کد خبر : 62912 سه شنبه 05 آذر 1398 - 14:34:25
-از-ایجاد-باغ-خاتم-کاری-تا-برگزاری-کلاس-های-کارآفرینی-برای-کارآفرینان-جوان

ضرورت تغییر نگاه های مدیران شهری به پیکر شهری،

از ایجاد باغ خاتم کاری تا برگزاری کلاس های کارآفرینی برای کارآفرینان جوان

سیناپرس: سال آینده باتوجه به اینکه صنایع دستی منطقه که یکی از قطب‌های خاتم ایران و حتی جهان محسوب می شود با همکاری اتحادیه صنایع دستی و خاتم کاران، کارگاه و نمایشگاه خاتم تحت عنوان« باغ خاتم» به عنوان محرک توسعه در این منطقه راه اندازی می‌شود.

به گزارش سیناپرس اصفهان، گردشگری یا توریسم  به‌طور کلی به عنوان مسافرت تفریحی در نظر گرفته می‌شود. هر چند که در سال‌های اخیر شامل هرگونه مسافرتی می‌شود که شخص به واسطه آن از محیط کار یا زندگی خود خارج شود. اغلب گردشگرها بیش از هر چیز به آب و هوا، فرهنگ یا طبیعت مقصد خود علاقه‌مند هستند. صنعت گردشگری در ایران از ظرفیت‌های بسیار بالایی برای رشد و توسعه برخوردار است

ثروتمندان همیشه به مناطق دوردست سفر کرده‌اند، البته نه به صورت اتفاقی، بلکه در نهایت به یک منظور خاص. به‌طور مثال برای دیدن ساختمان‌های معروف و آثار هنری، آموختن زبان‌های جدید و چشیدن غذاهای متفاوت، گردشگری سازمان‌یافته امروزه یک صنعت بسیار مهم در تمام جهان است، بی‌خبر بودن سرمایه‌گذاران از زمینه‌های موجود در ایران و تبلیغات ضعیف و نیز انتشار اخبار منفی از ایران، محدودیت‌های اجتماعی و مذهبی برای گردشگران خارجی است.

اما در سال های اخیر به دلایل مختلف که دراین مجال نیست، بحث گردشگری شهری  و گردشگری داخلی (کشور) نیز بسیار با اهمیت شده است و استان هاو شهرهای مختلف کشور درصدد جذب گردشگر بیشتر به انحاء مختلف هستند.

در همین رابطه مناطق مختلف شهری شهرداری اصفهان بنا بر ضرورت برنامه ریزی برای بحث جذب شهروندان بیشتر در قالب صنعت گردشگری شهری را در دستور کار خود قرار داده اند ، اما نگاه شهرداران مختلف دراین عرصه بسیار متفاوت است برخی صرفا نگاه عمرانی داشته و برخی صرفا نگاه فرهنگی، ولی توام شدن این دو نوع نگاه با هم با محوریت تقویت جاذبه های گردشگری و صنعت گردشگری بسیار موثر خواهد بود.

یکی از مهمترین مناطق مدیریت شهری اصفهان که دارای قابلیت بسیار زیادی همچون وجود دانشگاه بزرگ آزاد اسلامی و بسیار فعال و موفق در زمینه کارآفرینی در سطح کشور، چندین امامزاده  وبقاع متبرکه واجب التعظیم، ابنیه تاریخی از دوران صفوی، حمام نقاشی معروف  و 20برج  کبوتر قدیمی و باغ تالارهای معروف  و.. را دارا است.

منطقه 15 شهری اصفهان،با وسعت شش هزار و ۸۹۶ هکتار در شرق اصفهان واقع شده که یک هزار و ۷۱۸ هکتار در محدوده و بالغ بر پنج هزار و صد هکتار آن در حریم قرار دارد،این منطقه ۱۲۵ هزارنفر جمعیت دارد که پرجمعیت ترین محله آن "سفلی" با ۱۴ هزار جمعیت و کم جمعیت‌ترین محله های منطقه ۱۵ "محله دهنو" با ۴۰۰ نفر جمعیت است.

در همین رابطه  مسعود قاسمی در جمع خبرنگاران  بیان کرد:  مجموع اعتبارات شهرداری این منطقه حدد 66 میلیارد تومان است که تا به امروز حدود 50 درصد آن محقق شده است

وی تصریح کرد: از بودجه ۶۶ میلیاردتومانی منطقه ۱۵ در سال جاری ۷۲ درصد در بخش عمرانی و ۲۸ درصد در بخش جاری هزینه خواهد شد.

قاسمی با بیان اینکه در سال جاری ۴۵ میلیارد تومان پروژه عمرانی، فرهنگی، ترافیکی و ورزشی در سطح منطقه درحال اجرا است، گفت: تاکنون تأمین اعتبار بیش از ۲۰ میلیارد تومان از پروژه ها انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: امسال بیش از ۱۰۰ پروژه کوچک و بزرگ عمرانی، فرهنگی، ورزشی و خدماتی در سطح منطقه ۱۵ اجرا می‌شود.

مدیر منطقه 15 شهرداری اصفهان با تاکید بر داشتن نگاه فرهنگی  در عین توجه به مباحث عمرانی که اثر مستقیمی در زندگی شهری شهروندان دارد ، خاطرنشان کرد: همواره بر امر صنعت گردشگری و تامین زیرساخت های آن همچون تامین پارکینگ های مسقف  و تسهیل راه های عبور و مرور در این منطقه تاکید کردهایم.

وی ادامه داد: این منطقه شهری دارای شاخصه های است که این منطقه را ازدیگر مناطق شهری متمایز کرده است، یکی از این جاذبه‌ها مجموعه خان در محله سفلی است که تلاش شده به صورت مشارکتی احداث شود،  حمام نقاشی دیگر جاذبه گردشگری منطقه ۱۵ به شمار می رود که به عنوان یک پروژه محرک توسعه در حال بهسازی و نوسازی است، حمام نقاشی قدمتی ۴۰۰ ساله دارد که یکی از ویژگی‌های بارز آن درحال استفاده بودن این حمام است.

قاسمی افزود: دیگر جاذبه گردشگری این منطقه وجود ۲۰ برج کبوتر است که بیشتر آنها در محور گورت واقع شده و برای آنها طرحی درحال انجام است تا در قالب پروژه مشارکتی، سرمایه گذاری لازم توسط بخش خصوصی انجام شود.

وی از ایجاد کارگاه و نمایشگاه خاتم در منطقه ۱۵ خبرداد و گفت: سال آینده باتوجه به اینکه صنایع دستی منطقه که یکی از قطب‌های خاتم ایران و حتی جهان محسوب می شود با همکاری اتحادیه صنایع دستی و خاتم کاران، کارگاه و نمایشگاه خاتم تحت عنوان« باغ خاتم» به عنوان محرک توسعه در این منطقه راه اندازی می‌شود.

مدیر منطقه 15 شهرداری اصفهان توجه به ابعاد فرهنگی پیکر شهری را یکی از ضرورت های زمان  حال  دانستو عنوان کرد: در تاریخ اسلام و این کشور سلمان فارسی (سلمان محمدی) از افتخارات دینی ایرانیان قلمداد می شود و همانطور که همگان شنیده اند سلمان فارسی اهل منطقه از اصفهان به نام جی بوده است که دراین محدوده شهری واقع شده است لذا طرحی برای ساخت تندیس سلمان فارسی و نصب آن بر منطقه ای که معروف به  زیستگاه این شخصیت بزرگ بوده است، دیگر اقدام صورت گرفته  است.

وی  با اشاره به همکاری شهرداری این منطقه با رؤسای دانشگاه‌ها گفت: با جلسات برگزار شده در دانشگاه آزاداسلامی واحد خوراسگان اصفهان که به عنوان دانشگاه مرکزی استان محسوب می شود، مقرر شد در این دانشگاه برای شهرداری یک دفتر در نظر گرفته شود تا در اجرای پروژه‌های فضای سبز و حمل ونقل دانشجویان همکاری کارآفرینی داشته باشیم و شهرداری اصفهان از پایان نامه‌های دانشجویان ارشد و دکترا که جنبه اجرایی دارد، حمایت کند.

قاسمی  با اشاره به رونق گردشگری برج های کبوتر منطقه ۱۵ اظهار کرد: نمی‌توانیم برای رونق گردشگری برج‌های کبوتر به صورت مستقل ورود پیدا کنیم بلکه با طرح‌های ویژه می‌توان کاربری‌های گردشگری را اطراف این برج‌ها تعریف کرد و برای اجرای پروژه‌ها از مشارکت بخش خصوصی استفاده کرد.

درادامه معاون فرهنگی شهردای منطقه 15 شهرداری اصفهان اذعان کرد: برای ارتقاء نشاط اجتماعی و شادی شهروندان امسال ویژه برنامه هایی تحت عنوان «نشاطستان»، به صورت محله محور اجرا شد که سه هزارو ۲۵۰ نفر از این برنامه ها استفاده کردند.

وی گفت: در این منطقه امسال ۸۸ برنامه سلامت و اجتماعی برگزار شد که شش هزار و ۶۸۰ نفر مخاطب از آن استفاده کردند.

رجالی در پایان اظهار کرد: یکی از مهمترین سیاست های این منطقه شهری توجهبه بحث کارآفرینی و تقویت کارآفرینان جوان خاصه در مشاغل خانگی است، لذا پس از شناسایی کارآفرینان جوان منطقه اعم خانم و آقا سلسله جلسات آموزشی برای کارآفرینان با سرفصل های مختلف چون بازاریابی و فروش و تولید برگزار شده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]