کد خبر : 62577 یکشنبه 27 مرداد 1398 - 18:45:50
-رشته-علوم-دامی-بیشترين-زمينه-کارآفريني-و-اشتغال-را-دارد

رشته علوم دامی بیشترين زمينه کارآفريني و اشتغال را دارد

رئیس مرکز تحقیقات ترانسژنز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت: امروزه صنایع و مشاغل مرتبط با رشته علوم دامی از سودآورترین فعالیت‌هاي اقتصادي محسوب مي‌شود و اين رشته همواره بيشترين زمينه‌هاي کارآفريني و اشتغال را دارد.

به گزارش سیناپرس اصفهان به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی،اکبر پیرستانی رئيس دانشکده کشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان) گفت: علوم دامي در برخي کشورها مانند ايالات‌متحده آمريكا در كنار ساير فعاليت‌هاي مرتبط با كشاورزي، جزو بالاترين و سودآورترين رشته‌هاي كاري است، به‌گونه‌اي كه در مقاطعي، بعد از صنعت نفت بيشترين اشتغال و كارآفريني را داشته است.

رئیس مرکز تحقیقات ترانسژنز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) با ابراز تأسف از آنچه در دید عموم نسبت به اين رشته وجود دارد، اظهار کرد: رشد دامپروري نيازمند مدرن شدن و تحول علمي در دامپروري سنتي است و اين رشته از لحاظ بازار کار نيز با پيشرفت علوم و توجه به سياست‌هاي کلي اصل ۴۴ قانون اساسي زمينه گسترش و اشتغال‌زايي زيادي دارد

پیرستانی افزود: رشته علوم دامی مجموعه علوم و فنونی است که درزمينهٔ تغذيه و بهداشت، ژنتيک و اصلاح، فيزيولوژي و مديريت و پرورش حيوانات اهلي و طيور مورداستفاده قرار مي‌گيرد و اين رشته تحصيلي در ۴ مقطع تحصيلي جداگانه به تربيت دانشجو مي‌پردازد. وی توضیح داد: دامنه رشته علوم دامی بسیار گسترده است، در مقطع کارشناسي؛ رشته‌هاي مهندسي علوم دامي، مهندسي توليدات دامي، مهندسي پرورش گاو و گاوميش، مهندسي پرورش طيور و در مقطع کارشناسي ارشد؛ رشته‌هاي تغذيه دام، ژنتيک و اصلاح دام، فيزيولوژي دام، مديريت واحدهاي دامپروري، پرورش طيور و در مقطع دکتراي تخصصي؛ دكتراي تغذيه دام، دكتراي ژنتيك و اصلاح دام، دكتراي فيزيولوژي دام، دكتراي پرورش طيور، از زيرشاخه‌هاي اصلي اين رشته محسوب مي‌شوند.

 رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان) با اشاره به اهميت و جايگاه صنايع مرتبط با علوم دامي عنوان کرد: تأمين پروتئين موردنياز کشور همواره از عمده مشكلات اقتصادي و درعين‌حال از فعاليت‌هاي پرهزينه بوده است و توليدات دامي، بهترين منبع تأمين پروتئين موردنياز جوامع بشري است

دانشیار گروه علوم دامی دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) افزود: گروه علوم دامي دانشکده کشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان) فعاليت خود را در سال ۱۳۶۶ هم‌زمان با تأسيس دانشكده كشاورزي با پذيرش ۴۳ دانشجو در مقطع كارشناسي آغاز نمود. در سال ۱۳۷۲ مجوز پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ارشد اخذ و از سال ۱۳۹۰ در ۳ گرايش تغذيه دام، فيزيولوژي و اصلاح نژاد دام و طيور به تربيت دانشجو در اين مقطع مي‌پردازد و پذيرش دانشجو در مقطع دكتري تخصصي علوم دامي (PhD) از سال ۱۳۹۳ در گرایش تغذیه دام آغاز گردیده است.

وی خاطر نشان کرد: گروه علوم دامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) طی اين سال‌ها موفقيت‌هاي چشمگيري را در عرصه فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي از آن خودکرده است. فارغ‌التحصيلي هزاران نفر در مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد از اين گروه تخصصي و ورود دانش‌آموختگان به عرصه فعاليت‌هاي تجاري ازجمله اين فعاليت‌ها است.
رئیس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامي واحد اصفهان (خوراسگان) افزود: کسب رتبه اول در سال ۸۸ و کسب رتبه دوم پژوهش در سال‌هاي ۸۹، ۹۰ و ۹۱ دانشگاه، فعاليت واحدهاي صنعتي و آموزشي؛ گاوداري صنعتي، گوسفندداري، زنبورداري، مرغداري گوشتي، سالن جوجه‌كشي، آزمايشگاه تعيين ارزش مواد خوراكي دام، آزمايشگاه تشريح و فيزيولوژي دام و آزمايشگاه پژوهشي علوم دامي و انجام فعاليت‌هاي علمي پژوهشي متنوع؛ چاپ بيش از ۴۰۰ مقاله در مجلات معتبر ISI و ISC، تألیف و ترجمه ده‌ها عنوان کتاب، ارائه و چاپ بیش از ۲۰۰ مقاله در اجلاس‌های بین‌المللي، ارائه و چاپ بيش از ۴۰۰ مقاله در اجلاس‌هاي داخلي و اجراي ده‌ها طرح تحقيقاتي از ديگر اقدامات گروه علوم دام اين دانشکده است.

 پیرستانی با تأکید بر اینکه داوطلبين اين رشته به‌صورت آگاهانه و باانگيزه وارد اين رشته شوند اظهار کرد: فارغ‌التحصيلان علوم دامي مي‌توانند درزمينهٔ هاي مختلف فعاليت نمايند؛ اشتغال در مراکز دانشگاهي، تحقيقاتي و يا آزمايشگاهي بخش دولتي و يا خصوصي، سرمايه‌گذاري با استفاده از تسهيلات بانكي ارزان‌قيمت براي ايجاد صنايع بزرگ گاوداري، مرغداري، خوراك دام، صنايع شير و گوشت به‌خوبي فراهم است. علاوه بر اين با توجه به بستر مناسب در بخش صنعت، امكان ايجاد مراكز مشاوره‌اي و خدماتي توسط متخصصين اين رشته وجود دارد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها