کد خبر : 62451 چهارشنبه 02 مرداد 1398 - 17:15:38
کاشت-و-پرورش-گیاهان-دارویی-در-سرزمین-های-خشک،-عرصه-ای-وسیع-برا-ی-اشتغال-و-ارزآوری

گذری بر برداشت طلا از خاک ایران زمین،

کاشت و پرورش گیاهان دارویی در سرزمین های خشک، عرصه ای وسیع برا ی اشتغال و ارزآوری

سیناپرس: به دلیل کم آبی در کشور، کاشت هر گیاه دارویی بهترین نوع کشت کشاورزی هست که علاوه بر ایجاد زمینه اشتغال و زمینه صادرات آن دارای خواص متعددی پزشکی برای ما به شمار می رود.

به گزارش سیناپرس از اصفهان، در حالیکه ایران جزو مناطق خشک و نیمه خشک به شمار می رود و نبود آب در زندگی افراد خصوصا در سبک زندگی کشاورزی اثر گذاشته، مدتها است ، که خشکسالی خون جاری در زاینده رود بسته و خشک شده است و  با تمام تلاشها، روی دیگری از خود را نشان داد، استان اصفهان دارای سرزمین های وسیع خشک و نیمه خشکی است که می توان دراین وضعیت بی آبی، از خاک آن به تعبیر کارشناسان طلا برداشت کرد،  به همین منظور با سید مجتبی مدرس هاشمی متخصص علوم و تکنولژی بذر و فوق لیسانس دانشگاه اصفهان و مدیر عامل پاکان بذر نشستیم  تا با گیاهانی آشنا شویم که حتی در کم آبی های کشورمان می توانند زندگی بخش باشند و باعث  تحقق شعار سال یعنی رونق تولید و ایجاد اشتغال پایدار شوند.

سید مجتبی مدرس هاشمی مدیر عامل پاکان بذر در گفت وگو با خبرنگار سیناپرس در اصفهان اظهار کرد: از سال 1379 به مدت18سال در بخش خصوصی تکنو لندی بذر و تولید و اندام گیاهان دارویی کار کرده ام، مدت 28سال در امر پژوهش و 18 سال در امر تجارت ، بازار یابی تولید فرآوری بذر و گیاهان دارویی فعالیت دارم.

وی اذعان کرد : به دلیل کم آبی در کشور، کاشت هر گیاه دارویی  بهترین نوع کشت کشاورزی هست که  علاوه بر آن دارای خواص متعددی پزشکی برای ما به شمار می رود البته برخی از این خواص بارز تر و پر رنگ تر هستند، مثل گیاه مریم گلی   salvi a) که پایین آورنده خون ، ضد عرق و ضد عفونی کننده  و باعث برطرف کنند گی ناراحتی اعصاب و جلو گیری از آفت و جلو گیری از خون ریزی لثه ها است، گیاه مریم گلی و گیاهان مانند کارلا ،  جو دو سر ، گزنه و غیره در کاهش قند تاثیر گذار خواهد بود .برای آرامش بخشی و تسکین اعصاب گیاهانی  بادر نیجریه ، به لیمو ، گل سرخ می تواند استفاده کرد .

 

 مدیر عامل شرکت پاکان بذربا توجه به خشکسالی کشور مشکلات عمده بخش کشاورزی را چنین عنوان کرد : عدم ثبات قیمت و نوسان فوق العاده در بازار،  عدم صادرات گیاهان دارویی و حتی بذر به دلیل قطع ارتباط با خارج ، عدم تعادل با دنیا به دلیل عدم وجه و تکنولوژی تنها بخشی از مشکلات تولید کنندگان گیاهان دارویی است.

وی در مورد زمینهای زراعی گفت :  زمین های زراعی اغلب سم خورده و کود زیادی در آنها وجود دارد پس برای کشت گیاهان دارویی مناسب نیستند،  قیمت اجاره ها این گونه زمین ها در کشور بالا است ، به گونه ایی که به صورت بورس در آمده است .

مدرس هاشمی افزود: بازار دنیا باید رصد و قابل شناخت شود و اقلامی را به صورت خاص و ثابت داشته باشیم تا مورد انتخاب خریدار قرار بگیرد، البته خوشبختانه  تا حدود زیادی مزیت نسبی گیاهان دارویی در کشور ما مشخص شده تا کارها بر اساس آن انجام گیرد،.

وی خاطر نشان کرد : ارتباط ما با وزارت جهاد کشاورزی، سازمانهای جهاد کشاورزی ، ادارات کل منابع طبیعی ، شهرداری ها ، کشت و صنعت  ، محیط زیست و موارد مشابه وجود دارد و براساسا تجربه  مشکلات را ناشی از نوعی نگاه دولتمردان و سیستم حکومتی به بخش کشاورزی و تولید می دانیم، زیرا اصلا اعتقادی به داشتن ارزش افزوده در این بخش ندارند .

وی ادامه داد: در حقیقت وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های دیگر باید از نظر فکری ، به فکر ارتقاء کشاورزان باشند که این امر از طرف دولت و مسئولان کل کشور باید رعایت شود، در حقیقت ما در تولید بذر و پرورش  گیاهان دارویی قادر خواهیم بود در دنیا حرفی برای گفتن  داشته باشیم . چون  برخی از  گونه های گیاهان دارویی  ایرانی  بسیار  خاص وویژه هستند.

در همین رابطه صدیقه آقا کوچکی  کارشناس مهندسی کشاورزی بیان کرد :استفاده از گیاهان دارویی در این کم آبی باعث حفظ محیطی شاد برای همه خواهد شد و مصارف پزشکی آن هم درمانی برای دردها خواهد شد، مانند گل سرخ که برای مصارف گلاب گیری، اسانس ، عطر ، مربا ، دم نوش ، در ایران مصرف شده ولی اکنون در بخش صادرات به کشور های غربی خصوصا فرانسه  نقشی پررنگ ایفا کرده است، که این امر باعث جذب سرمایه گزاری خارجی و ایجاد کارخانه های بسیار در داخل ایران و اشتغال زایی و ارز آوری برای گروههای مختلف خواهد شد.

وی ابراز کرد : گلهای محمدی گونه ایی خاص از گلهای سرخ هست و  متعلق به گیاهانی از خانواده Rosaceaeکه نام علمی آن Rosadamasceneمی باشد اینگونه گلها دارای خواص دارویی بسیار زیادی بوده وبرای  درمان دیابت ، ضد پیری ، ضد افسردگی و ناراحتی. در درمان بیماری های ریوی ، قلبی ، کلیوی بسیار مفید بوده

آقا کوچکی عنوان کرد:  از خواص دیگر گل محمدی می توان به آرام بخش بودن و خواب آور این دارو اشاره کرد همچنین اسیدهای چرب اشباع نشده موجود در این گیاه برای رشد دندریت های عصبی(رشته های عصبی داخل بدن که کار انتقال پیام هایی عصبی بین سلولی دارند ) کمک شایانی می کند، تاثیر گلاب این گل باعث درمان ناراحتی های گوارشی ،عوارض پوستی و استخوانی استفاده می شود قرقره گلاب برای زخم های دهان و لثه ، تورم لوزها مفید می باشد همچنان خون را تسویه کرده و از ناراحتی پوستی جلو گیری می کند .و باعث تقویت معده  ، و مسکن دردهای روماتیسمی خواهد شد برای تقویت حافظه و پیشگیری از آلزایمر،  آرام بخش قلب و مفرح(شادی ) اعصاب و از پماد آن برای آرام کننده در دردهای ناشی از ضرب دیدگی و پیچیدگی استفاده می کنند.

 

وی خاطر نشان کرد : زادگاه آغازین زندگی گل محمدی سرزمین ایران و مناطق خاور میانه بوده است نام گل و گلاب با فرهنگ سنتی مردم آمیخته شده است، به گونه ایی که گلاب خاص ایران و در کاشان واقع دراستان اصفهان  بعمل می آید و پرورش گل محمدی با تاریخ قمصر عجین شده است و شعرا از نام گلاب برای نام بردن از معشوق خود استفاده می کردند،

کاشت گیاهان دارویی محلی در سطح وسیع در دیم زار های هر منطقه در شرایط خشکی می خواهد، استفاده از مواد موثرگیاهان دارویی دیم در صنایع فن آوری  کشور در شرایط خشکسالی، نسبت به کاشت در زمانهای آبی از در صد بالایی برخوردار هستند، کشت گیاهان دارویی چند ساله به منظور ایجاد پوشش در زمین ، جلوگیری از تبخیر آب ،وا فزایش مواد آلی خاک نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

نتیجتا با توجه به خشکسالی موجود در اقصی نقاط کشورمان و دقت بیشتر برای رشد نیروهای محرک و اشتغال زا و توجه به سبک کشاورزی گیاهان دارویی؛  می توان ایران را به یکی از بزرگترین تولید کنندگان و صادر کنندگان گیاهان دارویی در سطح بالا تبدیل کرد .

خبرنگار: رویا مردانی

سردبیر: سید امیر حسین ابطحی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]