کد خبر : 63237 دوشنبه 07 بهمن 1398 - 14:35:09
لزوم-داشتن-تفکر-استراتژیک-برای-حفظ-جهاددانشگاهی-

در مراسم نکوداشت دکتر قرنفلی مطرح شد:

لزوم داشتن تفکر استراتژیک برای حفظ جهاددانشگاهی

سیناپرس: مراسم نکوداشت دکتر محسن قرنفلی عضو هیات علمی و مشاور رئیس جهاددانشگاهی، امروز(یکشنبه) در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

در این مراسم رئیس دانشگاه علم و فرهنگ نام این استاد گرانقدر را به عنوان جهادگری خوشنام مطرح کرد و گفت: به دلیل چهار دهه خدمت صادقانه ایشان در مجموعه جهاددانشگاهی بر خود واجب دانستیم این مراسم را برگزار کنیم.

دکتر سید سعید هاشمی افزود: یکی دیگر از دلایلی که در برگزاری این مراسم موثر بود، بداخلاقی هایی است که در چند سال اخیر در جهاددانشگاهی شکل گرفته و دلیل آن گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است.

وی عنوان کرد: در چنین فضایی هیچ گاه فرصت دفاع به افراد داده نمی شود و افرادی مانند این استاد گرانقدر هم هیچ گاه در صدد دفاع از خود برنیامدند. چراکه، در مجموعه جهاددانشگاهی همواره اصل بر فعالیت و کارآمدی بوده است.

هاشمی افزود: دکتر قرنفلی فردی اخلاق مدار و گوش شنوا برای همه است که توانست توازن اخلاقی و کارآمدی را در حوزه مدیریت خود پیاده کند.

دغدغه جهاددانشگاهی همواره حل نیازهای کشور بوده است

در ادامه این مراسم رئیس جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه همیشه جای چنین مراسمی در جهاددانشگاهی خالی بوده است، گفت: تقدیر از اساتیدی که تعهد، خودباوری، علم باوری، نا امید نشدن از بی مهری ها و ناملایمات ها و شکست ناپذیری مشخصه بارز آنهاست کار پسندیده ای است که اعضای جهاددانشگاهی دارای چنین ویژگی هایی هستند.

دکتر حمیدرضا طیبی عنوان کرد: در دوران انقلاب فرهنگی ، قبل و بعد از تاسیس جهاد دانشگاهی خیلی از اعضا فرصت داشتند که شغل های بهتری را برگزینند تا به لحاظ درآمد و موقعیت شغلی وضعیت مطلوب تری داشته باشند؛ اما عده ای جهاد و همه مشکلات آن دوران را انتخاب و تحمل کردند، چون آنها اعتقاد داشتند که وجود چنین نهادی برای کشور ضروری است.

وی ادامه داد: قطعا کشور توان توسعه علمی و فناورانه را دارد و باید بتوان از طریق الگوسازی موفق در راستای کاربردی کردن این توان گام برداشت که جهادگران ما با تحمل سختی ها و مشکلات این امر را محقق کردند.

طیبی تصریح کرد: این استاد گرانقدر علیرغم اینکه خود در بسیاری از حوزه ها صاحبنظر بود، اما اعتقاد به کار تیمی و جمعی داشته و این توان را داشت که نظرات دیگران را نیز بپذیرد و به آن عمل کند.

رئیس جهاد دانشگاهی عنوان کرد: دغدغه جهاددانشگاهی همواره مسایل و نیازهای کشور و تلاش برای حل آنها بوده است که همزمان با مطرح شدن تدوین نقشه جامع علمی کشور بخش فناوری آن به جهاد سپرده شد که تیمی با مسوولیت دکتر قرنفلی کار را به خوبی پیش بردند.

طیبی ادامه داد: از آنجا که در مجموعه جهاد به دنبال انجام ماموریت هایی متناسب با نیازهای کشور بودیم با توصیه و فرمان مقام معظم رهبری این نقشه را دنبال کردیم که حضور جدی این استاد گرانقدر باعث ایجاد هفت مصوبه شد که نقشه راه هم برای آن تعیین شد و از آن نقشه برای تحقق اهدافمان در جهاددانشگاهی استفاده کردیم.

وی در ادامه صحبت هایش با اشاره به اینکه یکی دیگر از بحث های اخیر جهاددانشگاهی کانون تفکر است، گفت: این کانون با هدف بازنگری فعالیت های جهاد با توجه به ضروریات روز جامعه و با نگاه به آینده نزدیک و آینده دور مطرح شده است.

رئیس جهاددانشگاهی افزود: برنامه ریزی ها در راستای مقوله آینده نزدیک به اتمام رسیده و به مقوله آینده دور هم باید نگاه جدی داشته باشیم تا بدانیم که چه راهی را باید در جهاددانشگاهی دنبال کنیم.

مدیریت جهادی به عنوان یک سند در کشور باقی بماند

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی نیز با تاکید بر تحقق مدیریت جهادی، گفت: به نظر می رسد باید مدیریت جهادی که در مجموعه جهاددانشگاهی وجود دارد به گونه ای تبیین شود که به عنوان یک سند در کشور باقی بماند.

دکتر محمدحسین ایمانی خوشخو ادامه داد: در مدیریت جهادی بازنشستگی به تعبیر جدا شدن از محیط کار معنا ندارد. اگرچه به شکل ظاهر و ساختار اداری ممکن است چنین اتفاقی بیفتد اما در مدیریت جهادی مانند محیط های علمی و آموزشی اساتید بعد از بازنشستگی هم بیش از گذشته بر مجموعه تاثیر گذارند.

وی ادامه داد: در مدیریت جهادی اصالت بر پست نیست؛ بلکه بر انجام وظیفه و خدمت است. گاهی در محیط های اداری دیده می شود که برای تصرف یک پست و مقام اتفاق هایی می افتد. اما در جهاددانشگاهی چنین چیزی معنا ندارد.

ایمانی خوشخو با بیان اینکه دکتر قرنفلی دارای چنین ویژگی هایی بودند، گفت: ایشان یکی از نیروهای اصیل جهاد بودند که جز خدمت خالصانه چیزی از او ندیدیم.

وی تاکید کرد: باید حواسمان باشد که مسوولیت های جهادی دچار گسست نشود و چیزی که متاسفانه اکنون شاهد  آن هستیم نشاندهنده آن است که نتوانستیم این انتقال تجربه را انجام دهیم.

رئیس پارک ملی علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی، افزود: اعتباری که امروز جهاد دارد و احساس نیازی که به این نهاد وجود دارد، قبلا کمتر وجود داشته که این جایگاه را مرهون مدیریت های قبلی و تلاش های جهادگران از ابتدای تاسیس تا کنون بوده ایم و امیدواریم با مدیریت کنونی و همکاری همه همکاران جهادی در 40 ساله دوم انقلاب اسلامی نیز همچنان بدرخشیم.

مگر یک عضو هیات علمی هم می تواند بازنشسته شود

دکتر حسین بهاروند نیز در ادامه این مراسم  از دکتر قرنفلی به نیکی یاد کرد و گفت: هرآنچه که تا امروز دکتر قرنفلی انجام داده اند، ماندگار شده است .اما اینکه بازنشستگی در خصوص این استاد گرانقدر معنایی داشته باشد، برای من جای سوال دارد، مگر یک عضو هیات علمی هم می تواند بازنشسته شود.

عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه رویان نیز در این مراسم درباره آشنایی خود با دکتر قرنفلی گفت: آشنایی من با دکتر قرنفلی به سال ۷۹ باز می‌گردد. همان زمان هم با دکتر امین اسماعیلی آشنا شدم و هر آن چه می‌گویم مربوط به این دو بزرگوار است. آن چه که به وجود آمده در خانواده جهاد شکل گرفته و باید از بنیانگذاران آن و فعالان آن تشکر کنیم. از خانواده دکتر قرنفلی تشکر می‌کنم چرا که بدون وجود خانواده خوب حرکت مرد هیچ است و من به عنوان یک معلم در خانواده جهاد از آن‌ها تشکر می‌کنم.

وی در ادامه‌ی سخنان خود با خواندن شعری از قیصر امین‌پور به بیان خاطره‌ای از زمانی که دکتر کاظمی آشتیانی طرح‌های پژوهشی رویان را به دفتر مرکزی جهاد ارائه داده بود، پرداخت.

جهاددانشگاهی باید مسیر  و خط مشی خود را ادامه دهد

 دکتر محسن قرنفلی درباره صحبت های همکاران خود و برگزاری چنین مراسمی،خاطرنشان کرد:من خود را شایسته این همه لطف نمی دادم و این ویژگی هایی که گفته شد در همه دوستان جهادی وجهادگر وجود دارد.

 سال 59 با عده ای از دوستان تصمیم گرفتیم نهادی را راه اندازی کنیم که اهداف  والایی داشت و آن رفع عقب ماندگی های کشوروخلاء های ایجاد شده در حوزه علم و فناوری در آن زمان بود.

وی تاکید کرد: پیشرفت علم و فناوری و اعتلای نظام جمهوری اسلامی در همان ابتدای تلاش همه همکاران ما در صدر همه اهداف بود و جهاددانشگاهی با 200نفر شکل گرفت.

محسن قرنفلی  عنوان کرد: ویژگی هایی که جهادگران در این نهاد داشتند همسو بودن و هدفمند عمل کردن ، همدردی و همبستگی ، عدم اتکا به منابع دولتی و ..... بود که این ویژگی ها توانست جهاد دانشگاهی را جهاد دانشگاهی امروز کند.

وی تاکید کرد: من و برخی دوستان در آن زمان موقعیت های بسیاری برای تحصیل در خارج از کشور داشتیم اما با دو هدف در جهاد ماندیم؛ یکی از آن اهداف کمک به منابع نظامی کشور بود و دیگری اعتقاد راسخ ما به پیشرفت علم و فناوری ؛ زیرا می دانستیم و معتقد بودیم و هستیم؛ علم و فناوری است که باعث پیشرفت کشور می شود.

این عضو هیات علمی جهاددانشگاهی تاکید کرد: امروز اعتقاد دارم جهاددانشگاهی باید مسیر  و خط مشی خود را ادامه دهد  و با حفظ روحیه  اخلاقی و معنوی  و گسترش ماموریت هایش مسیر موفقیت  کشور را پیش ببرد.

وی عنوان کرد: امروز جهاددانشگاهی در کشور پذیرفته شده است، بنابراین اگر قرار است جهاد را حفظ کنیم باید نگاه و تفکر استراتژیک، همفکری و مشارکت و خرد جمعی داشته باشیم.

وی در پایان صحبت هایش از مدیران،همکاران و خانواده خود که در مدت 40سال تلاش، وی را همراهی کردند تشکر و قدردانی کرد.

در پایان این مراسم از دکتر محسن قرنفلی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها