کد خبر : 6273 یکشنبه 06 اردیبهشت 1394 - 07:36:55
تصفیه-آب-شور-با-انرژی-خورشیدی

تصفیه آب شور با انرژی خورشیدی

سیناپرس: گروهی از پژوهشگران MIT موفق به طراحی سیستمی برای زدودن نمک از آب و نیز از بین بردن موجودات میکروسکپی آن هم به وسیله انرژی خورشیدی شدند.

این طرح پژوهشی که به تازگی برنده جایزه ای 14 هزار دلاری شده است، بر الکترودیالیز آب با استفاده از باتری های شارژ شده با انرژی خورشیدی استوار است.

در این شیوه ابتدا انرژی خورشیدی در صفحات خورشیدی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود. سپس این انرژی در باتریهایی ذخیره شده و در فرآیند الکترودیالیز مورد استفاده قرار می گیرد.  در واقع ذرات نمک محلول به خاطر اینکه دارای بار الکتریکی ناچیزی هستند، به محض برقراری یک جریان ضعیف از آب خارج می شوند. همچنین با استفاده از لامپ های فرابنفش، انواع میکروارگانیزم های موجود در آب نیز از بین می رود.

البته ایده استفاده از انرژی خورشیدی برای تصفیه آب چیز جدید نیست و سالهاست که از این شیوه در برخی مناطق دنیا استفاده می شود. اما این شیوه جدید به مراتب ساده تر و کم هزینه تر از شیوه های مرسوم است.

در آزمایشی که برای اثبات کارایی این شیوه به انجام رسید، این سامانه به مدت 24 ساعت در منطقه ای در مکزیک مورد استفاده قرار گرفن و توانست 4100 لیتر آب را تصفیه کند.  

منبع

کلید واژه ها: آب - تصفیه آب - انرژی خورشیدی -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]