کد خبر : 62540 پنج شنبه 20 تیر 1398 - 09:16:10
ضمانت-وزیر-عراقی-برای-سرمایه-گذرای-اصفهانی-ها-در-عراق-

ضمانت وزیر عراقی برای سرمایه گذرای اصفهانی ها در عراق

وزیر صنایع عراق گفت: 190 پروژه سرمایه‌گذاری از سوی وزارت صنایع عراق معرفی می‌شود، از شرکت‌های ایرانی به ویژه استان اصفهان استقبال می‌کنیم که در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کنند و دولت عراق ضمانت آن را بر عهده می‌گیرد.

به گزارش سیناپرس به نقل از اتاق بازرگانی اصفهان، عبدالله صالح الجبوری در نشست بررسی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و عراق، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری مشترک تولیدکنندگان استان اصفهان با همتایان عراقی می‌تواند همکاری‌های اقتصادی دو طرف را تعمیق بخشد.

وزیر صنایع عراق ایجاد واحدهای تولیدی در کربلا و نجف توسط فعالان اقتصادی استان اصفهان را گام مهمی در تقویت روابط اقتصادی دو کشور ایران و عراق عنوان کرد و افزود: نباید وقت و انرژی در تدارک کمیته‌های مشترک و پروتکل‌های همکاری گذاشت بلکه اقدامات عملی می‌تواند سطح مروادات دو کشور را افزایش دهد.

وی با اشاره به سابقه بلند مدت روابط تجاری ایران و عراق، گفت: هر دو کشور خواستار توسعه و تقویت روابط اقتصادی در زمینه‌های مختلف هستند و بخش خصوصی بهتر از بخش دولتی می‌تواند در این توسعه روابط نقش مهمی را ایفا کند.

الجبوری با اشاره به توانمندی استان اصفهان در دو صنعت پلاستیک و فولاد، اظهار کرد: اتاق‌های بازرگانی می‌تواند زمینه حضور صنعت‌گران اصفهان را در عراق فراهم کند.

وزیر صنایع عراق خاطر نشان کرد: 190 پروژه سرمایه‌گذاری از سوی وزارت صنایع عراق معرفی می‌شود،  از شرکت‌های  ایرانی به ویژه استان اصفهان استقبال می‌کنیم که در این پروژه سرمایه‌گذاری شرکت کنند و دولت عراق ضمانت آن را بر عهده می‌گیرد.

وی خواستار سرعت بخشی مشارکت شرکت‌های استان اصفهان در صنعت عراق شد و افزود: عراق شرکت‌هایی که در شرایط سخت به این کشور کمک کنند، در شرایط آرامش و با ثبات فراموش نمی‌کند.

اصلاح تعرفه عراق بر روی کالای ایرانی خواسته فعالان اقتصادی است

بهرام سبحانی نیز در این نشست گفت: استان اصفهان با 9200 واحد صنعتی و معادن متنوع و قطب تولیدات کشاورزی می‌تواند نیاز بازار عراق را در بخش‌های مختلف تامین کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان تصریح کرد: اصفهان در بخش فولاد می‌تواند علاوه بر ایجاد واحدهای تولید میلگرد مواد اولیه مورد نیاز این بخش را تامین کند.

وی خواستار اصلاح تعرفه ورود محصولات فولادی به عراق شد و افزود: برخی از محصولات فولادی امکان تولید در عراق نیست و تا زمان خودکفایی عراق، ایران می‌تواند با تعرفه مناسب نیاز بازار این کشور را برطرف کند.

سبحانی خواستار تسهیل نقل و انتقال مالی بین شرکت‌های عراقی و اصفهانی شد و گفت: تغییر شیوه خرید و فروش پیله‌وری در مرزها باید به فروش پر تعداد و مبتنی بر سیستم بانکی تغییر کند تا شاهد استمرار و افزایش حجم تجارت دو طرف باشیم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان از توانایی استان اصفهان در تامین مصالح ساختمانی مورد نیاز عراق خبر داد و افزود: استان اصفهان در تولید مصالح ساختمانی جایگاه ویژه‌ای در کشور دارد.

سید متقی جاسم رئیس اتاق صنایع بابل عراق در این نشست خواستار تقویت و توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران - عراق با الهام از گذشته شد.

وی خواستار فعال شدن سفارتخانه و کنسولگری‌های دو کشور در بسترسازی توسعه روابط  اقتصادی شد و گفت: نمایندگی دو کشور می‌توانند نقش موثری در معرفی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری عراق و ایران داشته باشند.

احمد پزنده رئیس کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت: ایران به عنوان کشور دوست و همسایه می تواند نیازهای کشور عراق را در اولین فرصت تامین  کند.

در پایان این نشست گفت‌وگوی های تجاری بین فعالان اقتصادی و هیات تجاری عراق متشکل از روسای اتاق های بازرگانی چند استان این کشور انجام گرفت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]