کد خبر : 62341 یکشنبه 16 تیر 1398 - 09:02:17
نخستین-دانش-شهر-دانشگاه-آزاد-تأسیس-می‌شود

با رویکرد شهر هوشمند؛

نخستین دانش شهر دانشگاه آزاد تأسیس می‌شود

سیناپرس: معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نخستین دانش شهر این دانشگاه با رویکرد شهر هوشمند در واحد نجف آباد تأسیس می‌شود.
 دکتر روح‌الله دهقانی فیروزآبادی در بازدید از دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد، اظهار کرد: فرصت‌های منحصر به فردی در این دانشگاه وجود دارد و واحد نجف آباد یکی از واحدهای ویژه دانشگاه آزاد اسلامی است.
 
وی با تأکید بر لزوم حرکت به سمت نسل سوم دانشگاه‌ها، افزود: برای دستیابی به نسل سوم دانشگاه، باید فضایی ایجاد کنیم که اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان به این باور برسند که در دانشگاه سهم دارند. باید نقاط ضعف و قوت را بشناسیم و نگاهی سیستمی و کلان به حوزه فناوری و نوآوری داشته باشیم.
 
دکتر دهقانی فیروزآبادی افزود: باید نیازهای جدید جامعه و کشور را شناسایی کنیم و بر اساس این شناخت به باز تعریف نقش و جایگاه دانشگاه برسیم. دراین راستا قرار است نخستین دانش شهر دانشگاه آزاد اسلامی در کشور با رویکرد شهر هوشمند، به منظور استقرار مراکز رشد و واحدهای فناور و ایجاد پارک‌های علم و فناوری، مجتمع‌های صنفی و خدماتی در واحد نجف آباد تأسیس شود.
 
پیشگامی دانشگاه آزاد در دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین
 
دکتر دهقانی فیروزآبادی همچنین در بازدید از مراکز تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)، گفت: امروز نیازمند آن هستیم تا به دور از هر گونه شعار و بزرگنمایی شناخت خود نسبت به نقاط ضعف و قدرتمان را واقعی کنیم و بر اساس نقاط قوت و توانمندی‌هایمان برنامه‌ریزی و پیش‌روی کنیم.
 
وی اظهار کرد: دانشگاه‌های نسل اول آموزش محور بودند و افراد با گرفتن مدرک مشغول به کار می‌شدند؛ در نسل دوم، دانشگاه به سمت پژوهش محور بودن سوق یافت و در نسل سوم، کارآفرینی محور فعالیت‌های دانشگاه شد و امروز در حال گذر از نسل سوم به چهارم دانشگاه‌ها هستیم، نسلی که در آن، دانشگاه جامعه را هدایت می‌کند.
 
دکتر دهقانی فیروزآبادی ادامه داد: در دانشگاه‌های نسل سوم با توجه به شرایط، نیازمند مؤلفه‌هایی نظیر مراکز رشد، فعالیت‌های دانش‌بنیان و حرکت‌های شتاب‌دهنده هستیم و روش مدیریت در این نوع دانشگاه‌ها مبتنی بر هدایت جامعه به سمت کارآفرینی است. از این رو باید فرصت‌ها را به نحو احسن شناسایی کرده و در جهت استفاده بهینه از این فرصت‌ها، گام‌های عملی برداریم.
 
 وی تصریح کرد: اگر چه در گذشته دانشگاه‌های دولتی در نسل اول و دوم دانشگاه‌ها، پیشگام بوده‌اند، ولی دانشگاه آزاد اسلامی است که در دانشگاه‌های نسل سوم و کارآفرین پیشگام و پیشقدم است تا بتواند برای کشور منشاء خیر و برکت باشد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط