کد خبر : 62549 یکشنبه 20 مرداد 1398 - 10:23:34
رزین‌های-اپوکسی-خود-سفید-شونده-محصولی-در-لبه-تکنولوژی-طراحی-و-تولید-شد

توسط محققان شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا؛

رزین‌های اپوکسی خود سفید شونده محصولی در لبه تکنولوژی طراحی و تولید شد

رزین‌های ویژه خود سفید شونده (self- whitening) بر پایه اپوکسی با نام تجاری Q+ و با کد PRE ۱۰۹۰ محصولی در لبه تکنولوژی و برای اولین بار در کشور توسط محققان شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا طراحی و تولید شد.

رزین‌های ویژه خود سفید شونده (self- whitening) بر پایه اپوکسی با نام تجاری Q و با کد PRE 1090 محصولی در لبه تکنولوژی و برای اولین بار در کشور توسط محققان شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا طراحی و تولید شد.

سید عرفان سجادیه مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا در گفتگو با خبر نگار این خبرگزاری با تصریح این که این شرکت دارای بیش از یک دهه سابقه در تولید و ارائه رزین‌های تخصصی در صنایع مختلف همچون سنگ است، اظهار داشت: اکنون برای اولین بار در کشور محققان این شرکت توانستند رزین‌های ویژه خود سفید شونده بر پایه اپوکسی با نام تجاری Q و با کد PRE 1090  طراحی و تولید کنند.

سجادیه با بیان این که رزین‌های اپوکسی در صنایع مختلف همچون صنایع رنگ و رزین، سنگ، نفت و گاز، سرامیک و بسیاری از صنایع دیگر بازه‌ی کاربرد وسیعی دارند، افزود: رنگی بودن رزین‌های اپوکسی در برخی از کاربردها ضرورتی انکار ناپذیر است که به وسیله‌ی پودرهای معدنی و آلی ایجاد می‌شود، و استفاده از این پودرها در فرآیند رنگی سازی می‌تواند سبب افت خواص مکانیکی و فیریکی شود.

 

رزین‌های ویژه خود سفید شونده ویزگیها و مزیتهای منحصر بفردی دارد 

مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا، تصریح کرد: رزین‌های ویژه خود سفید شونده شرکت پارسیان رزین بدون بکارگیری هیچ پودری همچون کربنات کلسیم و یا تیتانیوم دی اکسید، بلکه به وسیله‌ی انجام واکنش‌های شیمیایی طراحی شده و در دوجز شفاف برای اولین بار ارائه  گشته است.

سجادیه افزود: رزین‌های اپوکسی خود سفید شونده به خاطر عدم حضور پودرهای معدنی و آلی از خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوب همچون استحکام و چسبندگی و همچنین مقاومت نوری ویژه مانند زرد شدگی و گچی شدن که از نقاط ضعف رزین و پوشش‌های اپوکسی است برخوردار بوده و نسبت به رزین‌های رایج بهبود چشمگیری پیدا کرده است.

وی گفت: این دستاورد همچنین به دلیل وجود پیش زمینه‌ی سفید با پشت پوشی بسیار بالا دیگر نیازی به استفاده از پودرهای سفید مانند تیتانیوم دی اکسید که بخش عمده‌ای از آن از طریق وادرات تأمین می‌شود، ندارد.

سجادیه ادامه داد: همچنین این قابلیت وجود دارد که در صورت تمایل به ایجاد فام‌های مختلف مثلا آبی یا سبز، بتوان با کمترین میزان مصرف جوهرهای رنگی، فامی شبیه فام مدنظر را به دست آورد.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا، خاطرنشان کرد: از دیگر مزیت‌های این نوع رزین مدت زمان پایداری و ماندگاری آن به دلیل عدم وجود رنگدانه و پرکننده ها در آن است.

وی با بیان این که وجود مواد پودری در رزین سبب می‌شود بعد از مدت زمانی این مواد حالت کلوخه‌ای و ته نشینی پیدا کرده و رزین و رنگ قابلیت استفاده نداشته باشد، گفت: در محصول نوین پارسیان رزین به دلیل عدم وجود پودرهای رنگی با پدیده‌ی ته نشینی مواجه نبوده، و رزین همواره حالت تک فازی خود را در شرایط استاندارد حفظ می‌کند، همچنین از اعمال هزینه‌های فرآیندهای اختلاط همچون آسیاب جلوگیری به عمل می‌آورد.

سجادیه ادامه داد: از دیگر خواص مطلوب این ماده خاصیت خود تراز شوندگی آن است که سبب می‌شود در صورت استفاده در حجم‌های زیاد به صورت یکجا مثلاً در کفپوش‌های اپوکسی حالت اعوجاج و تغییر شکل ایجاد نشود و سطحی صاف به دست آید. همچنین در حجم‌های زیاد این محصول نیاز به حباب گیری نداشته و در اثر واکنش پخت تمام حباب‌های آن به صورت خودکار تخلیه می‌شود.

وی گفت: رزین‌های ویژه خود سفید شونده پارسیان رزین وابسته به نوع مصرف و کاربرد در گرانروی و رفتارهای جریانی (یا رئولوژیکی) مختلف قابل ارائه بوده و این راحتی استفاده  را برای صنعتگر و متصدی فراهم می کند.

مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا، با اشاره به این که همچنین این محصول قابلیت استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف همانند محیط باز و بسته، کوره تابشی، طبقاتی و خطی را دارا می‌باشد، گفت: گرانروی جز  Aاین محصول در حدود 80 ثانیه بوده و با نسبت  4 به 1 با جز B مخلوط شده  و فیلمی محکم و استوار را ایجاد کرده و سبب استحکام بخشیدن و چسبندگی فوق‌العاده بالا به زیرلایه خود که سنگ، بتن یا سطوح فلزی است می‌گردد.

وی افزود: همچنین این محصول دارای حالتی نیمه براق بوده و بعد از قرار گیری در معرض نور فرابنفش دچار تغییر رنگ یا پدیده‌های مانند گچی شدن به دلیل عدم وجود رنگدانه و پرکننده نمی‌شود.        

سجادیه گفت: در کنار خواص ذکر شده، قدرت اسیدی (pH) این محصول در حدود 7 قرار داشته و از لحاظ تنفسی عاری از مواد آزاردهنده در دمای محیط بوده که سبب می‌شود کاربری آن برای  متصدی عملیات، از لحاظ سلامتی و حساسیت‌های پوستی و ریوی کم‌خطر و مطمئن‌تر گردد.

وی با تاکید بر این که مدت زمان ژل شدن این محصول با توجه به شرایط آب و هوایی مختلف در کشور پهناور ایران قابل تنظیم بوده، گفت: به طور کلی در شرایط استاندارد در حجم 50 گرم در حدود 5 تا 10 دقیقه به مرحله‌ی ژل شدن و سفید شدن می‌رسد.

 

نیاز صنایع مختلف به این محصول چقدر است؟

مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا،در پاسخ به این سوال، بیان داشت: آمار دقیقی در رابطه با نیاز صنایع مختلف با توجه به نو بودن این محصول در دسترس نیست، اما در صنعت سنگ و ساختمان  برآورد می شود میزان مصرفی در حدود  50 تن در ماه  باشد و البته اگر صنایع دیگر نیز برای آن در نظر گرفته شوند این رقم می تواند به میزان 150 تن در ماه برسد.

 

نمونه این محصول قبلا در چه کشورهایی وجود داشته؟

سجادیه اظهار داشت: با توجه به تحقیقات انجام شده، تاکنون نمونه‌ی مشابه PRE 1090 در داخل و در محصولات خارجی دیده نشده اما رزین‌هایی در شرکت‌های مطرح بین المللی همچون BASF و DOW با نام تجاری ROPAQUE وجود دارد که در آن‌ها میزان استفاده از پوردهای سفید مانند تیتانیوم دی اکسید در حدود 20 تا 30 درصد برای یک پشت پوشی مطلوب نسبت به رزین‌های مشابه کاهش پیدا کرده است، شاید بتوان این دسته از محصولات را رقیبی برای این محصول دانست.

وی افزود: محصولات خارجی پایه اکریلاتی داشته و در آن‌ها محصولی با پایه اپوکسی مشاهده نشده است. همچنین محصولات ذکر شده اکنون در لبه فناوری قرار داشته و ثبت اختراع‌های آن از حدود سال 2000 میلادی به بعد بوده و رشد آن‌ها از سال 2010 به بعد صورت گرفته است.

 

آیا برای تولید این محصول همه مواد اولیه در داخل قابل تهیه است؟

مدیر تحقیق و توسعه شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا، تصریح کرد: بیش از 80 درصد مواد اولیه این محصول در داخل تهیه می‌شود و با تحقیقات و برنامه ریزیهای پیش رو سعی بر ایرانی شدن کامل این محصول  داریم.

 

آیا این محصول وارد تولید انبوه شده است؟

وی در پاسخ به این سوال، با تصریح این که تولیدات نیمه صنعتی آن انجام شده است و توانایی ساخت آن در مقیاس صنعتی هم وجود دارد، یادآور شد: این طرح در فستیوال نوآوریهای صنعت سنگ که با متولی‌گری مرکز فن­ بازار ملی ایران، حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و میزبانی شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان (معاونت صنایع کوچک) و فن بازار منطقه‌ای استان اصفهان، در تیرماه 98 برگزار شد، به عنوان طرح‌های برگزیده  انتخاب گردید اما خود شرکت آن را به عنوان طرح توسعه برای تولید انبوه در نظر دارد و نیازی به سرمایه گذار بیرونی ندارد.

 

آیا این محصول امکان صادرات هم دارد؟

وی گفت: بله امکان صادرات دارد، کشورهای منطقه بازارهای خوبی برای آن دارد، همچنین محصولی در لبه تکنولوژی است و در صورت فراهم بودن شرایطی امکان صادرات آن به کشورهای اروپایی هم وجود دارد و این موضوع هم در نظر گرفته شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شرکت پارسیان رزین آمود اسپادانا به واسطه نیروی توانمند و مجرب خود با شناخت کامل فرآیندهای مربوط از لحاط علمی و فنی موفقیت‌ها و دستاوردهای خوبی در زمینه رنگ و رزین، چسب، افزودنی‌های صنعت سنگ و تصفیه آب همچون عوامل لخته کننده (فلوکولانت) و روانکارهای صنعتی کسب کرده، و همه این‌ها با رویکرد برطرف کردن نیازمندی‌های صنایع مختلف و جلوگیری از وابستگی به بیگانگان انجام گرفته است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]