کد خبر : 62741 شنبه 06 مهر 1398 - 09:07:50
روز-جهانی-مبارزه-با-هاری-

علم در 6 مهرماه:

روز جهانی مبارزه با هاری

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روز جهانی مبارزه با هاری

28 سپتامبر مصادف با 6 مهرماه روز جهانی مبارزه با هاری نامگذاری شده است. هاری، بيماری ويروسی کشنده‌ای است که از هزاران سال قبل در جهان وجود داشته است. در گذشته، رخداد بيماری را به خشم و غضب خدايان و دخالت ارواح نسبت میدادند و براي نجات افراد مبتلا، دست به دامان جادوگران مي‌شدند که برای درمان بيماران، طلسم و جادو تجويز می‌کردند که نتيجه‌اي نداشت. هاري يکي از مهم‌ترين بيماری‌های قابل انتقال بين انسان و حيوان است.

  • شلیک فالکن 1به فضا

​در 28 سپتامبر 2008 اسپیس‌اکس یک شرکت تولیدکننده محصولات صنایع هوافضایی تجاری در آمریکا، فالکن ۱ را به عنوان اولین فضاپیمای تجاری برای قرار گرفتن در مدار زمین به فضا شلیک کرد.

  • درگذشت وحشی بافقی

​کمال‌الدّین یا شمس‌الدّین محمّد وحشی بافقی یکی از شاعران نام‌دار سدهٔ دهم ایران است که در سال ۹۳۹ هجری قمری در شهر بافق از توابع یزد چشم به جهان گشود. وحشی در جوانی به یزد رفت و از دانشمندان و سخنگویان آن شهر کسب فیض کرد و پس از چند سال به کاشان عزیمت نمود و شغل مکتب‌داری را برگزید.

وی پس از روزگاری اقامت در کاشان و سفر به بندر هرمز و هندوستان، در اواسط عمر به یزد بازگشت و تا پایان عمر (سال ۹۹۱ هجری قمری) در این شهر زندگی کرد.این شاعر بزرگ روزگار خود را با اندوه و سختی و تنگدستی و تنهایی گذراند و دراشعار زیبا و دلکش او سوز و گداز این سال‌های تنهایی کاملاً مشخص است. 

  • درگذشت ادوین هابل

ادوین پاول هابل متولد ۲۰ نوامبر ۱۸۸۹بود،وی دانشمند اخترشناس آمریکاییکسی بود که ثابت کرد برخی از سحابی‌های بیضی شکلی که در آسمان دیده می‌شوند، کهکشانهایی هستند که در فاصله‌ای بسیار دور از کهکشان ما قرار دارند.هابل ۲۸ سپتامبر ۱۹۵۳ میلادی (۶۴ سالگی)درگذشت.

  • درگذشت لویی پاستور 

لویی پاستورمتولد ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲بود.وی از شیمی‌دانان و زیست‌شناسان مشهور فرانسوی است.شهرت وی مدیون شناخت نقش باکتریها در بروز بیماری و کشف واکسن ضد هاری می‌باشد. همچنین عمل پاستوریزه‌کردن که از نام او گرفته شده، از ابداعات این دانشمند نامدار است. پاستور نخستین کسی است که پی به واگیردار بودن سیاه‌زخم گوسفندان برد. وی ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵ میلادی (۷۲ سالگی)درگذشت.

 

کلید واژه ها: سگ - هاری سگ - روزجهاین هاری - پاستور - فضا -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]