کد خبر : 62485 چهارشنبه 09 مرداد 1398 - 18:46:13
توان-مهندسین-پزشکی-ایرانی-در-ساخت-تجهیزات-با-دنیا-برابری-می-کند

به مناسبت 9 مرداد، روز اهدای خون:

توان مهندسین پزشکی ایرانی در ساخت تجهیزات با دنیا برابری می کند

سیناپرس: سوپروایزرآزمایشگاه تخصصی نوبل اصفهان گفت : درامر آزمایش خون و بحث اهدای خون تجهیزات به روز یکی از ضروریات است که اعتماد به جوانان مهندس پزشکی بومی، لازمه خودکفایی دراین عرصه است

 

به گزارش خبرگزاری سینا پرس اصفهان، امروزه حفظ سلامت جسمی و البته روحی انسان ها از اهمیت بسزایی برخوردار است به نحوی که بخش بسیار هنگفتی در سطح دنیا صرف هزینه های پزشکی و تامین سلامتی افراد می شود، مردم ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده و همواره دولت ها سعی در تامین رضایت مردم از خدمات درمانی و پزشکی داشته اند.

نهم مرداد ماه، به عنوان روز ملی اهدای خون در کشورمان نام گذاری شده است، اما این اهدا زمانی می تواند سودمند باشد، که خون اهدا کننده داراری قابلیت اهدا یا به تعبیری سلامت پزشکی خون اهدا کننده تایید شود، این امر قطعا نیازمند آزمایش خون است که توسط آزمایشگاه ها صورتی پذیرد.

آزمایش خون یکی از راه های اطمینان یافتن از سلامتی بدن است  که به طور معمول  بیشتر مردم  سالی یک بار باید آن را انجام بدهند، در آزمایش خون طبیعتا می‌توان هر چیزی را که در خون وجود دارد، مشاهده کرد و یا به معنای کلی‌تر هر آنچه در بدن‌ وجود دارد) به طور کلی خون فهم ما از بدن را متفاوت می‌کند چون هر آنچه را در ظاهر غیرقابل مشاهده است، به ما نشان می‌دهد. اما آنچه دراین میان مهم است، سلامت و صحت جواب حاصل از آزمایش از خون است که می تواند منجر به تشخیص صحیح و یا نادرست پزشک شود.

جواب آزمایش خون خود نیز معلول دستگاه های مجهز و کارآمد و و به روز است که دراین میان نقش مهندسین پزشکی و چه بسا شرکت های دانش بنیان فعال دراین زمینه مشخص و مبرهن می شود.

سالروز اهدای خون بهانه ای شد تا برای اطلاع یافتن از وضعیت دستگاه های آزمایشگاه خون درایران و اصفهان، به سراغ یکی از آزمایشگاه معروف اصفهان یعنی آزمایشگاه نوبل که بیش از 10 سال پیش توسط دکتر علی عجمی با به روز ترین دستگاه ها افتتاح شد و سرو صدایی درایران و اصفهان داشت رفتیم 

سروش ارباب زاده ، سوپروایزرآزمایشگاه تصریح کرد: دستگاههای تست خون در شرایط خوبی نیستند و قاعدتا هر آزمایشگاهی موظف است کیفیت این دستگاهها را به روز بکند اما ، این بحثی است که  خود آزمایشگاهها باید جواب بدهند .

وی  با تاکید براینکه بحث بر سر فقط به روز بودن دستگاه ها و تجهیزات آزمایشگاهی نیست، بلکه درست انجام دادن کار حتی با روش دستی می تواند منجر به جواب صحیح باشد، گفت: اما به روز کردن باعث می شود که مراحل کار کاملا با دستگاه انجام بگیرد و به تبع کیفیت بالاتری داشته و جواب مطمئن تر و درست تری برای تشخیص حاصل شود.

وی بیان کرد: بنابراین به روز کردن دستگاه ها به صورت مستمر و استفاده از روش های نوین علمی دراین عرصه توسط متولیان آزمایشگاه ها و پزشکان از اهمیت بالایی برخوردار است.

سوپروایزر آزمایشگاه اضافه کرد : در مورد دانش آزمایشگاهی همکارانی که در آزمایشگاههای دیگر کار می کند نظری ندارم، ولی در آزمایشگاه نوبل روالی براساس به کارگیری متخصصین و با تجربه ها است،  استفاده از متخصصینی که سابقه کار بالاتری دارند و جزء رشته علوم آزمایشگاهی مثلا بخش مونولژی دکتر مونولژی بخش میکروباژی پزشک مخصوص خود ، بخش همتا لوژی هم پزشک مخصوص خود جز سیاست های آزمایشگاه های موفق است.

وی عنوان کرد : آموزش دانشجویان در این گروه باعث بالاتر رفتن سطح آگهی آنها از لحاظ فنی و از لحاظ علمی است.

ارباب زاده در پایان خاطرنشان کرد : متاسفانه اغلب آزمایشگاه های معتبر در ایران  اهتمام داشته که اکثر دستگاههای و تجهیزات آزمایشگاهی را به صورت( کلوز ) از کمپانی معتبر خارجی که در ایران نمایندگی دارند  تهیه کنند و به تبع  کارهای مربوط به سرویس دهی و کلا تجهیزات را از همین نمایندگی دریافت می کنند.

وی ابراز کرد: درامر آزمایش خون و بحث اهدای خون تجهیزات به روز یکی از ضروریات است که اعتماد به جوانان مهندس پزشکی بومی، لازمه خودکفایی دراین عرصه است

سوپروایزر آزمایشگاه عنوان کرد: در این میان حضور جوانان نخبه و کارآفرین برای ورود به عرصه ساخت تجهیزات پزشکی  و ارائه دستگاه های ایرانی با دقت بالا از ضروریات است، ما مطمیئن هستیم که توان و پشتکار ایرانی موفقیت می سازد

خبرنگار: سیدامیر حسین ابطحی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]