کد خبر : 63082 یکشنبه 08 دی 1398 - 16:09:58
رونمایی-از-بانک-سلولهای-بنیادی-خون-قاعدگی

در نشست خبری مرکز درمان ناباروری ابن سینا :

رونمایی از بانک سلولهای بنیادی خون قاعدگی

سیناپرس: نشست خبری رونمایی از «بانک سلولهای بنیادی خون قاعدگی» امروز(یکشنبه) در مرکز درمان ناباروری ابن سینا برگزار شد.

این دستاورد که موثر بر احیا و جوان سازی تخمدان و افزایش توان باروری خانم هاست برای اولین بار در کشور، در این مرکز درمان راه اندازی شد.

بر اساس این گزارش، بانک سلول‌های بنیادی خون قاعدگی زنان به عنوان یک ذخیره ارزشمند و بسیار پرکاربرد برای درمان ناباروری به شمار می‌آید که ذخیره مهمی برای بسیاری از درمان‌هاست.

با کمک این دستاورد خانم‌ها می توانند هر ماه که مایل باشند، به بانک سلولهای بنیادی خون قاعدگی مراجعه کرده و سلول‌های خود را اهدا کنند تا مورد پردازش قرار گرفته و در نهایت تکثیر شده و برای آن‌ها فریز و نگهداری شود تا هر زمان مورد نیاز است مورد استفاده قرار گیرند.

سالانه بیش از ۱۰ هزار سیکل درمانی در ۹ مرکز درمان ناباروری جهاد طی می‌شود

 دکتر محمدرضا پورعابدی گفت:  ما در حوزه پزشکی تقریبا از یک دهه پیش  روند سلول‌های بنیادی را در جهاد دانشگاهی پیگیری کردیم و این موضوع  به عنوان یک بحث آینده‌نگرانه در پژوهشگاه رویان مطرح شد. اکنون توانسته‌ایم در حوزه سلول‌های بنیادی رتبه خوبی را در جهان به دست آوریم و به کمک ستاد فرمان اجرایی امام(ره) در یک کارخانه، تولید صنعتی سلول‌های بنیادی را در کشور ایجاد کنیم. 

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با بیان این که جهاد دانشگاهی، بزرگترین نهاد پژوهشی کاربردی و توسعه‌ای در سطح کشور است که هم در حوزه فنی، هم علوم انسانی و پزشکی و کشاورزی فعالیت دارد، افزود: سالانه بیش از ۱۰ هزار سیکل درمانی در ۹ مرکز درمان ناباروری جهاد طی می‌شود.

وی افزود: تقریبا یک دهه طول می‌کشد که پژوهش در حوزه پزشکی از آزمایشگاه وارد حوزه بالین شود. در حال حاضر، برخی از پژوهش‌های جهاد دانشگاهی وارد کارآزمایی بالینی شده و امیدواریم بعد از سپری شدن مراحل حقوقی و پزشکی وارد حوزه درمان نیز شوند. 

پورعابدی ادامه داد: امروزه همگام با دنیا، بر روند جدید پزشکی مبتنی بر فرد تمرکز کرده‌ایم و در آینده برای هر فرد خاص، پروتکل‌های درمانی خاص را خواهیم داشت. جهاد در حوزه پزشکی علاوه بر بحث سلول‌های بنیادی، در حوزه درمان ناباروری نیز فعال است و  سالانه بیش از ۱۰ هزار سیکل درمانی در ۹ مرکز درمان ناباروری جهاد طی می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی با بیان این که سال‌هاست جهاد دانشگاهی بر درمان سرطان پستان متمرکز است، افزود: در حوزه درمان این بیماری و تغییر سبک زندگی بیماران مبتلا فعالیت‌های خوبی در جهاد دانشگاهی انجام شده است؛ علاوه بر آن، در حوزه‌ درمان زخم‌های ناشی از دیابت و پژوهش‌های مرتبط با گیاهان دارویی نیز سعی کردیم پیش‌قدم باشیم. ما همواره در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنیم، باید فناوری‌های آینده را هم رصد کنیم.

حمایت های خوبی از سوی جهاددانشگاهی شد

رییس پژوهشگاه ابن سینا جهاددانشگاهی نیز با بیان اینکه بیماری های نوظهوری که از سلول های بنیادی در درمان آنها استفاده می شود از مواردی است که همواره مورد توجه این مرکز بوده، گفت: در این رابطه حمایت های خوبی در تخصیص طرح ها، بودجه ها و ایجاد ساختارها از سوی جهاددانشگاهی انجام گرفته است.

دکتر محمدرضا صادقی عنوان کرد: اکنون طرح بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی در این مرکز با موفقیت به پایان رسید.

وی تصریح کرد:بحث سلول های بنیادی حیطه گسترده ای را شامل می شود. از این رو، با توجه به منشا این سلول ها بر خون قاعدگی به عنوان یک منبع قابل تجدید تمرکز کردیم.

صادقی ادامه داد: خون قاعدگی با توجه به سهولتی که در کاربرد دارد به عنوان یک منبع بالقوه برای خانم ها محسوب می شود.

وی افزود: تمام تلاش مجموعه جهاددانشگاهی نیز این است فعالیت هایی را در دستور کار قرار دهد که نیازی از نیازهای جامعه را برطرف کند.

صادقی اظهار کرد: در حوزه پزشکی نیز در راستای ارتقای سلامت جامعه فعالیت هایی انجام دادیم که نتیجه این پژوهش که ۱۰ سال به طول انجامید، رونمایی از این طرح بود.

صادقی عنوان کرد: در این اقدام، همه جنبه ها مورد بررسی قرار گرفت تا در مرحله درمان با جنبه های گنگ و مبهم رو به رو نشویم.

وی با اشاره به اینکه یکی از جنبه های سلول های بنیادی درمان ناباروری است،گفت: در سایر حوزه های کاربردی این سلول ها مانند درمان دیابت، ارتوپد،سرطان و... نیز فعالیت هایی در دست اجراست که امیدواریم در طول زمان با طی مراحل قانونی بتوانیم از نتایج آنها نیز در جامعه استفاده کنیم.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها