کد خبر : 62986 دوشنبه 18 آذر 1398 - 18:48:16
علت-کاهش-سن-ابتلا-به-دردهای-عضلانی

در گفتگوی اختصاصی با سیناپرس بررسی شد،

علت کاهش سن ابتلا به دردهای عضلانی

سیناپرس: سیناپرس: از جمله دردهای شایعی که این روزها سلامت افراد کم سن و سال و جوانان را تهدید می کند دردهای عضلانی است

 برای آگاهی بیشتر از علت بروز این دردها و نحوه برخورد و پیشگیری از ابتلا به آنها دکتر زهرا سادات رضائیان، فیزیوتراپیست و استاد دانشگاه پاسخگوی سوالات ما در این بخش از گزارش های سرویس سلامت هستند که در ادامه می خوانید. 

وی درباره علت و مکانیسم دردهای عضلانی گفت: دردهای عضلانی، بیماری نیستند و نوعی سندرم (مجموعه ای از علایم) محسوب می شوند که بر اثر مشکلاتی در سیستم عصبی - عضلانی - اسکلتی بروز می کنند.

رضائیان افزود: دردهای عضلانی در افراد مختلف فرق دارند و ممکن است نشانه ای از برخی بیماریها باشند، وقتی فردی با درد عضلانی به ما مراجعه می کند ابتدا بررسی می کنیم آیا علت بروز این درد، بیماریهایی هستند که سبب بروز درد شده اند یا اینکه درد بدون وجود بیماری به وجود آمده اند؟ اگر بیماری وجود داشته باشد ابتدا با توجه به اهمیت زمان طلایی درمان، به سراغ روشی برای حل بیماری اولیه می رویم با این کار درد عضلانی هم برطرف خواهد شد.

این فیزیوتراپیست ضمن اشاره به وجود دردهای عضلانی در برخی بیماریها تصریح کرد: یکی از این بیماری ها روماتیسم است که مبتلایان به آن ممکن است درد عضلانی  شدیدی در اندامها داشته باشند، همچنین بیمارانی که دچار سکته یا برخی انواع بیماری های سیستم عصبی شده اند.

وی ادامه داد: هنگامی که مطمئن شدیم که بیماری وجود ندارد روش های خاصی را به کار می گیریم ، مثلا دختر جوانی صبح از خواب بیدار می شود و آماده رفتن به سر کار اما ناگهان دچار کمردرد یا زانو درد می گردد، حال این سوال مطرح است که از کجا متوجه شویم این کمر درد، درد عضلانی است؟

رضائیان عنوان کرد: دردهای عضلانی چند مشخصه دارند، یکی اینکه این دردها با فعالیت روزانه بدتر می شوند و هنگام استراحت درد آرام می شود، همچنین الزاما این دردها در شب بدتر نمی شوند، یکسری از کارها این دردها را بدتر می کند.

وی یادآور شد: در خیلی موارد کارهایی که مستلزم حرکات تکراری هستند مثل رنگ زدن، گردگیری، کار طولانی با کامپیوتر یا گوشی که منجر به درد در ناحیه دست ، شانه و گردن می شود.

رضائیان ضمن تاکید بر بررسی علن درد عضلانی گفت: اگر نسبت به درد بی توجه باشیم  نه تنها به خودی خود خوب نمی شود بلکه گسترش پیدا می کند زیرا در بدن هیچ تک عضله ای نداریم که کار خاص انجام دهد و همه عضلات مشترک باهم کار می کنند و درست کار نکردن یکی روی کار دیگر عضلات تاثیر دارد، این درگیری عضله اگر مورد توجه قرار نگیرد در طولانی مدت ارتباط صحیح عضلات را تحت تاثیر قرار می دهد و می تواند آرتروز یا التهاب تاندون به دنبال داشته باشد.

وی به فرمهای شایع دردهای عضلانی اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از فرم های شایع دردهای عضلانی ، نقاط ماشه ای (تریگرپوینت) است، وقتی عضله منقبض می شود، فشار داخل عضله بالا می رود و خون از داخل رگها تا حدودی تخلیه می شود، این خون باید دوباره باز گردد تا اکسیژن و مواد معدنی لازم برای تداوم انقباض به صورت صحیح در اختیار فیبرهای عضله قرار گیرد.

استاددانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان داشت: اگر این اتفاق نیفتد عضله در حالت انقباض باقی می ماند و موادی که لازم است انقباض را بردارند تامین نمی شوند و نوعی گرفتگی موضعی در فیبر عضله ایجاد می شود،  تریگر پوینت ها جاهای معینی دارند و معمولا در نواحی اتفاق می افتند که از رگهای خونی دورترند و یا روی برجستگیهای استخوانی قرار دارند.

رضائیان افزود: امکان دارد بیماری، تریگرپوئینت داشته باشد اما علامت و از جمله درد ظاهر نشود که به این حالت، تریگرپوئینت پنهان می گویند، اگر تریگر پوینت فعال باشند، وقتی درمانگر آن را لمس می کند بیمار  واکنش سریعی انجام می دهد، انواع درمان ها برای تریگر پوئینت وجود دارد، نکته جالب این است که فعال شدن تریگر پوینت با مقدار مواد معدنی و تغذیه ای کاملا در ارتباط است.

در ادامه این خبر در روزهای آتی به بررسی داشتن چه نوع سبک زندگی برای درامان ماندن از این دردها با دکتر رضائیان خواهیم پرداخت.

خبرنگار: لادن سلطانی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]