کد خبر : 62343 یکشنبه 16 تیر 1398 - 09:12:35
سهم-عظیم-صنایع-دستی-در-اشتغال-استان-اصفهان

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان:

سهم عظیم صنایع دستی در اشتغال استان اصفهان

سیناپرس: الله یاری گفت: حوزه صنایع دستی ظرفیت های مهمی را هم در سطح داخلی و هم برای حضور در بازارهای جهانی داراست؛ با صنایع دستی حتما می توانیم در بازارهای جهان حضور داشته باشیم.

فریدون الله یاری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری سیناپرس  با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تحولات زیادی رخ داده که در استان اصفهان نیز مشهود است، اظهار کرد: در بخش میراث فرهنگی از 233 اثر ثبت شده فهرست میراث ملی در آغاز پیروزی انقلاب به یک هزار و 900 اثر رسیدیم که به ثبت رسیده است.

وی افزود: فعالیت هایی که در سطح بین المللی در سطح میراث جهانی داشتیم همه متعلق به بعد از انقلاب بوده که 9 اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی مربوط به استان اصفهان است؛ در این بین هفت اثر جزء میراث ملموس و دو اثر جزء میراث نالموس هست.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان با بیان اینکه در حوزه صنایع دستی تحولات زیادی رخ داده است، تصریح کرد: در حال حاضر 40 نفر هنرمند شناسنامه دار در استان اصفهان در بخش صنایع دستی فعالیت می کنند؛ اصفهان بعد از انقلاب اسلامی در شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی شناخته و ثبت شده است و نیز برای اولین بار کشور ایران بعد از انقلاب میزبان هجدهمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان بوده است.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه تجارت الکترونیک در بخش صنایع دستی تحولات زیادی ایجاد شده به طوری که 20 شرکت مهم در این حوزه فعالیت می کنند.

حضور در بازارهای جهانی با صنایع دستی

الله یاری اضافه کرد: در حوزه فعالیت بین المللی و شرکت ها و بنگاه هایی که در تجارت و صادرات صنایع دستی کار می کنند بعد از انقلاب اتفاقات بسیار مهمی رخ داد و امروز صادرات صنایع دستی در کشور ما از حالت صرفا چمدانی به حالت بنگاهی و داشتن نماینده در خارج از کشور درآمده است.

وی در خصوص ارزش ریالی صنایع دستی صادراتی ابراز کرد: به دلیل اینکه اصفهان جز مبادی ورود و خروج صنایع دستی نیست این رقم قابل محاسبه نبوده اما مطمئنا حجم انبوهی از صادرات صنایع دستی کشور متعلق به استان اصفهان است.


وی بیان کرد: خوشبختانه بعضی شرکت های حوزه صنایع دستی در 20 کشور نمایندگی مستقیم فروش و تجارت را دارند و غیر از آن از طریق تجارت الکترونیک و ثبت سفارش صادرات گسترده صنایع دستی در اصفهان انجام می گیرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهانالله یاری با بیان اینکه بنگاه هایی در حوزه صنایع دستی در استان فعالیت می کنند که بخش انبوه تولیدات آن ها و در واقع سیستم تولیداتشان سیستم مدیریت شده جدید است، گفت: این شرکت ها با حفظ اصالت سنتی و دستی بودن فعالیت های خود را ادامه می دهند.

وی در ادامه با اشاره به میزان اشتغال ایجاد شده در حوزه صنایع دستی اذعان کرد: قطعا به جز 40 هزار نفر شاغلان شناسنامه دار حوزه صنایع دستی افراد فاقد شناسنامه زیادی هستند که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند و مطمئنا سهم صنایع دستی در اشتغال و اقتصاد استان قابل توجه است.

الله یاری تاکید کرد: به دلیل اینکه نگاه سازمان میراث فرهنگی مبتنی بر رویکردهای اساسی انقلاب از جمله عدالت محوری و توجه به مناطق کمتر توسعه یافته بوده است، توزیع و توازن توسعه در استان را مد نظر قرار دادیم و خوشبختانه سعی شده در مناطق روستایی، عشایری و کمتر توسعه یافته هنرمندان و جوانان را به سمت صنایع دستی جذب کنیم.

شرکت های حوزه صنایع دستی در 20 کشور نمایندگی مستقیم فروش و تجارت را دارند و غیر از آن از طریق تجارت الکترونیک و ثبت سفارش صادرات گسترده صنایع دستی در اصفهان انجام می گیرد.

وی ادامه داد: بسیاری از رشته های صنایع دستی که در حال منسوخ شدن بودند را با طرح های نوآورانه و با نگاه به نیازها و ضاعقه بازار به سمتی روانه کردیم که تولیدات و عرضه محصولات بر اساس این نیازها صورت پذیرد که خوشبختانه مورد استقبال فراوان بازارهای داخلی و خارجی و حتی گردشگران قرار گرفته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان در خصوص انتظاراتی که از دولتمردان برای حمایت از صنایع دستی می رود، بیان کرد: نگاه نظام اسلامی با توجه به اینکه شعارهای اساسی انقلاب عدالت، توجه به محرومان، اشتغال زایی بوده و صنایع دستی مصداق عمده شعارهای سال مانند حمایت از کالای ایرانی و اقتصاد مقاومتی است، لذا سهم مهمی در این گفتمان ها دارد.

وی تاکید کرد: اگر بنا باشد رویکرد ما مبتنی بر توان و ظرفیت های داخلی با نگاه به تعاملات بین المللی باشد حوزه صنایع دستی ظرفیت های مهمی را هم در سطح داخلی داشته و هم ظرفیتی را برای حضور در بازارهای جهانی داراست و با صنایع دستی حتما می توانیم در بازارهای جهان حضور داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: ممکن است بخش های دیگر صنعت قادر به رقابت در حوزه خارجی نباشند اما صنایع دستی که مبتنی بر ظرفیت و توان ملی است قادر خواهد بود تا در بازارهای دنیا رقابت کرده، نام و نشان ایرانی و خلاقیت، توانمندی، پشتکار و فناوریمردم ما را به جهانیان معرفی کند.

خبرنگار: سید امیر حسین ابطحی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها