کد خبر : 62728 سه شنبه 02 مهر 1398 - 14:35:53
پیگیری-کسب-دانش-و-آگاهی-روزافزون-را-از-ویژگی-های-انسان-حق-طلب-است

استاندار اصفهان در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه صنعتی اصفهان،

پیگیری کسب دانش و آگاهی روزافزون را از ویژگی های انسان حق طلب است

سیناپرس: رضایی پیگیری کسب دانش و آگاهی روزافزون را از ویژگی های انسان حق طلب توصیف کرد و گفت: به ميزان استعداد علمی و دانايي و توانايي كه خداوند به انسان عطا كرده است، انسان مسئوليت بيشتري بر عهده خواهد داشت.

به گزارش سیناپرس اصفهان عباس رضایی  پیش از ظهر امروز  در مراسم افتتاح سال تحصیلی جدید دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان  با گرامی داشت یاد و نام همه معلمان، دانشجویان، استادان و همه شهدای راه حق و فضیلت، به نودانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به دلیل پذیرفته شدن در این دانشگاه پرافتخار تبریک گفت.

وی  با بیان این که تفاوت وجودي انسان با ديگر مخلوقات و موجودات از موضوعات مهم و پردغدغه بشر بوده است، افزود: برای کسب شناخت از این جایگاه وجودی  روش هاي تجربي، علمي و عملي، عقلي فلسفي، شنودي عرفاني و وحياني ديني وجود دارد.

استاندار اصفهان ادامه داد: از دیدگاه من بهترين روش شناخت انسان كه از ديگر روش ها سرآمد است، معرفت به انسان، نه از ديدگاه خود بشر، بلكه از ديدگاه خالق بشر است چرا كه خالق هر محصولي نوع محصول خودش را بهتر از ديگران مي تواند تشخيص دهد.

استاندار اصفهان با اشاره به این که قرآن پژوهان، كرامت انسان را به دو دسته تکوینی و تشریعی تقسيم مي كنند، بیان کرد:كرامت ذاتي شامل حق حيات، سلامت، امنيت، آزادي، مالكيت، پيشرفت، دين و دفاع است، اما كرامت اكتسابي جداي از كرامت ذاتي نيست، بلكه دنباله خودخواسته كرامت وجودي است.

رضایی اضافه کرد: کرامت اکتسابی حركتي از خود در خود اما به سوي خداست، تولدي ديگر است، اظهار خويشتن خويش است و در يك كلام، انتخاب استاد است.

وی، كسب علم، عقل، اسلام، عمل صالح، تقوا و روش هایی چون خدمت به همنوع و دانش پژوهي را از جمله راه های به دست آوردن كرامت اكتسابي دانست و گفت: اين كرامت اكتسابي است كه باعث تفاوت بين انسان ها می گردد.

استاندار اصفهان با ابراز قدردانی از تلاش های رئیس و اعضای هیئت رئیسه، اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه صنعتی اصفهان، خطاب به آنان گفت: همه شما عزيزان در دانشگاه راه فضيلت برتر را انتخاب كرده ايد.

رضایی، يادگيري كنش و واكنش هاي درست وگزينش انديشه و عمل نيك را از جمله راه هاي كسب كرامت دانست و تصریح کرد: استعداد کسب علم و همچنین عقل دو عامل مهم كرامت انسان است و دانش اكتسابي است كه باعث برتري می گردد.

وی پیگیری کسب دانش و آگاهی روزافزون را از ویژگی های انسان حق طلب توصیف کرد و افزود: به ميزان استعداد علمی و دانايي و توانايي كه خداوند به انسان عطا كرده است، انسان مسئوليت بيشتري بر عهده خواهد داشت.

استاندار اصفهان با اشاره به اهمیت تعقل به عنوان استعداد ذاتی انسانی، گفت: لازم است علم در اختيار تعقل باشد تا مسئوليت پذيري را تعريف كند و بدون علم، تعقل امكانپذير نيست.

رضایی خطاب به نودانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: براي اين كه انسان هايي عالم و عاقل باشيم، هدف شما رسيدن به قله هاي معرفت و كمال و كرامت انساني است و از این رو مسير شما عزيزان عرصه فرهنگ و دانايي است و رسالت شما مهمترين رسالت یعنی از جنس کار پيامبران است.  

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط