کد خبر : 62500 شنبه 12 مرداد 1398 - 18:27:33
سقف-حمایت-از-پژوهشگران-کشور-افزایش-یافت

سقف حمایت از پژوهشگران کشور افزایش یافت

سیناپرس: رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری از افزایش سقف حمایت‌های صندوق از طرح‌های پژوهشی و حوزه پسا دکتری خبر داد و گفت: با این اقدام حمایت‌های ما از محققان کشور موثرتر می‌شود.

به گزارش سیناپرس به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایمان افتخاری درباره تغییرات برنامه‌های صندوق از ابتدای سال جاری تا کنون گفت: سیاست‌های صندوق برای اختصاص حمایتی بهینه تا حدودی تغییر کرده است. در حال حاضر، در چارچوب بودجه مصوب کمیته تخصصی صندوق برای هر کارگروه، برنامه‌ریزی مناسب و مستقلی در حوزه‌های مختلف علوم در حال شکل‌گیری است و  بنابراین کارگروه‌ها می‌توانند حمایت‌های بهینه‌تری، متناسب با حوزه علمی مربوطه داشته باشند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه برنامه‌های صندوق به دو بخش کلی تقسیم می‌شود ادامه داد: یکی از این دو بخش، برنامه‌های فراگیر همچون حمایت از طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و پسا دکتری است که از نظر تعداد و وسعت جغرافیایی گسترده است. بخش دوم، برنامه‌هایی است که گروه خاصی از جامعه پژوهشگران را به صورت هدفمند، حمایت می‌کند.

وی درباره تغییرات برنامه‌های فراگیر صندوق در سال جاری گفت: دریافت طرح‌های پژوهشی، رساله‌های دکتری و درخواست‌های پسادکتری از این پس در قالب انتشار فراخوان انجام می‌شود. این کار زمینه مقایسه طرح‌های مختلف، ایجاد تعادل بین حوزه‌های مختلف علمی و برنامه‌ریزی بهتر را فراهم می‌کند. نخستین فراخوان طرح‌های پژوهشی در بیشتر کارگروه‌ها منتشر شده است. فراخوان حمایت از طرح‌های پسا دکتری هم از نیمه دوم مرداد ماه منتشر می‌شود.

به گفته افتخاری، در حوزه پسا دکتری حمایت مالی از محققان به میزان قابل توجهی افزایش یافته و نزدیک به دو برابر شده است. در زمینه طرح‌های پژوهشی نیز این افزایش حمایت‌ها وجود دارد و سقف حمایت از ۳۰ میلیون تومان به ۴۵ میلیون تومان رسیده است. 

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همچنین ابراز کرد: در بخش دوم از برنامه‌هایمان نیز که برنامه‌های هدفمند خاص است،  فعالیت‌هایی در حال افزوده شدن است. با این رویکرد جهت گیری همکاری‌های علم و فناوری بین المللی را با کشورهای شرق گسترش می‌دهیم. به همین منظور اولین فراخوان مشترک با وزارت علم و فناوری چین منتشر شد و داوری حضوری طرح‌های ارسالی به این فراخوان در مراحل پایانی است.

وی افزود: دومین فراخوان این حوزه نیز در قالب فراخوان صندوق راه ابریشم به تازگی منتشر شده است. هر دو این برنامه‌ها تعاملات حوزه علم و فناوری را با کشور چین را توسعه می‌دهد. همچنین به زودی فراخوان مشترکی با کشور روسیه منتشر می‌شود

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]