کد خبر : 62357 دوشنبه 17 تیر 1398 - 18:56:05
ساخت-رگ‌های-مصنوعی-پلیمری-در-دانشگاه-آزاد-خمینی‌شهر

ساخت رگ‌های مصنوعی پلیمری در دانشگاه آزاد خمینی‌شهر

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر گفت: رگ مصنوعی پلیمری با استفاده از نانو ذرات در این دانشگاه ساخته شد.

پیمان داوری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر اظهار کرد: نسل جدیدی از رگ‌های مصنوعی با بهره‌گیری از مواد بیونانوکامپوزیتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر تولید شد.

وی با تشریح دستاورد جدید پژوهشگران در حوزه مهندسی پزشکی این دانشگاه، گفت: رگ‌های خونی در عملکرد جریان خون از قلب به سمت اندام‌های بدن نقش اساسی دارند، بنابراین با تخریب رگ‌ها در اثر حوادث یا بیماری‌ها، پزشکان مجبورند از بدن بیمار، رگی را جدا کرده و به محل آسیب دیده پیوند بزنند که این عمل جراحی سخت به لحاظ محدود بودن رگ‌های مناسب پیوند در بدن انسان با مشکلات زیادی روبروست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر، افزود: با تولید این نوع رگ که برای نخستین بار به روش نانوکامپوزیتی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر ساخته شده، پزشکان قادر خواهند بود، رگ‌های خونی مصنوعی در اندازه مورد نظر خود را بر اساس خواص مکانیکی و بیوشیمیایی آن در قسمت‌های مختلف بدن جایگزین کنند.

داوری همچنین به تنوع ساختاری رگ‌های مصنوعی تولید شده اشاره و تصریح کرد: به کارگیری این نوع رگ مصنوعی می‌تواند در صورت وجود سلول‌های سرطانی در بیمار، به دلیل مواد مگنتی به کار رفته در ساختار این نوع رگ‌ها، به روش هایپر ترمیا آن را دفع کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر، تصریح کرد: بر اساس نتایج آزمایشگاهی، خواص مکانیکی این نوع رگ‌ها از جهت کشش طولی و عرضی از رگ‌های طبیعی بدن انسان مناسب‌تر است.

داوری در مورد روش تولید این رگ‌ها، گفت: پس از شبیه سازی این رگ‌ها با نرم افزارهای تحلیلی با استفاده از پرینتر سه بعدی بومی‌سازی و با بهره‌گیری از مواد بیونانوکامپوزیتی ساخته شده و مواد اولیه آن در داخل کشور تولید می‌شود.

وی یکی دیگر از ویژگی‌های این گونه رگ‌های مصنوعی تولید شده را قابلیت استفاده آن در بخیه و جوش دادن رگ‌ها برشمرد و گفت: استفاده از رگ‌های مصنوعی تولید شده در نمونه آزمایشگاهی هیچ‌گونه عوارض سمی ایجاد نکرده و نسبت به رگ‌هایی که از حیوانات گرفته بودیم، بسیار نتایج مطلوب‌تری را به دنبال داشت.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]