کد خبر : 62647 دوشنبه 11 شهریور 1398 - 19:26:01
سامانه-آنتی-بیوتیک-های-مقاوم-و-حساس-به-درمان-طراحی-راه-اندازی-شد

توسط محققان یک شرکت دانش بنیان؛

سامانه آنتی بیوتیک های مقاوم و حساس به درمان طراحی راه اندازی شد

سامانه آنتی بیوتیک های مقاوم و حساس به درمان، برای اولین بار در کشور توسط محققان شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب طراحی و در بیش از ۵۰ بیمارستان راه اندازی شد.

به گزارش سیناپرس اصفهان، سامانه آنتی بیوتیک های مقاوم و حساس به درمان، برای اولین بار در کشور توسط محققان شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب طراحی و در بیش از 50 بیمارستان راه اندازی شد.

محسن مسگریان مدیر عامل شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که شناسایی و رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان بر پایه علوم و دانش روز اهمیت دارد، اظهار داشت: در همه بیمارستانها چند شاخص و فرآیند اصلی وجود دارد و یکی از  مهمترین آنها میانگین زمان اقامت بیمار است.

وی با تصریح این که در رابطه با میانگین زمان اقامت بیمار هم چند فاکتور، فرآیند و شاخص دخیل بوده و میانگین زمان اقامت را بالا یا پایین می آورد، افزود: بطور مثال دریک بخش خاص یا در کل بیمارستان میانگین زمان اقامت بیمار بطور متوسط 3 تا 5 روز تعیین شده است، با فاکتورها ریشه یابی علت و خطا (RCA)  مشخص می شود که چرا فرضا برای یک زمان یا یک بیماری خاص اقامت از زمان مقرر بیشتر شده است.

 

تصمیم گیری برای اصلاح ساختار تجویز آنتی بیوتیکها بر پایه RCA یک بیمارستان فوق تخصصی کودکان انجام شد

مسگریان با اشاره به این که پیرو همین موضوع و با توجه به RCA انجام شده در یک بیمارستان فوق تخصصی کودکان که زمان اقامت بیمار افزایش یافته بود به این نتیجه رسیدیم که یکسری فرآیندها می تواند اصلاح شود که از جمله این فرآیندها اصلاح ساختار تجویز آنتی بیوتیکها بود.

وی بیان داشت: بررسی کردیم و مشخص شد که فرضا برای یک بیماری کودکان، بستری و زمان اقامت بیمار دوبرابر یا سه برابر زمان نرمال است چرا چون چند سری آنتی بیوتیک تجویز می شود تا بالاخره آنتی بیوتیکی که به این جرم یا باکتری می خورد پیدا شود.

مسگریان تصریح کرد: بطور معمول یکی از مشکلاتی که در پی اقامت بیمار در بیمارستان اتفاق می افتد، ابتلا به عفونت بیمارستانی است. عفونتهای بیمارستانی اصطلاحا به عفونت هایی گفته می شود که بیمار 48 تا 72 بعد از بستری در بیمارستان به آن دچار می شود.

وی گف: بیمار چه با عفونت وارد بیمارستان شود و یا بعد از بستری دچار عفونت های بیمارستانی شود، تجویز آنتی بیوتیک یک روش اصلی برای درمان  است و آنچه اتفاق می افتد این است که بارها آنتی بیوتیک تغییر می کند تا بلاخره آنتی بیوتیک مناسب برای آن باکتری پیدا شود.

مدیر عامل شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب،یادآور شد: مسئله عفونت های بیمارستانی اتفاقی است که از سالها پیش سازمان بهداشت جهانی(WHO) و تمام بیمارستانهای دنیا متوجه این ضعف شده اند.

وی گفت: این مسئله وجود دارد و باید جستجو کرد و دقیق ترین و درست ترین آنتی بیوتیک را برای بیمار تجویز نمود که مقاومت ایجاد نکند و با کمترین زمان، عفونت درمان شود.

 

یک روش برای رفع مشکل آنتی بیوتیکهای مقاوم به درمان طراحی سامانه است

مسگریان تاکید کرد: یکی از روشهای خاص طراحی یک نرم افزار و سامانه ای برای رفع این مسئله است، بر همین اساس سامانه ای به نام WHONET  بیش از ده سال است که توسط یک شرکت معتبر بین المللی نوشته شده و سازمان بهداشت جهانی هم آن را تایید کرده و بکار هم گرفته شده است.

وی گفت: اما بزرگترین ضعفWHONET این است که آن را نمی توان بومی سازی کرد، همچنین براساس متغییر های دموگرافیک نمی شود، داده استخراج کرد.

مسگریان افزود: WHONET سامانه ای مناسب برای رفع مشکلات بیمارستانهای  کشور مان نیست، الگوریتمها در سامانه WHONET  نمی تواند بر اساس متغییرها تغییر کند نتایج آن برای بیمارستان های ما قابل استناد نیست.

مدیر عامل شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب، بیان داشت: برای رفع این مسئله جهانی باید سامانه ای طراحی شود، در این سامانه بایستی دامنه سنی و جنسی که یکی از ضعف های بزرگWHONET   است دخیل باشد و گزارشات اصطلاحا داشبردی را بیرون دهد.

وی گفت: روی این ضعف ها کار کردیم و سامانه ای ساختیم که بیش از 42 نوع متغیر خروجی دارد و تقریبا بیش از ده برابر سامانه WHONET  متغییر خروجی ارائه می کند.

مسگریان با تصریح این که ورودی این سامانه جواب آزمایش نمونه هایی است که در آزمایشگاه بیمارستان انجام می شود، بیان کرد: سامانه از الگوریتم های خاصی جهت شناسایی آنتی بیوتیک های مقاوم به درمان استفاده می کند.

وی خاطرنشان کرد: اگر مشخص شود آنتی بیوتیکی که تجویز شده مقاوم به درمان بوده و عفونت همچنان پابرجا است، داده ها بعنوان ورودی استفاده می شود، اینجا متغییرهای نیروی انسانی و دموگرافیک بیمار (جنسیت و دامنه سنی) دخیل هستند چیزی کهWHONET   بشدت در آن ضعف دارد.

مسگریان با اشاره به این که جنسیت و دامنه سنی که مشخص شده باید پارامترهای درمانی برای تعیین نوع آنتی بیوتیک، عفونت یا باکتری دخیل می شوند، افزود: در اینجا پارامتردیگری نوع کشت حائز اهمیت است.

مسگریان گفت: در طراحی این سامانه پارامتر نوع کشت هم لحاظ شده است، باکتری و عفونت براساس کشت خون(B/C  )، کشت  ادارای (A/C  ) ، ترشحات چشم، ترشحات زخم، کشت مدفوع و یا کشت مایعات شناسایی و مشخص می کند که عفونت بیمارستانی هست یا نه.

 وی توضیح داد: عفونت بیمارستانی که فرد به آن مبتلا شده است را بر اساس کشت اول یا دوم مشخص می کنیم و سامانه بر پایه الگورتیمی تغییر رفتار آن را محاسبه می کند.

 مدیر عامل شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب، ابراز کرد: سامانه بر اساس پارامترها و متغییرهای مختلف تکمیل و  کار با آن شروع و چندین بار تغییراتی در سامانه ایجاد شد، نتایج و الگوریتمها تغییر کرد تا توانستیم به نتایج مطلوب برسیم.

 

طراحی و تکمیل سامانه با همکاری یک تیم کاملا متخصص و علمی

وی تاکید کرد: در طراحی و تکمیل این سامانه اعضای بیمارستان فوق تخصص عفونی، سوپروایزر کنترل عفونت، کارشناسان ارشد علوم آزمایشگاهی و میکروبیولوژی دخیل شدند، با یک تیم کاملا متخصص و علمی ماهها کار شد تا نتایجی که از آزمایشگاه خارج می شود با الگوریتم ما بتواند یکسری خروجی مطلوب و کاربردی داشته باشد.

 

خروجی سامانه و کاربرد آن چیست؟

مسگریان گفت: خروجی این سامانه در کنترل عفونت بیمارستانها کمک کننده و راهگشا است، در واقع سامانه، داشبردی برای تجویز آنتی بیوتیکهای بیمارستانی دارد و این بشدت کاربردی است.

وی با تاکید بر ارزشمند بودن خروجی های این سامانه، تصریح کرد: نتایج سامانه اعلام می کند اگر یک باکتری مثل E-Coli   وجود دارد در چه سنی و برای چه جنسیتی بیشترین مقاومت به کدام آنتی بیوتیک را دارد.

طراح سامانه آنتی بیوتیک مقاوم به درمان، بیان کرد: اگر بیماری با جنسیت وسنی مشخص دچار عفونتی مثلا با باکتری E-Coli   شده است با مراجعه به سامانه مشخص می شود بیشترین مقاومت این باکتری برای این جنس با این سن به کدام آنتی بیوتیک است، اینجا پزشک می داند این دارو برای این باکتری جواب نمی دهد، اگر تجویز کند وقت بیمار گرفته می شود، هزینه درمان بالا می رود از طرفی منابع بیمارستانی بیخود هدر می رود همچنین فرد مقاوم به آنتی بیوتیکی می شود که اصلا نباید برای آن تجویز می شد.

وی خاطرنشان کرد: در اینجا آنتی بیوتیکی با توجه به تخصص پزشک و هم اطلاعات درمانی موجود در سامانه تجویز می شود با این کار به میزان  قابل توجهی اقامت بیمار در بیمارستان پایین می آید، هزینه بیمار کمتر می شود، علاوه بر این بعد اجتماعی خیلی مهمی دارد و بیمارستان هم کمتر منابع خود را هدر می دهد.

مسگریان خاطرنشان کرد: در بیمارستان هر چه میانگین زمان اقامت کمتر باشدTurn Over  بخش بالا می رود و مدام می توان مریض های جدید را بستری (admitted  ) کرد، بنابراین ذینفع مالی و معنوی این سامانه کاربردی بیمارستان، مریض، دولت و جامعه است، تجویز کمتر آنتی بیوتیک 5 تا 10 سال بعد اثرات اجتماعی مهمی هم دارد که چقدر توانستیم از عوارض تجویز بد یکسری آنتی بیوتیکها جلوگیری کنیم.

 

استقبال بیمارستانها از این سامانه چگونه است؟

مدیر عامل شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب، با بیان این که یافته های جدید آزمایشگاه های تحقیقاتی حاکی از این است كه افزایش مقاومت میكروبی و عفونت های بیمارستانی كشور به حد نگران كننده رسیده است، تصریح کرد: سامانه آنتی بیوتیک های مقاوم به درمان مورد استقبال قرار گرفته، بیمارستان ها تفاوتها را دیدند، ده برابر متغییر بیشتری استخراج می شود، MDR یا مقاومتهای دارویی چند گانه هم یکی از پارامترهای مهم این سامانه است، در این سامانه آنتی بیوتیک های حساس به درمان هم اضافه شده ، این قابلیتها در هیچ سامانه ای وجود ندارد به همین خاطر بشدت کاربردی است.

 

سامانه آنتی بیوتیک های مقاوم به درمان در بیش از 50 بیمارستان راه اندازی شده است

وی ادامه داد: سامانه براساس نیاز منطقه ای طراحی و بومی سازی شده بسیاری از بیمارستانها هم استقبال کرده و بیمارستانهای دیگری هم در حال مذاکره و پیگیری برای استفاده هستند تا این تاریخ بیش از 50 بیمارستان دولتی و خصوصی این سامانه را راه اندازی کرده اند.

 مسگریان افزود: یکی از بزرگترین مزایای این سامانه داشبور کاملا تحلیلی و کاربردی آن با بیش از 42 متغییر  است که تمامی نیاز های آنالیز و RCA  کردن را پوشش می دهد و امکان مقایسه وضعیت ماهیانه، دوره ای، شش ماه، سالیانه و مقایسه این ماه و یا این دوره با دوره مشابه سال  قبل را دارد.

 

نحوه نصب سامانه چگونه و برای چه کاربرانی است؟

مدیر عامل شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب، بیان داشت: پایگاه داده این سامانه برای هر بیمارستانی مجزا است و در خود بیمارستان قرار داده می شود پس اولین بهره بردار آن خود بیمارستان است اما نتایج مستخرج از این سامانه می تواند در فعالیتهای تحقیق و توسعه هم مثمر ثمر باشد.

مسگریان با اشاره به این که مراکز تحقیق و توسعه بیمارستانی بشدت به این نوع داده ها نیازمند هستند که بتوانند استفاده و بررسی کنند چه نوع آنتی بیوتیکهایی به چه باکتریهایی مقاوم هستند، خاطرنشان کرد: تا الان ابزار مناسبی در کشور وجود نداشت اما این سامانه ابزاری کاملا دقیق و کاربردی است که تک تک متغییرهای نیروی انسانی و متغییرهای مدیکال را آنالیز و در اختیار قرار می دهد، با توجه به همین قابلیت دو مرکز هم خواستار نصب این سامانه با هدف استفاده از  داده های خروجی آن برای بحثهای تحقیقاتی شده اند.

وی تاکید کرد: نتایج این سامانه آنقدر مثمر ثمر و اثر بخش خواهد بود و هست که براحتی می توان بر روند درمان یک طیف وسیعی از بیماریهای عفونی تاثیر گذار باشد و نفع آن هم برای مریض و هم برای دولت و جامعه خواهد بود.

 

آیا این سامانه قابلیت کاربرد در کشورهای دیگر را هم دارد؟

وی در پاسخ به این سوال، گفت: بله صددرصد همین الان رایزنیهایی در چند کشور من الجمله عراق انجام شده، سامانه ای با چنین قابلیتی تا بحال ارائه نشده، مشکل آنتی بیوتیک ها مقاوم و حساس به درمان مختص ایران نیست، همه کشور ها درگیر آن هستند.

مسگریان تاکید کرد: ما بر حسب نیاز سامانه ای طراحی کردیم که براساس آخرین متدهای روز دنیا و همچنین نیاز های کشورمان باشد نه این که WHONET  را بگیریم و بر اساس آن سامانه جدیدی طراحی کنیم و مطمئن هستیم در کشورهای دیگر هم از این سامانه استقبال خواهند کرد، این سامانه به زودی بعنوان یکی از پرکاربردترین سامانه ها در حوزه درمان خواهد بود.

مدیر عامل شرکت مهندسی دانش بنیان سان طب، در پایان یادآور شد: یکی از برنامه های ما این است که هر سال یک محصول تجاری شده در حوزه سلامت و درمان تولید کنیم و در حال حاضر هم بیش از 30 محصول تجاری سازی شده تولید کرده ایم که بالغ بر 50 درصد از محصولات ما برای اولین بار در دنیا تولید شده است، اولین و جامع ترین سامانه ارزیابی ایمنی بیمار (سان سا) و سامانه(سان نا) نمونه دستاوردهایی است که  در تعداد زیادی از بیمارستانها عملیاتی شده است.

انتهای پیام/

منبع: علم و فناوری

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها