کد خبر : 6321 یکشنبه 06 اردیبهشت 1394 - 11:17:32
غول‌های-فناوری-به-کمک-نپالی‌ها-شتافتند

غول‌های فناوری به کمک نپالی‌ها شتافتند

کشورهای مختلف در پی وقوع زلزله نپال به کمک زلزه زدگان شتافتند و اکنون شرکت های فناوری در تلاشند تا با استفاده از فناوری های روز دنیا به نجات نپالی‌ها بپردازند.

به گزارش مهر، صدها نفر در زلزله ۷.۹ ریشتری روز گذشته نپال جان باختند و این موضوع در حالی است که هر ثانیه بر آمار کشته شدگان افزوده می شود. شدت این زلزله به حدی بود که ساکنان مناطق شمالی هند و بنگلادش نیز آن را احساس کردند. زلزله در عمق ۱۵ کیلومتری زمین روی داد و بین ۳۰ ثانیه تا ۲ دقیقه طول کشید.این زمین لرزه با وقوع ریزش بهمن در قله اورست همراه بوده و ده ها کوهنورد نیز در این حادثه گرفتار شدند. شدت این زمین‌ لرزه به اندازه‌ ای بود که در هند نیز احساس شده و سه نفر بر اثر ریزش آوار جان خود را از دست دادند. پلیس نیز در دهلی نو مشغول تخلیه ساختمان‌ های مسکونی است. این زمین‌ لرزه باعث ایجاد شکاف‌ های عمیقی در بزرگراه‌ های این کشور شده و به تنها فرودگاه بین‌ المللی این کشور نیز آسیب‌ هایی را وارد کرده است.

کشورهای مختلف ضمن ابراز همدردی با مردم و مقامات نپال کمک های انسان دوستانه ای را به این نقطه زلزله زده ارسال کردند. اکنون غول های فناوری مانند فیس بوک و گوگل نیز به کمک نپالی ها شتافتند تا با استفاده از خدمات فناوری بتوانند به نجات بازماندگان زلزله بپردازند.

نپالی ها با استفاده از سرویس های مختلف اینترنتی می توانند به یافتن خانواده یا دوستان خود بپردازند که اطلاعی از آنها ندارند. برای مثال، فیس بوک از روز گذشته و در پی وقوع زلزله در نپال سرویس جدیدی را با نامSafety Check راه اندازی کرده که بازماندگان این زلزله می توانند زنده بودن خود را به خانواده یا دوستانشان اطلاع داده و آنها را از محل اقامت خود مطلع کرده و از نگرانی بیرون آورند.

گوگل، دیگر غول فناوری نیز سرویسی با نام Person Finder را در صفحات خود قرار داده تا بدین وسیله به نپالی ها کمک کند تا از محل و موقعیت خانواده یا دوستان خود آگاه شده و اطلاعات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

کلید واژه ها: نپال - غول‌های فناوری - زمین لرزه -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]