کد خبر : 62645 دوشنبه 11 شهریور 1398 - 19:13:22
صنعتی-شریف-با-حمایت-صندوق-نوآوری-و-شکوفایی،-نیازهای-روز-جامعه-را-شناسایی-و-رفع-می‌کند

در گردهمایی هم‌آفرینی در ناحیه نوآوری شریف مطرح شد:

صنعتی شریف با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی، نیازهای روز جامعه را شناسایی و رفع می‌کند

در گردهمایی هم‌آفرینی در ناحیه نوآوری شریف که امروز با حضور مسئولین و شرکت‌های فناور در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف برگزار شد، موافقت‌نامه‌های انتفاع متقابل بین دانشگاه صنعتی شریف و شرکت‌های فناور به امضا رسید.

گردهمایی هم‌آفرینی در ناحیه نوآوری شریف امروز با حضور مسئولین و شرکت‌های فناور در پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف برگزار شد. پارک علم و فناوری شریف در راستای مشارکت بازیگران ناحیه نوآوری شریف در توسعه آن این رویداد را با عنوان «گردهمایی هم‌آفرینی در ناحیه نوآوری شریف» برگزار کرد.

بررسی نقش سازنده شرکت‌ها در توسعه دانشگاه صنعتی شریف، معرفی برنامه‌ها و خدمات متقابل پارک در ناحیه نوآوری شریف جهت توسعه شرکت‌ها و مراسم امضای موافقت‌نامه‌های انتفاع فی‌مابین پارک علم و فناوری شریف و ۱۰ شرکت منتخب، سه محور اصلی این گردهمایی بود.

سرآمدی دانشگاه شریف در آموزش، پژوهش و اثربخشی اجتماعی

محمود فتوحی در ابتدای این مراسم  از نقش مهم دانشگاه در تامین نیازهای روز جامعه در دوران جدید خبر داد و گفت: امروزه دانشگاه‌ها با آموزش و پرورش نخبگان علمی و گام نهادن در مسیر توسعه کشورها، به عنوان کانون پیشرفت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و... یک جامعه محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به افزایش توقعات مردم جامعه از دانشگاه‌ها در عصر جدید اظهار داشت: دانشگاه‌ها باید نیازهای روز جامعه و همچنین توقعات آحاد  جامعه را شناسایی کرده و برنامه‌های مختلفی در جهت برطرف کردن ابعاد مختلف این نیازها تدوین کنند.

فتوحی با توجه به برنامه‌های شورای راهبردی این دانشگاه بیان کرد: اواخر سال 1393 برنامه و چشم‌اندازی برای شورای راهبردی تشکیل شد که پس از 2 سال این برنامه تدوین و در سال 1396 به تصویب رسید. در این برنامه 4 تم و راهبرد اصلی درنظر گرفته شد که عبارت بودند از: دانشگاه صنعتی شریف باید در امر آموزش، پژوهش، اثربخشی اجتماعی و استقلال مالی نسبی دانشگاه سرآمد شود.

وی افزود: در همین راستا در معاونت پژوهشی دانشگاه یک زنجیره در زمینه توسعه زیست بوم فناوری و کارآفرینی تشکیل شد که پارک علم و فناوری شریف ازجمله دستاوردهای این زنجیره بود. البته امروزه در این زنجیره و با تشکیل ناحیه نوآوری شریف، 120 طرح و استارتاپ و 30 شرکت در مرکز رشد دانشگاه توانستند از طرح‌های این دانشگاه استفاده کنند. همچنین 500 شرکت دانش‌بنیان در اطراف این ناحیه تاسیس و شروع به فعالیت کردند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف از برنامه‌های آینده این دانشگاه در جهت توسعه فناوری و کارآفرینی و تداوم این فعالیت‌ها در این دانشگاه خبر داد و عنوان کرد: از جمله مهم‌ترین برنامه ما حمایت از نخبگان و استفاده از توانمندی نیروی انسانی این دانشگاه است. ما انتظار خاصی از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه داریم و این افراد باید بتوانند در نقش کارآفرین ظاهر شده و موجب اشتغال دیگر افراد جامعه شوند.

سایه حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی بر سر دانشگاه‌ها و مراکز فناوری

دکتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، در ادامه با اشاره به الگو بودن این مراسم در جهت شکل‌گیری مجموعه‌ای از دانشگاه و پارک علم و فناوری و ناحیه نوآوری و فناوری گفت: خدماتی که صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه می‌دهد، متناسب با نیازهای پارک‌های علم و فناوری و نواحی نوآوری تدارک دیده شده است که ما این خدمات را در چهار زمینه تسهیلات، سرمایه‌گذاری، ضمانت‌نامه‌ها و توانمندسازی ارائه خواهیم داد.

وی از دو فعالیت عمده این صندوق در جهت رشد و شکوفایی فناوری و نوآوری در کشور خبر داد و اظهار داشت: همکاری نزدیک با صندوق‌های پژوهشی و فناوری و همکاری با بانک‌ها در جهت اخذ تسهیلات بانکی ازجمله فعالیت ما در سال‌های اخیر بوده است.

وحدت در زمینه ارائه تسهیلات بانکی بیان کرد: این صندوق توانسته با همکاری و فعالیت مشترک با بانک‌ها، 70 میلیارد به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات ارائه دهد که هدف‌گذاری ما در سال جدید 1500 میلیاد بوده که شاید سقف این رقم در سال جاری از مرز 2000 میلیارد هم عبور کند.

وی با توجه به اینکه سیاست این صندوق در سال‌های قبل بیشتر مبتنی بر حمایت مستقیم بوده است، عنوان کرد: برنامه‌های آینده ما در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و صندوق‌های پژوهشی و فناوری، به روش هم‌سرمایه و غیرمستقیم خواهد بود. همچنین در بخش شتاب‌دهنده‌ها ما حمایت از این مراکز در بخش محل استقرار، تسهیلات برای بازسازی محل و تجهیزات فنی و همچنین در بخش توانمندسازی و تامین سرمایه اولیه را درنظر داریم.

رونمایی از مدل انتفاع دانشگاه صنعتی شریف

مهندس دهبیدی‌پور رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف از ارائه مدل انتفاع متقابل بین دانشگاه و شرکت‌های برخاسته از دل دانشگاه خبر داد و اظهار داشت: پارک علم و فناوری شریف در سال 1395 تاسیس و شروع به فعالیت کرد که عمده فعالیت این مرکز در زمینه زیست بوم و فناوری و نوآوری به صورت یکپارچه پیگیری شده است.

وی با اشاره به 20 سال کارآفرینی در این دانشگاه گفت: طی این سال‌ها مراکزی چون مرکز کارآفرینی در سال 1379، مرکز رشد، صندوق پژوهش و فناوری، مجتمع خدماتی فناوری، شتاب‌دهنده شریف، پارک علم و فناوری و در سال 1397 ناحیه نوآوری شریف تاسیس شدند.

دهبیدی‌پور در رابطه با ناحیه نوآوری شریف گفت: امروزه 500 شرکت و استارتاپ در اطراف این ناحیه فعالیت می‌کنند. این شرکت‌ها به صورت انفرادی یا به صورت مجتمع یا تخصصی سعی در برآورد نیاز افراد ساکن این ناحیه دارند. همچنین 300 هزار نفر در این ناحیه مشغول به کار هستند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف افزود: 7 شتاب‌دهنده، 5 سرمایه‌گذار خطرپذیر، 2 فضای کاری مناسب، 5 مجتمع فناوری، 4 پژوهشکده، 1 هاب نوآوری و 5 مرکز نوآوری در حوزه‌های مختلف زیست بوم، انرژی، مالی و... در این ناحیه استقرار دارند.

وی از اصول مهم انتفاع خبر داد و عنوان کرد: مطالعه فعالیت دانشگاه‌های دیگر در این راستا، استفاده از خبرگان و اندیشمندان داخلی و خارجی، بهره‌گیری از تجربیات 20 ساله دانشگاه، مصاحبه با صاحبان مدیران شرکت‌ها و کسانی که مشغول به فعالیت هستند، از اصول اولیه ارائه این مدل بوده است.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف در پایان این بخش از مراسم، از برنامه‌های آینده پارک علم و فناوری شریف خبر داد و بیان کرد: ازجمله خدمات ما به مخاطبان، ارائه خدمات قانونی، بسترسازی جهت شبکه‌سازی و ارائه خدمات جهت استقرار فناوری است. همچنین 114 شرکت تحت پوشش این ناحیه می‌باشد. 500 شرکت و شرکت‌های فارغ‌التحصیلان در این ناحیه فعالیت می‌کنند که ما درنظر داریم در سال آینده این تعداد به 1200 شرکت برسد.

در پایان این مراسم و پس از امضای موافقت‌نامه‌های انتفاع متقابل بین دانشگاه صنعتی شریف و شرکت‌های فناور، از شرکت‌های برگزیده تقدیر بعمل آمد.

منبع: علم و فناوری

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]