کد خبر : 62830 شنبه 18 آبان 1398 - 18:30:49
تجلیل-از-فعالیت‌های-ترویجی-دانشگاه‌ها

در هفته پژوهش انجام می گیرد؛

تجلیل از فعالیت‌های ترویجی دانشگاه‌ها

سیناپرس: رئیس انجمن ترویج علم ایران از برگزاری یک نمایشگاه همزمان با هفته ترویج علم خبر داد و افزود: از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و استانداری‌ها خواسته شده فعالیت‌های ترویجی خود طی این هفته را به ما انعکاس دهند تا از آنها در هفته پژوهش و فناوری تجلیل شود.

دکتر اکرم قدیمی در نشست خبری هفته ترویج علم که امروز در مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه هر سال یونسکو موضوعی را برای روز جهانی "علم در خدمت صلح و توسعه" انتخاب می‌کند، گفت: امسال موضوع "علم باز، علمی برای همه" به عنوان موضوع هفته ترویج علم انتخاب شده و این موضوع بیشتر از آن جهت مطرح است که علم یک فرآیند جهانی است و همه باید به آن دسترسی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه انجمن ترویج علم نیز رویکرد ترویجی شناخت ایران زمین با موضوعات آب و هوا و فرهنگ را به عنوان محورهای هفته ترویج علم انتخاب کرده است، تصریح کرد: اطلاعات عمومی دانش آموزان و دانشجویان از ایران کافی نیست و هدف انجمن این است که نگرش علمی نسبت به این موضوعات ایجاد کند.

رئیس انجمن ترویج علم ایران یکی از ابزارهای ایجاد نگرش علمی را "مشاهده" دانست و گفت: شناخت اطراف به مشارکت افراد در عرصه ترویج علم نیز کمک می‌کند.

قدیمی افزود: موضوعاتی همچون چهارفصل بودن اقلیم و تنوعات فرهنگی در کشور جنبه جهانی شدن را دارند و قصد داریم هفته ترویج علم امسال شروعی برای پرداختن به این موضوعات در بلندمدت باشد.

تجلیل از فعالیت‌های ترویجی دانشگاه‌ها در هفته پژوهش و فناوری

وی با اشاره به اینکه از طرف مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی به دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و استانداری‌ها نامه‌ای فرستاده شده و از آنها خواستیم فعالیت‌های ترویجی خود را طی این هفته به ما انعکاس دهند، گفت: از فعالان این عرصه در هفته پژوهش و فناوری تجلیل خواهیم کرد.

اعلام جزئیات برنامه هفته ترویج علم (۱۹ تا ۲۳ آبان ماه ۹۸)

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود تقارن هفته ترویج علم با هفته وحدت را به فال نیک گرفت و سپس برنامه‌های هفته ترویج علم امسال را اعلام کرد.

رئیس انجمن ترویج علم ایران با بیان اینکه فردا ۱۹ آبان ماه بزرگداشت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه در سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ساعت ۹ تا ۱۲ صبح برگزار خواهد شد. سخنرانان این برنامه را دکتر وحید احمدی (مشاور وزیر و رئیس مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور)، دکتر محمد جلالی (رئیس کرسی آموزش و یادگیری الکترونیکی یونسکو)، مریم سلطان‌زاده (از دفتر منطقه‌ای یونسکو)، بهمن نامور مطلق (از کمیسیون ملی یونسکو) و محسن جوادی (از وزارت ارشاد) تشکیل می‌دهند.

سایر برنامه‌های هفته ترویج علم به شرح زیر خواهد بود

۱۹ آبان ۹۸ بزرگداشت روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور سالن دکتر قانعی‌راد با حضور فرشاد مؤمنی، حسین راغفر، بهروز شاه مرادی، سجاد برخورداری و مژگان سمندرعلی اشتهاردی.

دوشنبه ۲۰ آبان، ترویج علم با رویکرد شناخت سرزمین ایران در حوزه اقلیم از ساعت ۹ تا ۱۲ صبح در سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با حضور دکتر شاهرخ فاتح، کتایون جهانگیری، سیدرضا مهرنیا، ساناز سهرابی‌زاده، مینا شورانگیز، مهدی زارع، آرزو دهقانی، مونا خالقی

۲۰ آبان ۹۸، جایگاه سیاست‌گذاری علم و فناوری در توسعه و نگهداشت اقلیم ایران از ساعت ۱۵ تا ۱۷ عصر در سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با حضور رضا نقی‌زاده و آرش موسوی

سه‌شنبه ۲۱ آبان، ترویج علم با رویکرد شناخت سرزمین ایران در حوزه فرهنگ، نشست آینده‌پژوهی فرهنگ در آینده ایران با حضور سعید خزایی، فاطمه شاهرودی، امیرهوشنگ حیدری، مازیار عطاری، محمود مهام و فرشاد مهدی‌پور از ساعت ۱۴ تا ۱۸ عصر در سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

۲۱ آبان ۹۸، نشست نقش اطلاعات در فرهنگ عمومی با حضور دکتر نوروزی چاکلی، شیما مرادی، المیرا جنوی از ساعت ۱۴ تا ۱۶ در سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

چهارشنبه ۲۲ آبان، نقش رسانه در ترویج علم با رویکرد شناخت ایران زمین با حضور هادی خانیکی، صدیقه ببران، امیر عبدالرضا سپنجی، مریم رباطی، بهاره صفوی و زرین زردار از ۱۴ تا ۱۶ عصر در سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

۲۲ آبان ۹۸، نشست نقش تاریخ علم ایران در ترویج علم با حضور مصطفی یاوری، امیرمحمد گمینی و حنیف قلندری، ۱۴ تا ۱۶ عصر در سالن جلسات مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور

۲۳ آبان ۹۸، بیستمین جایزه ترویج علم و نکوداشت دکتر رضا منصوری از ساعت ۱۶ تا ۱۹ عصر در صندوق نوآوری و شکوفایی

برگزاری نمایشگاه هفته ترویج علم در مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور

قدیمی با بیان اینکه در کنار برنامه‌های این هفته نمایشگاهی نیز از دستاوردهای سازمان‌ها و نهادها در حوزه "عمومی‌سازی علم" دایر خواهد بود، سازمان‌های شرکت کننده در این نمایشگاه را پژوهشگاه رویان، پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی، گروه مدیریت بحران، جستجو، نجات و امداد و انجمن نجوم نام برد و گفت: این نمایشگاه از تاریخ ۱۹ تا ۲۲ آبان از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عصر در مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور دایر خواهد بود و دانش آموزان مدارس می‌توانند از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ از این نمایشگاه بازدید داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: هدف از امکان بازدید برای دانش آموزان این است که پیش‌زمینه‌ای نسبت به انتخاب رشته و آینده شغلی خود به دست آورند؛ سایر افراد نیز به حداقل شناخت از موضوعات طرح شده در نمایشگاه دست پیدا خواهند کرد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست‌ علمی کشور ضمن ابراز امیدواری برای آنکه ستاد مرکزی ترویج علم تشکیل شود، یادآور شد: موضوع ترویج علم نیاز به مشارکت و کمک همه سازمان‌ها و نهادها دارد.

قدیمی افزود: در نمایشگاه هفته ترویج علم گروه‌های مرکز تحقیقات نیز حضور خواهند داشت و کارگاه سواد مالی و مالکیت معنوی در قالب بازی از سوی گروه اقتصاد علم، توضیح ساده سیاست علم و علم‌سنجی از سوی گروه‌های سیاست علم و علم سنجی مرکز برگزار شده و گروه آینده‌پژوهی نیز قطار آینده را در قالب بازی به دانش‌آموزان ارائه خواهد کرد.

 هفته ترویج علم سال ۹۸ در هشتمین سال برگزاری خود از ۱۹ آبان تا ۲۲ آبان ماه گرامی داشته شده و برنامه‌های ترویجی طی آن برگزار می‌شود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها