کد خبر : 63180 شنبه 28 دی 1398 - 10:58:12
راه-اندازی-صندوق-پژوهش-و-فناوری-جهاد-دانشگاهی

تا اول بهمن ماه اجرایی می گردد:

راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی

سیناپرس: معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی گفت: مجوز اولیه راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی از صندوق شکوفایی و نوآوری گرفته شده و مقرر شده است تا اول بهمن ماه موافقت قطعی آن گرفته شود.

محمد رضا پورعابدی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری سیناپرس در اصفهان؛ با اشاره به تعامل و همکاری مناسب واحدهای جهاد دانشگاهی در استان و خارج از آن اظهار کرد: همواره یکی از اهدافی که در حوزه های مختلف پژوهش و فناوری از سوی جهاد دانشگاهی دنبال می شود؛ استفاده از تعامل و همکاری های مشترک بین واحدها برای انجام پروژه های مشترک به خصوص انجام پروژه های بزرگ است.

وی افزود: به طور معمول پروژه های بزرگ، موارد چند وجهی و چند جانبه ای هستند و تخصص های متفاوت و متنوعی برای اجرای آنها احتیاج است و کمتر اتفاق می افتد که تمام تخصص ها و توانایی هایی که برای اجرای این دست از پروژه ها لازم است در یک واحد جهاددانشگاهی وجود داشته باشد، بنابراین باید به طور قطع بتوانیم زمینه های لازم  و بستری مناسب را برای این که واحدها با یکدیگر فعالیت و هم افزایی داشته باشند ایجاد کنیم.

معاون پژوهش و فناوری جهاددانشگاهی با بیان این که استان اصفهان جزء معدود استان هایی است که دارای چند ساختار دانشگاهی مرتبط و نزدیک با جهاد دانشگاهی است گفت: به نظر می رسد این مزیت باعث می شود همکاری و تعامل بیشتری در حل مسائلی که در جغرافیای اصفهان وجود دارد شکل یابد تا چهره مناسب تری را در استان نشان داده و ماموریت های مناسب تری را در حوزه های پژوهش و فناوری به عهده گیرند.

*جهاد دانشگاهی عضوی مهم در زیست بوم فناوری، نوآوری و پژوهش

پورعابدی با تاکید بر لزوم ارتباط چند سویه واحدهای دانشگاهی جهاد دانشگاهی، این ارتباطات را عامل رفع مکشلات و حل چالش های جامعه دانست و تصریح کرد: وظیفه اصلی جهاد دانشگاهی به لحاظ وجود سخت افزارها و آزمایشگاه های خوب و هم چنین به لحاظ وجود اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، ارتباط دادن دانشگاه با موضوعات، مسائل و چالش های جامعه و تبدیل آنها به کاربرد، فناوری و کسب و کار است.

وی خاطر نشان کرد: در چهل سالی که از انقلاب اسلامی سپری شده این تعاملات در نقشه ها و شکل های مختلفی بروز و ظهور یافته و امروز به نظر می رسد که هم دانشگاه ها وهم جهاد دانشگاهی به بلوغ خوبی رسیده اند، لذا باید ارتباط منسجمی برای انجام پروژه های بزرگی که بتوانند مشکلات و چالش های اساسی جامعه را حل کند بیابند به ویژه در دورانی که تحریم های ظالمانه ای برای کشور رقم خورده است.

پورعابدی جهاد دانشگاهی را عضوی مهم در زیست بوم فناوری، نوآوری و پژوهش و تحقیق عنوان کرد و ادامه داد: دانشگاه ها به عنوان بازیگران اصلی این حوزه هستند و جهاد دانشگاهی و دانشگاه ها در عرضه علم و فناوری های مورد نیاز جامعه باید با یکدیگر ارتباط و تقسیم کار خوبی داشته باشند و در برخی از دانشگاه های ما این ارتباطات شکل گرفته و کارهای خوبی انجام شده است.

وی یکی از اهداف حضور خود در اصفهان را برقراری همکاری های دو جانبه و چندجانبه با دانشگاه صنعتی بیان کرد و افزود: پروژه های خوبی در دانشگاه و جهاد دانشگاهی وجود دارد و اگر این توانمندی ها با یکدیگر ارتباط یابد، می توانیم نقش آفرینی های خوبی در سطح منطقه و هم چنین در سطح ملی داشته باشیم.

پورعابدی هم چنین از ثبت و کسب مجوز اولیه صندوق پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی نیز خبر داد و گفت: مجوز اولیه از صندوق شکوفایی و نوآوری گرفته شده و مقرر شده است تا اول  بهمن ماه  موافقت قطعی آن گرفته شود، لذا لازم است این کار هوشمندانه صورت پذیرد و مراحل و فرایندها آن مناسب و سریع انجام شود تا پروژه هایی که وجود دارد با کیفیت مطلوبی تحقق یابد.

وی اذعان داشت: علی رغم این که تحریم ها مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده و هم چنین در حوزه پژوهش و فناوری نیز ارتباط با فضاهای بین المللی پژوهش و تامین تجهیزات و مواد اولیه با کیفیت مورد نیاز را با دشواری هایی روبه رو ساخته است، اما از سوی دیگر فرصت های خوبی را نیز در اختیار ما قرار داده و نگاه های بیشتری به سمت توانمندی داخلی و فناوری های بومی جلب شده است

خبرنگار: سید امیر حسین ابطحی.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]