کد خبر : 62575 یکشنبه 27 مرداد 1398 - 18:18:28
ایجاد-اولین-دانش-شهر-کشور-در-دانشگاه-آزاد-اسلامی-واحد-جامع-نجف‌آباد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور دراصفهان خبر داد:

ایجاد اولین دانش شهر کشور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع نجف‌آباد

طهرانچی از ایجاد اولین دانش شهر کشور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع نجف‌آباد خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامي اولين دانش شهر کشور را با توجه به پروژه ريلي تهران - اصفهان - نجف‌آباد، در اين واحد دانشگاهي راه‌اندازي خواهد کرد.

به گزارش سیناپرس اصفهان به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد دکتر محمد مهدی طهرانچی در جلسه هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان  با اشاره به طرح های توسعه‌ای دانشگاه آزاد اسلامي در استان اصفهان، گفت: استان اصفهان از لحاظ جمعيت دانشجويي در بين استان هاي دانشگاه آزاد اسلامي پس از تهران، رتبه دوم را دارد و به لحاظ استعداد و امکانات، جايگاه ويژه‌اي را از آن خود کرده است. بر اين اساس طرح هاي تحولي قابل توجهي براي اين استان در نظر گرفته شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اختصاص ۵۰ هکتار زمین برای ايجاد گلخانه توليد بذر، يکي از طرح هاي تحولي دانشگاه آزاد اسلامي در استان اصفهان است. با تلاش هاي واحد اصفهان (خوراسگان)، طرح بذر اين واحد بسيار موفق بوده و مورد توجه وزارت جهاد کشاورزي و معاونت علمي و فناوري رياست‌جمهوري قرار گرفته به طوري كه اين واحد به عنوان نهاد علمي شوراي بذر انتخاب شده است. دانشگاه آزاد اسلامي تلاش دارد كشور را از واردات بذر بي‌نياز كند.

وی از ایجاد اولین دانش شهر کشور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع نجف‌آباد خبر داد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامي اولين دانش شهر کشور را با توجه به پروژه ريلي تهران - اصفهان - نجف‌آباد، در اين واحد دانشگاهي راه‌اندازي خواهد کرد و واحد نجف‌آباد کانون دانش شهر كشور خواهد شد.

امیدواریم دانش شهر واحد نجف‌آباد بتواند به مرکز توسعه‌ علمی کشور تبدیل شود

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: مقابله با محصولات تمدني غرب که حاصل دانش شهرهايي مانند «سيليکون ولي» است، تنها با چند دانشگاه و شركت دانش بنيان امكان‌پذير نيست، بلكه دانش شهري مي خواهد كه زيست بوم كامل فناوري و تعامل دانش و صنعت باشد. اميدواريم دانش شهر واحد نجف‌آباد نيز بتواند تبديل به مركز توسعه‌ علمي كشور شود.

طهرانچی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامي و گام دوم فعاليت هاي خود، کارآمدسازي رشته هاي تحصيلي را مورد توجه قرار داده، گفت: مردم نسبت به ناكارآمدي نظام آموزش عالي در كنكور سراسري واكنش نشان داده‌ و رقابت ۷۰۰هزار داوطلب براي ۱۰هزار صندلي گروه علوم پزشكي، گواه اين موضوع است.

دانشگاه آزاد اسلامی به سرعت واکنش های عمومی را درک می کند

وی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان دانشگاهی مردمی که به سرعت واکنش هاي عمومي را درک مي کند، اقدام به اصلاح رويكرد خود كرد و براي شروع، طرح بازمهندسي آموزشي، پژوهشي و فناوري رشته‌هاي كشاورزي را كليد زد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: این دانشگاه با توجه به تجارب خود در حوزه علوم پزشکی و فني و مهندسي، طرح جديدي از شيوه آموزشي را براي رشته هاي گروه کشاورزي و منابع طبيعي طراحي کرد كه دوره كارداني ۱ ۲ است و شامل دو سال آموزش و يك سال فيلد و حضور در محيط كاري است. ايجاد مزارع آموزشي نمونه و طراحي دوره كارشناسي ارشد و دكتري حرفه‌اي كشاورزي ازجمله اقدامات دانشگاه آزاد اسلامي در اين طرح است

.

باید با طراحی رشته محل‌های مورد نیاز هر منطقه، راندمان آموزش، کارآمدي و بهره‌وري رشته‌ها را افزايش داد

طهرانچی با بیان اینکه یکي از اشکالات جدي دانشگاه آزاد اسلامي اين بود كه رشته ها بدون توجه به قابليت هاي شهري و به صورت يكسان در واحدها ارائه مي شد، گفت: اين در حالي است كه بين ۷۰ تا ۹۰ درصد دانشجويان واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي بومي هستند و اين موضوع ايجاب مي كند رشته محل هاي ايجادشده متناسب با نيازها، ظرفيت ها و اقتصاد هر منطقه طراحي و ارائه شود تا بتوانيم با افزايش راندمان آموزش، كارآمدي و بهره‌وري رشته ها را افزايش دهيم.

وی ادامه داد: اینکه ۴۰ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بيکار هستند، نشان مي دهد که آموزش عالي ما تاکنون مسير معكوس را رفته است. بنابراين دانشگاه آزاد اسلامي با آگاهي از اين موضوع، مي خواهد با ۱۷ هزار هكتار عرصه و ۲۰ ميليون مترمربع زيربنايي كه در اختيار دارد با ۱۲۰ ميليارد تومان سرمايه صندوق نوآوري و شكوفايي، بستر سراهاي نوآوري و اشتغال جوانان را در شهرها ايجاد كند.

توسعه هوشمند منطقه‌ای در دستور کار هیأت امناهای استانی

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اينکه اين دانشگاه برنامه هاي خود را در راستاي سند توسعه منطقه‌اي هر استان تنظيم مي کند، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي دانشگاهي شهري و منطقه‌اي است، بنابراين هيأت هاي امناي استاني نقش مهمي در تصميم‌گيري و اداره آن دارند. اين دانشگاه تلاش دارد با پشتوانه هيأت امناي استاني خود، به کمک توسعه هوشمند منطقه‌اي بيايد. حضور مسئولان شهري، رؤساي دانشگاه هاي دولتي و معتمدان هر استان در تركيب هيأت امناهاي استاني، خوشبختانه امكان بي نظيري فراهم كرده كه بتوان اهداف دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي توسعه مناطق را محقق كرد.

طهرانچی با اشاره به ایجاد معاونت های تخصصی و موضوعي در ترکيب جديد دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: يکي از معاونت هاي جديد دانشگاه آزاد اسلامي، معاونت تحقيقات، فناوري و نوآوري است که با ايجاد اين معاونت، پژوهش هاي مربوط به پايان‌نامه ها و رساله ها از بخش فعاليت هاي فناورانه و نوآورانه جدا شده و وظيفه تخصصي اين معاونت، حمايت از فعاليت هاي دانش بنيان در واحدهاي دانشگاهي است كه ايجاد سراهاي نوآوري يكي از اين وظايف به شمار مي آيد.

وی خاطرنشان کرد: معاونت های علوم، مهندسی و کشاورزی، علوم انساني و هنر، علوم پزشکي و آموزش‌هاي عمومي و مهارتي (سما) از ديگر معاونت هاي موضوعي دانشگاه آزاد اسلامي است که در دوره جديد اين دانشگاه براساس وظايف، اختيارات و مأموريت هاي محوله در راستاي ارتقاي دانش و مهارت جوانان، فعاليت خواهند كرد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: این دانشگاه با دارا بودن ۶۵۶هزار دانشجوي علوم انساني در ۱۵۰ دانشکده اين حوزه، بومي‌سازي و کاربردي کردن علوم انساني را در دستوركار قرار داده است. در حوزه آموزش هاي عمومي و مهارتي نيز قرار است ۱۱۰ مدرسه نمونه تا سال ۱۴۰۰ راه‌اندازي شود تا بتواند بستر پياده‌سازي سند تحول بنيادين آموزش و پرورش باشد. ان‌شاءالله ۳ مدرسه جديد نيز در استان اصفهان خواهيم داشت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]