کد خبر : 62595 یکشنبه 03 شهریور 1398 - 19:20:43
قلب-کدام-طرف-بدن-انسان-است؟

نگاهی به یکی از عجایب بدن انسان:

قلب کدام طرف بدن انسان است؟

سیناپرس: مکانیزم قلب به منظور ارسال و پمپاژ خون به همه بخش های بدن است و به همین دلیل قلب دارای دو بطن است و از آن جهت که بطن چپ قلب خون غنی از اکسیژن را به همه ارگان های بدن پمپ می کند، باید بزرگتر باشد و به سمت چپ متمایل می شود.

قلب یکی از مهمترین اعضای بدن است که زندگی و حیات انسان به عملکرد آن بستگی دارد و از لحظه تولد تا هنگام مرگ، حتی یک لحظه از فعالیت نمی ایستد. در این میان  یکی از سوالاتی که مرتبط با ساختار بدن انسان مطرح می شود این است که چرا قلب کمی به سمت چپ در سینه متمایل است؟

از هر ده هزار نفر، یک نفر دچار قلب آیینه ای یا راست قلبی است که در این عارضه قلب فرد بیشتر به سمت راست متمایل بوده و به آن دکستروکاردی (dextrocardia) می گویند. البته این وضعیت به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند و فقط هنگام بررسی‌های قلبی مانند نوار قلب باید متوجه آن بود.

قلب عضوی از بدن است که در پشت استخوان جناغ سینه و حدفاصل غضروف‌های دنده‌های سوم تا ششم و تقریبا در سمت چپ قفسه سینه قرار دارد. این امر به این دلیل است که محفظه سمت چپ قلب که بطن نام دارد، وظیفه پمپاژ خون اکسیژن دار را در کل بدن بر عهده دارد بنابراین باید قوی تر و بزرگتر از بطن راست باشد که فقط خون را به ریه ها می برد.

قابل توجه است که با کار بطن چپ است که می توانید احسان ضربان قلب را در سینه احساس کنید. از هر ده هزار نفر، یک نفر دچار قلب آیینه ای یا راست قلبی است که در این عارضه قلب فرد بیشتر به سمت راست متمایل بوده و به آن دکستروکاردی (dextrocardia) می گویند. البته این وضعیت به خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند و فقط هنگام بررسی‌های قلبی مانند نوار قلب باید متوجه آن بود.

اگر بخواهیم این موضوع را به طور تخصصی تر شرح دهیم باید بگوییم بطن راست خون را از طریق دریچه سه‌لختی و از دهلیز راست دریافت می‌کند و سپس آن را به وسیله دریچه ششی به سرخرگ ششی و به سوی ریه‌ها ارسال می کند. بطن چپ خون اکسیژن دار را از طریق دریچه میترال  یا دریچه دولختی، از دهلیز چپ دریافت کرده و آن را به وسیله دریچه آئورتی به آئورت و سپس به سراسر ارگان ها و بافت‌های بدن می‌فرستد. این شرایط باعث می شود تا بطن چپ بزرگ تر بوده و در نهایت سبب شود تا قلب بیشتر به چپ بدن متمایل شود.

ترجمه: احسان محمدحسینی

منبع: sciencefocus

 
کلید واژه ها: قلب - پزشکی - بدن انسان - بطن چپ - کاربرد قلب -
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها