کد خبر : 63053 دوشنبه 02 دی 1398 - 15:46:44
بازار-تخصصی-گل-و-گیاه-سرانه-مصرف-گل-و-سطح-زیر-کشت-را-افزایش-داد

مدیر بازارهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری خبر داد:

بازار تخصصی گل و گیاه سرانه مصرف گل و سطح زیر کشت را افزایش داد

بازار تخصصی گل و گیاه اصفهان با افزایش سرانه مصرف گل از ۱ شاخه به ۹ شاخه در اصفهان و توسعه فضای گلخانه ای با سطح زیر کشت۳۶۰۰ هکتارهمراه بوده است، بازار بین المللی گل و گیاه نیزدر زمینی بالغ بر۱۴ونیم هکتار در حال احداث است.

مدیر بازارهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان، گفت: این سازمان توجه ویژه ای در راه اندازی بازارهای تخصصی داشته که نمونه آن  بازار تخصصی گل و گیاه همدانیان است، با راه اندازی این بازار سرانه مصرف گل در اصفهان از یک شاخه به 9 شاخه افزایش یافته است. بازار تخصصی گل و گیاه با توسعه فضای گلخانه ای با سطح زیر کشت3600 هکتارصیفی وگل همراه بوده است، بازار بین المللی گل و گیاه در اصفهان نیزدر زمینی بالغ بر۱۴ونیم هکتار در حال احداث است.

ایرج حیدری مدیر بازارهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، گفت: ایجاد بازارهای روز در راستای ساماندهی مشاغل است که از سال 1389فروشگاههای زنجیره ای کوثر از طریق شهرداری اصفهان شروع به فعالیت کردند و در حال حاضر تعداد چهارده بازار روز کوثر در مناطق شهری شهرستان اصفهان فعالیت می کنند.

وی افزود: این بازارها در راستای ساماندهی مشاغل شکل گرفته اند که از طریق این بازارها تولیدات کشاورزی، شیلات، لبنیات، پروتئین و سایرنیازهای ضروری مردم عرضه و توزیع می شود.

مدیر بازارهای روز شهرداری اصفهان، گفت: توزیع این کالاها در فروشگاههای بزرگ کمک می کند که از رشد واحدهای صنفی فاقد کیفیت در زمینه عرضه محصولات جلوگیری نموده و از یک فضای رقابتی سالم برای توزیع کالا استفاده شود، همچنین با این فروشگاههای بزرگ واسطه های غیر ضرور حذف می شوند.

وی با بیان این که از دیگر مزایای راه اندازی فروشگاههای بزرگ کمک در بهبود ترافیک شهری است، ابراز داشت: در این فروشگاهها در کنار این که از فروش کالاهای غیر استاندارد جلوگیری می شود بحث اشتغال زایی هم بصورت مستقیم و غیر مستقیم اتفاق می افتد و ذینفعان این مجموعه ها از مردم تامین کنندگان کالا یا بهره بردارانی که در کوثر کار می کنند، هستند.

حیدری ادامه داد: یکی دیگر از رسالتهای فروشگاههای کوثر کمک به تنظیم بازار است که عرضه و توزیع کالاهای اساسی و یک سری از کالاهای دولتی و حمایتی در بازارهای کوثر انجام می گیرد، در این بازارها بازرسین مستقر سازمان و ناظرین دستگاههای حاکمیتی از جمله دامپزشکی و غذا و دارو حضور دایم دارند.

حیدری، گفت: بازار گل و گیاه همدانیان در حال حاضر به تولید کنندگان گل و گیاه شهر اصفهان کمک می کند تا به صورت مستقیم تولید گل و گیاه خود را در قالبهای مختلف توزیع کنند.

مدیر بازارهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان، با تاکید بر این که بازار تخصصی گل و گیاه در راستای ساماندهی شغل گل و باغبانی  راه اندازی شده است، اظهار داشت: برای این که بتوانیم در بحث کشاورزی به یک کشاورزی پایدار برسیم چه دامپروری و چه باغبانی باید به سمت زنجیره های تولید برویم یعنی از جایی که تولید شروع می شود تا جایی که عرضه می شود.

 وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در بخش کشاورزی قسمت عرضه و توزیع در کشور ما مغفول مانده چون خود تولید کننده نمی تواند و همیشه فضا برایش مهیا نبوده که کالای خود را بدون واسطه عرضه کند لذا شهرداری در خصوص حلقه آخر تولید به مصرف فضای ومکان مناسب عرضه وتوزیع رادر اختیار تولید کنندگان بخش کشاورزی قرار داده است.

حیدری تصریح کرد: خوشبختانه سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی اصفهان در این خصوص قدمهای بزرگ و خوبی برداشته و طبق قوانینی که در شهرداری وجود دارد یکسری از فضاهای دائم یا موقتی در اختیار تولیدکنندگان بخش کشاورزی قرار گرفته است.

وی گفت: یکی از فضاهایی که ثابت است همین بازار گل و گیاه همدانیان و در اختیار تولید کنندگان باغبانی است که تولیدکنندگان با مجوزهایی که از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یا مجوزهایی که از جهاد کشاورزی دارند غرفه دار می شوند و تولیدات خود را مستقیما بفروش می رسانند.

مدیر بازارهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان، با تاکید بر این که در راه اندازی بازارهای تخصصی با هدف کشاورزی پایدار فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی و منابع طبیعی هم نقش آفرینی می کنند، تصریح کرد: بازار همدانیان یکی از اولین بازارهای عرضه و توزیع گل و گیاه در اصفهان است که شهرداری تاسیس کرده و اخیرا هم با توجه به بهسازی و ارتقای کیفیت خدمات کلا بازار تغییر کرده و هم یک فضای مناسب برای عرضه و توزیع تولیدات کشاورزی است و هم یک فضای تفرجگاهی برای مردم می باشد.

راه اندازی بازار تخصصی گل و گیاه همدانیان و افزایش سرانه مصرف گل از 1 شاخه به 9 شاخه

وی خاطرنشان کرد: قبل از این که این بازار تاسیس شود سرانه مصرف گل در اصفهان شاید یک شاخه بود اما الان سرانه مصرف گل نه شاخه شده است، در واقع راه اندازی بازار گل و گیاه تاثیر زیادی در فرهنگ مصرف گل داشته است.

 مدیر بازارهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان، با اشاره به این که در شهری مانند اصفهان پیشرفت سریع تکنولوژی با تغییرات سریع شیوه زندگی تاثیرات نامناسبی بر زندگی و روح و روان شهروندان داشته و فرهنگ سازی در مصرف گل راهی آسان برای حفظ و ارتقای سلامت روان  بنظر می رسد، گفت: البته راه اندازی بازارهای تخصصی سرمایه های کلانی می طلبد و با این حال برای توسعه و بهبود آن باید حداکثر تلاشمان را داشته باشیم.

راه اندازی بازار تخصصی گل و گیاه با توسعه فضای گلخانه ای با سطح زیر کشت3600 هکتار همراه بود

وی خاطرنشان کرد: هرچه سرانه مصرف گل  بالاتر برود سطح زیر کشت بالاتری خواهیم داشت، در حال حاضر و بواسطه راه اندازی بازار گل و گیاه همدانیان بالغ بر 3600 هکتار گلخانه در زمینه سبزی، صیفی، گلهای آپارتمانی و گلهای طبیعی ایجاد شده است.

حیدری خاطرنشان کرد: این سطح زیر کشت که قبلا ناچیز و بصورت سنتی بود، از ابعاد مختلفی از جمله ایجاد روحیه و نشاط، فرهنگ سازی، اشتغال و بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی، تولید با کیفیت و کشاورزی پایدار و غیره قابل بحث و بررسی می باشد.

مدیر بازارهای سازمان ساماندهی مشاغل شهری وفرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان، بیان کرد: شهرداری اصفهان با تاسیس این بازار و اخیرا هم با تغییر ساختار و بهینه کردن این بازار گامی بزرگ هم از نظر فرهنگی و هم از نظر اشتغال زایی و ساماندهی مشاغل برداشته است.

 

 بازار بین المللی گل و گیاه اصفهان در زمینی بالغ بر 145 هکتار  در حال احداث است

وی تصریح کرد: در آینده نزدیک هم شاهد بازار بین المللی گل و گیاه در اصفهان خواهیم بود که در حال حاضر در زمینی بالغ بر 145هکتار در شرق اصفهان در حال احداث است و بیش از40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تلاش می شود فاز اول آن را بزودی به بهره برداری برسد و در اختیار بهره برداران و تولیدکنندگان گل و گیاه قرار گیرد.

مدیر بازارهای روز شهرداری اصفهان، گفت: یکی دیگر از بازارهای تخصصی که سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری اصفهان راه اندازی کرده است بازار گیاهان دارویی می باشد و در آن بهره برداران، تامین کنندگان و تولیدکنندگان فعالیت می کنند، این نیز یکی از زمینه هایی است که پتانسیلهای زیادی برای آن وجود دارد.

حیدری با اشاره به راه اندازی بازار تخصصی در حوزه خودرو توسط این سازمان، افزود: اصفهان شهری توریستی با جایگاه ویژه ای در ایران و جهان است که در راستای ساماندهی دست فروشها و بساط گردی ها در سطح شهر که هم منظره زیبایی نداشته و هم نیازمند کمک بودند جمعه بازار بعثت راه اندازی شد.

منبع: خبرگزاری علم و فناوری

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]