت اجرا دارد.

 

بنظر شما ارز آوری و درآمد زایی شرکتهای دانش بنیان در 5 سال گذشته به چه صورت بوده است؟ 

نجات بخش در پاسخ به این سوال، گفت: بحث درآمد از فناوری جداست درآمدزایی بیشتر برمی گردد به نوع بازار و نوع نگاه، الان در کشور یک قابلیت وجود دارد که این قابلیت بسیار زیاد است، یک درآمد واقعی وجود دارد که با توجه به این نگاه واقعا محقق نشده است.

وی افزود: شاید بتوان گفت حداکثر 20 الی 25 درصد درآمدی که این شرکتها قابلیت آن را دارند محقق شده و اگر نگاه به تغییر فناوری ایجاد شود یعنی این نگاه همیشگی که فناوری را خریداری می کنیم، تغییر کند، اگر خودمان را از این نگاه جدا کنیم این قابلیت وجود دارد که چندین برابر عددی که الان هست درآمد داشته باشیم. قیمت وسایل شهربازی سرپوشیده

 مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، خاطرنشان کرد: الان شرایط تجاری محصولات دانش بنیان شرایط خیلی خوبی نیست اما نکته مهم این است این قابلیت وجود دارد و اگر نگاه تغییر کند می توانیم به جاهای خوبی برسیم.

 

بودجه شرکتهای دانش بنیان از کجا تخصیص داده می شود و دریافتی آنها در طی 5 سال چقدر است؟

نجات بخش در پاسخ به این سوال بیان داشت: بودجه خاصی به شرکتها تخصیص داده نمی شود، تسهیلات ممکن است داده شود یکسری از اینها تسهیلات بانکی است که قسمت کمی از آن به این شرکتها می رسد ممکن است خیلی از آن بنام این شرکتها تمام شود در عمل اتفاقی نمی افتد و خیلی وقتها زمانی که این شرکتهای می خواهند تسهیلاتی دریافت کنند اصولا یا بودجه تمام شده یا باید در نوبت سال بعد بروند.

 وی افزود: یکسری منابع هم صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ارائه می کند در واقع یک قسمتی از منابع صندوق توسعه ملی را در اختیار دارند که برای طرحهای خاص در اختیار شرکتها قرار می دهند در وامهای کوتاه مدت دو سه ساله یا کمی بلند مدت تر 5 ساله که بعد باید با سودش باز پرداخت کنند.

نجات بخش در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای پیشرفته قبلا شرایط کشور ما را تجربه کرده اند، گفت: کشورهای زیادی شرایط سختی را تجربه کرده و یکجایی به این نتیجه رسیدند که خودشان به فناوری تسلط پیدا کنند و بعد از آن از فناوری ثروت بیافرینند و موفق هم شده اند کشورهایی مثل کره جنوبی، ژاپن و کشورهای اروپایی، کشورهایی که از نظر منابع هم خیلی  ضعیف تر از ایران بودند.

 مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، در ادامه به ذکر مثالی پرداخت و اظهار داشت:  مثلا در شرایط فعلی یک تن ورق خام فولادی حدود 10 میلیون تومان خریداری می شود، این یک تن وقتی در یک خودرو قرار می گیرد یکباره به 100 میلیون تومان تبدیل می شود، وقتی در تجهیزی با تکنولوژی بالاتر مثل هواپیما، کشتی و مواردی از این قبیل قرار می گیرد تبدیل به چند میلیارد تومان می شود یا وقتی وارد یک تراشه می شود هر گرم آن یک میلیون تومان قیمت دارد.

نجات بخش ادامه داد: بنابراین هر چقدر فناوری با سطح بالاتری در متریالی  مثلا فولاد بکار برده شود ارزش افزوده بیشتری و ثروت بیشتری از آن حاصل می شود.

وی خاطرنشان کرد: ما هم باید تصمیم خودمان را بگیریم که می خواهیم به خام فروشی با یک ارزش افزوده خیلی کم ادامه دهیم یا این که بخواهیم با اعمال فناوری های هایتک بر روی این منابع و مواد خامی که داریم ارزش ایجاد کنیم و با قیمتهای فوق العاده بالاتر بفروشیم این تصمیم خودماست اگر برویم به آن سمت ما هم موفقیت های کشورهای پیشرفته را خواهیم داشت و از این سود بهرمند می شویم اگر هم به آن سمت نرویم روز به روز از منابع ما کسر و به درآمد آنها اضافه می شود.

 

 لطفا در مورد این که بواسطه فناوریهای های تک شرکت بهیار صنعت سپاهان چقدر ارزش افزود برای کشور ایجاد شده هم برایمان بگویید 

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، گفت: الان حدود 80 نوع محصول در حوزه تجهیزات پزشکی و تجهیزات غیر پزشکی که تکنولوژی مشابه تجهیزات پزشکی داشتند در این شرکت دانش بنیان با دستیابی به فناوریهای هایتک تولید می شود.

 

1200 بیمارستان  کشور مصرف کننده دستاوردها و محصولات بهیار صنعت سپاهان هستند

نجات بخش تصریح کرد: 80 نوع محصول در حال استفاده هستند، تعدادی از این تجهیزات در حوزه هتلینگ بیمارستانی قرار دارند و می توانیم بگوییم کاملترین حوزه هتلینگ بیمارستانی را داریم، همین الان محصولات بهیار صنعت سپاهان در بیش از 1200 بیمارستان کشور استفاده می شود.

 وی خاطرنشان کرد: هر کدام از این تجهیزاتی که تولید کردیم در زمان خود فناوری هایتک و ارزآوری هم داشتند که به مرور فناوریها از هایتک به مدیوم تک تبدیل شده و باید تجهیزات با فناوریهای جدید را در افق شرکت داشته باشیم که آینده شرکت بتواند با همین استواری جلو برود.

نجات بخش بیان داشت:  یک زمانی چراغ اتاق عمل تولید می کردیم یک تجهیز هایتک بود و تنها تولید کننده آن در کشور بودیم مثلا چراغ اتاق عمل خارجی 150 میلیون تومان بود که در شرکت بهیار صنعت سپاهان با کمتر50 میلیون تومان تولید می کردیم، ارزش افزوده ها اینطوری منتقل شده است.

مدیر عامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان، افزود: بعد به تدریج به سمت شتاب دهنده خطی که یک تجهیز بین 30 تا 50 میلیارد تومانی است رفتیم و موفق شده ایم این تجهیز را با قیمت حدود10 میلیارد تومان یک سوم قیمت نمونه خارجی تولید کنیم، همچنین دستگاههای کانتینری کالا یکی دیگر از دستاوردهای این شرکت است یک تجهیزی که نمونه خارجی آن حدود 60 میلیار تومان قیمت دارد ما آن را با قیمت حدود یک سوم یعنی حدود 20 میلیارد تومان عرضه کرده ایم.

وی تصریح کرد: ظرفیت مورد نیاز کشور برای هر کدام از این تجهیزات سالیانه حدودا بیش از 200 دستگاه است که عملا  چندهزار میلیارد تومان می شود اما نوع نگاهی که وجود دارد یک اینرسی ایجاد کرده که عملا از همه ظرفیت شرکت نمی توانیم استفاده کنیم و ما هم مثل بقیه شرکتهای دانش بنیان با حدود 30 درصد توانمان کار می کنیم و اگر به تدریج نگاهها برگردد به سمت تولید داخل این ظرفیت می تواند 100 درصد بشود، همچنین می توان شرکایی گرفته شود، تیم های برون سپاری بیایند و اضافه شوند و عملا این بازگشت سرمایه ها سریعتر می شود و از خروج ارز هم خیلی جلوگیری می شود منتها این همان قابلیت است و یکی هم شرایط واقعی که فعلا ما هم مثل بقیه دوستان حدود 30 درصد از کل قابلیت را می توانیم در بازار عرضه کنیم.

منبع: علم و فناوری

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها