کد خبر : 62977 یکشنبه 17 آذر 1398 - 14:04:12
حضور-فعالانه-مردم،-تضمین-کننده-تسریع-در-رشد-اقتصادی-جامعه-است

به میزبانی دانشگاه اصفهان،

حضور فعالانه مردم، تضمین کننده تسریع در رشد اقتصادی جامعه است

سیناپرس: با حضور استاد اقتصادی از دانشگاه ایلینوی آمریکا به سوالاتی از قبیل آثار مثبت و منفی تحریم ها، راهکار های مقابله و کاهش شدت آن ها و چگونگی اثر گذاری تحریم ها بر ابعاد اقتصادی کشور پاسخ داده شد.

به بهانه روز دانشجو، دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان میزبان دکتر هادی صالحی اصفهانی استاد اقتصاد دانشگاه ایلینوی امریکا بود.

در این جلسه به سوالاتی از قبیل آثار مثبت و منفی تحریم ها، راهکار های مقابله و کاهش شدت آن ها و چگونگی اثر گذاری تحریم ها بر ابعاد اقتصادی کشور پاسخ داده شد.

صالحی در ابتدا به مسئله کوتاه مدت بودن یا بلند مدت بودن تحریم ها اشاره کرد به این معنی که تحریم کوتاه مدت با برکناری رئیس جمهور فعلی امریکا عوض میشود اما برای چاره جویی در بلند مدت باید فکر دیگری کرد .

وی در رابطه با اثری که تحریم ها برجای می گذارند به آثار منفی از جمله محدودیت دسترسی به کالاهای مصرفی که قبلا می توانستیم بخریم اما الان نه مثل برخی داروها و تلفن همراه از جمله آیفون، محدودیت در استفاده از فناوری های جدید اشاره و عنوان کرد:ما برای تولید مدرن نیاز داریم با دنیا ارتباط داشته باشیم، محدودیت دسترسی به داده های تولید و ابزار، اختلال در برقراری ارتباط با سیستم نظام بانکی و مالی جهانی و کاهش دسترسی به بازار صادراتی ازدیگر اثرات منفی تحریم ها است.

 استاد اقتصاد دانشگاه آمریکا اذعان کرد: تنها نکته مثبتی که متاثر از تحریم ها است، کاهش رقابت خارجی و جایگزینی تولید داخلی ببوده، اما بازهم دراین میان مشکلی وجود دارد و این است که چون رقیب کم شده، تولید کننده قیمت را بالا می برد و هزینه مصرف کننده زیاد می شود.

 وی در ادامه خطاب به دانشجویان گفت: حال باید دید سیاست های اقتصادی مناسب چیست؟ چرا که گرچه تحریم ها تاثیر گذارند اما با وجود سیاست های مناسب می توان از صدمات آن کاست.

وی افزود: راه حل رفع تحریم ها با تاکید به توسعه و رشد قابل کنترل است بدین طریق که یعنی بتوان مقیاس تولید را اضافه و هزینه ها را کمتر کنیم و با سرمایه گذاری بیشتر اثر تحریم هارا کم نماییم.

هادی صالحی تصریح کرد: بازارهای رقابتی، تولید بیشتر، کاهش مصرف برای اینکه منابع برای سرمایه گذاری داشته باشیم، رقابتی تر شدن تولید صادرات و افزایش سرمایه گذاری از طریق افرایش انگیزه سرمایه گذار و سرمایه گذاری بر فناوری های پیشرفته و اخرین عامل و مسئله اصلی اعتماد سازی به نظام تصمیم گیری و اجرایی کشور برای توسعه و ایجاد انگیزه از جمله راهکارهای لازم  و ضروری است که باید به منثه ظهور رسانید.

وی توضیح داد: منظور از کاهش هزینه ها،  سطح پایین جامعه نیست، بلکه قشرهای بالای جامعه  است که حداقل 25 درصد افراد را شامل می شوند و دارای خرج ها تجملی مثل مسافرت های خارجی هستند.

استاد اقتصاد دانشگاه آمریکا متذکر شد: برای حضور فعالانه مردم برای تسریع رشد اقتصادی، نباید کاری کرد که اعتماد مردم از بین برود، مثلا مدتی پیش افزایش قیمت بنزین با نارضایتی مردم روبه رو بود، در حالی که من با افزایش قیمت مخالفتی ندارم، اما باید به نحوی باشد که مردم حس کنند این افزایش قیمت روی زندگی آن ها تاثیر مثبت گذاشته  که دولت در این امر موفق نبود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]