کد خبر : 63218 پنج شنبه 03 بهمن 1398 - 16:46:26
ژل‌های-اپوکسی-الیافی-برای-اولین-بار-در-کشور-تولید-شد

توسط محققان اصفهانی؛

ژل‌های اپوکسی الیافی برای اولین بار در کشور تولید شد

ژل‌های ویژه الیافی بر پایه اپوکسی- آمین برای اولین بار در کشور توسط محققان شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا طراحی و تولید شد.

ژل‌های ویژه الیافی بر پایه اپوکسی- آمین با نام تجاری Q و با کد PRE GelFi برای اولین بار در کشور توسط محققان شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا طراحی و تولید شد.

سید عرفان سجادیه مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با تصریح این که این شرکت دارای بیش از یک دهه سابقه در تولید و ارائه رزین‌های تخصصی در صنایع مختلف همچون سنگ است، اظهار داشت: اکنون برای اولین بار در کشور محققان این شرکت توانستند ژل‌های الیافی با استحکام فوق العاده بر پایه اپوکسی مناسب برای بسته بندی کوپ‌های سنگ، پر کردن منافذ سنگ‌های سوراخ دار شبیه تراورتن، و زیر سازی سطوح برای اعمال کف‌پوش‌ها با نام تجاری Q و با کد GelFi را طراحی و تولید کنند. این محصولی دارای قابلیت کاربرد در صنایع نفت و گاز، الکترونیک و ساختمان نیز است.

وی گفت: یکی از ویژگی‌‌های مهمی که محصولات بر پایه اپوکسی باید به همراه داشته باشد، استحکام بالا است که در برخی موارد نیاز به تقویت کننده دارد. در این راستا با استفاده از تقویت کننده‌های پلیمری الیافی، استحکام  ژل PRE GelFi افزایش چشمگیری پیدا کرده است. این افزایش استحکام سبب شده است تا بتوان استفاده از توری های فایبرگلاس که در بسته بندی‌های کوپ‌های سنگ استفاده می‌شود و محصولاتی وارداتی بوده و مشکلات زیست محیطی به همراه دارد را حذف کرد یا استفاده از آن را به حداقل رساند.

سجادیه خاطرنشان کرد: توری‌های فایبرگلاس به خاطر ساختارهای خود مشکلات مختلف و شناخته شده‌ای برای انسان و محیط زیست به همراه دارند. به علاوه استفاده نکردن از توری در کنار بهبود بهره‌وری قیمتی سبب افزایش سرعت خط‌های تولید کارخانجات نیز می‌شود.

وی گفت: این محصول پس از اعمال و خشک شدن نهایی بر روی سنگ استحکام ویژه‌ای از خود در برابر تنش‌های موجود در زمان اره کردن کوپ‌های سنگ نشان می‌دهد و سبب می‌شود همه‌ی صفحات (اسلب) کوپ سنگ بدون شکستگی برای فرآوری مراحل بعدی به دست آیند.

مدیر تحقیق و توسعه این شرکت در رابطه با مزایای دیگر این محصول، بیان کرد:  همچنین محصول PRE GelFi در کنار استحکام فوق العاده، چسبندگی بسیار بالایی نیز به زیرلایه‌های سنگی و بتنی داشته و می‌تواند اتصالی بسیار قوی میان زیرلایه خود و سطح رویی در زیرسازی سطوحی که کف‌پوش بر روی آن‌ها اعمال می‌شود، ایجاد کند. به علاوه با مقاومت خوب در برابر آب باعث عدم نفوذ رطوبت به لایه‌های دیگر شده و دوام و چسبندگی کف‌پوش را افزایش می‌دهد. این محصول در کف‌پوش‌ها می‌تواند با توجه به مقاومت مناسب در برابر رطوبت و صافی سطح فیلم آن به عنوان جایگزین دولایه‌ی پرایمر و بتونه مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: استحکام و چسبندگی بیشتر PRE GelFi، علاوه بر ایجاد خواص مکانیکی و شیمیایی بهتر سبب استفاده کمتر برای ایجاد خواص یکسان نسبت به محصولات مشابه می‌شود به عنوان مثال در ژل‌های بسته بندی کوپ می‌توان با اعمال ژل در ضخامت کمتر و در نتیجه مصرف کمتر نسبت به محصولات جایگزین به استحکام کششی و فشاری یکسان و قابل قبولی دست پیدا کرد.

سجادیه گفت: در مورد پایداری PRE GelFi با توجه به گرانروی بالا و ژل بودن آن ته نشینی در آن کمترین مقدار خواهد بود و این سبب می‌شود مدت زمان انبارداری آن در شرایط استاندارد طولانی‌تر گردد.

وی تصریح کرد: از لحاظ ایمنی، قدرت اسیدی (pH)  این محصول در حدود 7 قرار داشته و از لحاظ تنفسی عاری از مواد آزاردهنده در دمای محیط بوده که سبب می‌شود کاربری آن برای  متصدی عملیات، از لحاظ سلامتی و حساسیت‌های پوستی و ریوی کم‌خطر و مطمئن‌تر گردد.

نیاز کشور به این محصول چقدر است؟ برحسب استفاده آن در صنایع مختلف توضیح دهید

مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا در پاسخ به این سوال، اظهار داشت: در صنعت سنگ برآورد مصرفی در حدود  2000 تن در سال می‌شود، همچنین با توجه به نو بودن فناوری این محصول امکان استفاده از آن در صنایع دیگر با امکان سنجی‌های که انجام خواهد شد، وجود دارد که سبب می‌شود به میزان آمار مصرفی آن اضافه شود.

 

نمونه آن قبلا در چه کشورهایی وجود داشته؟ و اگر وارد می شد ارزبری آن چقدر بوده در واقع مقایسه قیمتی کنید

وی در پاسخ به این سوال تصریح کرد: نمونه مشابه برای PRE GelFi که برای استفاده در صنایع سنگ و ساختمان باشد هم در کشور ایران و هم در کشورهای خارجی نظیر: آلمان، ایتالیا، اسپانیا، ترکیه ساخته می‌شود اما فناوری الیاف پلیمری این محصول سبب تمایز آن به خاطر استحکام و چسبندگی فوق العاده آن شده است. نمونه‌های خارجی این محصول در حدود 5 دلار به ازای هرکیلوگرم هزینه بر است که با استفاده از این فناوری هزینه به حدود یک سوم به ازای هرکیلوگرم در کنار استفاده کمتر و همچنین حذف توری‌های فایبرگلاس، کاهش می‌یابد.

 

آیا برای تولید آن همه مواد اولیه در داخل قابل تهیه است و آیا وارد تولید انبوه شده است یا برنامه ای برای تولید انبوه آن دارید؟

وی گفت: با تحقیقات و بررسی‌های انجام شده به این دستاورد رسیده ایم که بیش از 90 درصد مواد اولیه مصرفی برای این محصول از تولید داخل است با تحقیقات پیش رو سعی بر ایرانی شدن کامل این محصول می‌باشد. تولیدات صنعتی آن انجام شده  و برنامه‌ریزی برای تولید انبوه آن نیز انجام گرفته است.

 

مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا افزود: این طرح در فستیوال سنگ شهرک علمی و تحقیقاتی به عنوان طرح‌های انتخابی برگزیده شد ولی خود شرکت آن را به عنوان طرح توسعه برای تولید انبوه در نظر دارد و نیازی به سرمایه گذار بیرونی ندارد و امکان صادرات دارد و بازارهای هدف خوبی برای این محصول فراهم است.

انتهای پیام/

منبع: علم و فناوری

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها