کد خبر : 62813 پنج شنبه 09 آبان 1398 - 12:56:10
تصویر-زیبای-هابل-از-برخورد-دو-کهکشان-منتشر-شد-

چشمان انسانی در آسمان؛

تصویر زیبای هابل از برخورد دو کهکشان منتشر شد

تلسکوپ فضایی هابل با تصویربرداری از برخورد دو کهکشان بزرگ با یکدیگر که به دنبال این تصادم در یکدیگر ادغام شده اند، جلوه زیبای دیگری از دنیای آفرینش را به تصویر کشید.

تصویر هابل از این دو کهکشان فرورفته در یکدیگر به گونه ای است که بیننده تصور می کند چهره فردی را در آسمان مشاهده می کند، زیرا مرکز این دو کهکشان که زرد رنگ و درخشان و کروی شکل هستند مانند چشمان یک انسان در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و دیگر ستاره ها نیز گردی چهره یک شخص را در قلب آسمان شکل داده اند.

تصویر یادشده در ۱۹ ژوئن سال جاری میلادی توسط هابل تهیه شده و مربوط به کهکشان هایی است که در فاصله ۷۰۴ میلیون سال نوری از زمین قرار دارند.

باید توجه داشت که برخورد و ادغام کهکشان های مختلف با یکدیگر پدیده تازه ای در جهان نیست و حتی کهکشان راه شیری نیز ۴ میلیارد سال قبل با کهکشان های دیگری برخورد کرده و به علت ادغام در آنها بزرگتر و حجیم تر شده است. در اثر این برخوردها و تحت تاثیر نیروی جاذبه هر دو کهکشان شکل و ظاهر آنها نیز تغییر کرده و شرایط بسیاری از ستاره های در حال چرخش در این کهکشان ها دچار تغییر می شود.

بررسی ها نشان می دهد این دو کهکشان برخورد کرده با یکدیگر کم و بیش شرایط مشابه و ابعاد یکسانی داشته اند و البته بررسی ها برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ادامه دارد.

منبع:مهر

کلید واژه ها: نجوم - فضا - هابل - کهکشان - آسمان -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]