کد خبر : 62827 شنبه 18 آبان 1398 - 18:24:01
دیپلماسی-علمی-روشی-برای-ارتباطات-جدید-در-عرصه-علم-و-فناوری-است

در افتتاحیه سومین هفته جایزه مصطفی(ص) مطرح شد

دیپلماسی علمی روشی برای ارتباطات جدید در عرصه علم و فناوری است

سیناپرس: رئیس دانشگاه الزهرا(س) گفت : دانشگاه الزهرا(س) توسعه همکاری های بین المللی را یکی از اهداف اصلی خود قرار داده و موفقیت های قابل توجهی را در سال های اخیر به دست آورده است.

مهناز ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا(س) در افتتاحیه سومین "هفته جایزه مصطفی(ص)" در دانشگاه الزهرا(س) گفت: آغاز هفته وحدت با هفته علم‌ مقارن شده است و هدف یونسکو از نام گذاری این هفته بهره مندی بشری از ثمرات علم و فناوری و نوآوری و ایجاد فضای مناسب است .

وی در ادامه گفت: دهها آیه و احادیث در مورد اهمیت علم و فناوری در قرآن کریم وجود دارد که نشان­ دهنده اهمیت علم و دانش در دین اسلام است و هیچ دینی به اندازه دین اسلام به این موضوع توجه نکرده و انسان­ها را به علم و دانش فرا نخوانده است.

رئیس دانشگاه الزهرا(س) همچنین افزود : پیامبر اکرم(ص) نیز توصیه­ های بسیاری به آموختن علم داشته ­اند و برای آموختن این علم، هرگونه مسافتی را نیز جایز دانسته­ اند.

ملانظری ادامه داد: تاکید بر علم و دانش و فنون، توصیه­ هایی برای رشد کشور است که در بازه­ های متفاوت زمانی، بارها و بارها اعلام شده و این امر نشان دهنده اقتدار و توان علمی کشور است .

 وی همچنین افزود: کشوری که از علم تهی است، نمی‌تواند عزت، استقلال، امنیت و رفاه داشته باشد؛ در سال­های اخیر نهادهای سیاست گذاری کشور، تلاش های زیادی داشته­اند تا زمینه های توسعه و فناوری را در راستای رشد و توسعه اقتصادی فراهم کنند .

رئیس دانشگاه الزهرا(س) گفت : بعد از دهه ۷۰، شاهد پیشرفت های شگرف در زمینه پژوهش، آموزش، علم و فناوری بوده ایم؛ در حال حاضر در دانشگاه­های ما به تقویت فعالیت­های آموزشی، پژوهشی و همکاری­های بین المللی در زمینه تبادل علم و فناوری و توسعه دیپلماسی تاکید بسیار می‌شود .

وی بیان داشت: دیپلماسی علمی و استفاده از ظرفیت ها و دستاوردهای آن در عرصه ارتباط با یکدیگر، به عنوان راه و روشی برای ارتباطات جدید و تقویت آنان و به وجود آمدن قدرت نرم درجهت تامین منافع ملی محسوب می ­شود.

ملانظری با بیان اینکه علم، زبان بین المللی محسوب میشود، تصریح کرد: زبان بین­ المللی در ارتباطات بین المللی تاثیر دارد و روابط را بهبود می‌بخشد؛ گرچه تاثیر نظام آموزش عالی نیز  صرفا به نقش بین المللی دانشگاه ها مربوط می شود و اقدامات بسیاری لازم دارد و مستلزم برنامه ریزی در سطح دانشگاه ها و سطح کلان کشور است اما دانشگاه ها باید نقش پررنگ تری را در دیپلماسی علم و فناوری ایفا کنند و امروزه نقش راهبردی آموزش عالی، روز به روز افزایش می‌یابد؛

رئیس دانشگاه الزهرا(س) تصریح کرد: اگر بخواهیم دانشگاه­های ما با دانشگاه­های خارجی تعامل داشته باشند، طبیعتاً توجه به توسعه علمی و ایجاد تبادلات با دانشگاه های خارجی و مشارکت با مراکز تحقیقاتی جهان بسیار اهمیت دارد؛ در این راستا دانشگاه الزهرا(س) توسعه همکاری­ های بین المللی را یکی از اهداف اصلی خود قرار داده و موفقیت های قابل توجهی را در سال­های اخیر به دست آورده است. تشکیل شبکه­ های علمی و فناوری یکی از راهبردهای توسعه علم و فناوری است که با توسعه این شبکه ­ها زیرساخت های توسعه و فناوری نیز فراهم می شود.

ملانظری گفت: امروز این جلسه بستری را فراهم می­کند که مراکز تحقیقاتی کشور بتوانند از ظرفیت ها استفاده کنند و با ایجاد یک شبکه بین المللی در توسعه علم و فناوری نقش موثری ایفا کنند. امید است این رویداد علاوه بر ایجاد گفتمان بین المللی به زمینه سازی ظرفیت ها بپردازد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها