کد خبر : 62542 سه شنبه 08 مرداد 1398 - 09:25:27
دوره-وصول-مطالبات-داروسازان-به-400-روز-رسیده-

دوره وصول مطالبات داروسازان به 400 روز رسیده

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان گفت: دوره وصول مطالبات داروسازان به 400 روز رسیده و این یعنی یک داروساز پس از فروش محصول خود باید 400 روز صبر کند تا به وجه نقد برسد.

غلامرضا اخوان فرید   با اشاره به مشکلات صنعت دارو در کشور اظهار کرد: عمده فروش شرکت‌های داروساز به نهادهای مرتبط با تأمین اجتماعی، بیمه‌ها و مراکز درمانی بزرگ است که همگی به طور مستقیم یا غیرمستقیم طرف حساب دولت هستند.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه افزود: دولت نیز بنا بر وضعیت مالی خود توان لازم برای پرداخت سریع این بدهی‌ها را نداشته و مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا پول از دولت به تأمین اجتماعی و بیمه‌ها و پس از آن بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها، شرکت‌های پخش و نهایتاً داروسازان برسد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به طور متوسط، دوره وصول مطالبات داروسازان به 400 روز رسیده و این یعنی یک داروساز پس از فروش محصول خود باید 400 روز صبر کند تا به وجه نقد برسد و اخیراً نیز این مطالبات در قالب اوراق خزانه پرداخت می‌شوند که نقد کردن آن نیازمند کسر بیش از 10 درصد ارزش آن در بازار فرابورس است.

اخوان فرید متذکر شد: خرید مواد اولیه دارویی به سختی و به صورت نقدی خریدار می‌شود و شرکت داروساز در وضعیتی که قیمت همه چیز سه برابر شده برای تأمین سرمایه در گردش خود و جبران دوره خواب سرمایه نیازمند شارژ مالی از سوی بانک‌هاست.

رئیس کمیسیون بهبود فضای کسب و کار اتاق اصفهان همچنین تصریح کرد: در شرایط تحریمی باید به هر صنعت با توجه به ویژگی‌ها و اهمیت آن صنعت نگاه شود در این شرایط بانک‌ها باید کمک کنند تا کمبود واردات به خوبی در داخل جبران شود و این جبران تنها با تقویت سرمایه در گردش شرکت‌های دارویی ممکن است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان خاطرنشان کرد: برخی شرکت‌های دارویی اصفهان ماه‌هاست که در صف اخذ دلار نیمایی برای تأمین تجهیزات و راه‌اندازی خطوط تولید جدید خود باقی مانده‌اند که تسریع این فرآیند منجر به افزایش تولید و رفع نیازهای دارویی کشور می‌شود.

اخوان فرید همچنین اعلام داشت: بانک‌ها در دستورالعمل جدید خود برای پرداخت تسهیلات ریالی، تنها وثایق ملکی شهری را قابل قبول می‌دانند که این کار را برای بسیاری از واحدهای تولیدی سخت می‌کند و آن‌ها را به سمت خرید املاک شهری و دارایی‌های غیرمولد سوق می‌دهد که این دستورالعمل نیز باید اصلاح شود.

وی یادآور شد: بانک‌ها باید ظرفیت‌های صنعت دارو و مشکلات آن را در نظر بگیرند و در هنگام محاسبه معدل تسهیلات، فرمول‌ها را متناسب با وضعیت نقدینگی داروسازان اعمال کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]