کد خبر : 62316 سه شنبه 11 تیر 1398 - 21:59:31
ایده-ایجاد-شرکت-های-دانش-بنیان-از-اصفهان-کلید-خورد

دبیر انجمن شرکت های دانش بنیان استان اصفهان:

ایده ایجاد شرکت های دانش بنیان از اصفهان کلید خورد

سیناپرس: معین الدینی با بیان اینکه تنها راهکاری که می تواند کشور را تحریم ناپذیر کند، مناسبات دانش محوراست، گفت: انجمن شرکت های دانش بنیان در سه محورهم افزایی، توانمندسازی و شناساندن توانمندی ها به فعالان اقتصادی فعالیت می کند

به گزارش خبرگزاری سینا پرس از اصفهان، انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان استان‌اصفهان به عنوان تشکلی از فعالان اقتصادی حوزه فناوری، براساس قوانین جمهوری اسلامی ایران در اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی ایران تاسیس و به ثبت رسیده استف طبق اساسنامه این انجمن که برای نخستین بار در کشور ایده تشکیل آن دراصفهان  تشکیل شد، شرکت‌های فناوریعنی شرکت‌هایی که در پارک‌ها، مراکز رشد و موسسات حمایتی در استان‌اصفهان مستقر هستند، شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خدمات‌دهنده می توانند عضو این انجمن باشند.

با دبیر انجمن شرکت های دانش بنیان استان اصفهان مهندس سید یاسر معین الدینی به گپ و گفتی صمیمی در دفتر خبرگزاری سینا پرس اصفهان نشستیم تا از اوضاع شرکت های دانش بنیان، خواسته هاو مطالبات آنها در سالی که مزین به شعار رونق تولید است آگاه شویم.

سیناپرس: شرکت های دانش بنیان در چه زمانی آغاز به کار کردند و زمینه فعالیت آنها چیست؟

معین الدینی:بیش از ٢٠ سال پیش بحث کسب و کارهای فناورانه، یعنی کسب و کارهایی که در آن ها از فارغ التحصیلان دانشگاه ها استفاده می شد بااین هدف که می تواند در کشور نیاز اقتصاد فناورانه را تامین کند، مطرح گردید.

این کسب و کارها عملا در اصفهان در مجموعه شهرک علمی و تحقیقاتی شکل گرفت و توسط نهادهای حاکمیتی تلاش شد این نوع کسب و کارها در سپهر اقتصادی ایران به وجود بیاید.

* اصفهان پیشتاز در فعالیت های فناورانه

براین اساس این تلاش سالها است در مجموعه شهرک های علمی و تحقیقاتی اصفهان پیگیری می شود ولی زمانی که توسط نهاد دولتی پیگیری می شد عملا هویت کسب و کارهای فناورانه که از بخش مردم تحصیل کرده روییدند و تلاششان این بود که بخشی از بار اقتصادی کشور را در بحث خودکفایی بر عهده بگیرند و بحث تولید فناوری در چرخه اقتصاد در بخش های صنعت و کشاورزی که بخشی از آن در حوزه خودکفایی مد نظر بود، انجام شد.

تولیدکنندگان فناوری در زادگاه خود و در استان اصفهان کم کم هویت پیدا کردند و وقتی شرکت هایی ایجاد شده باقدمت شدند کم کم به این باور رسیدند.

جنس کاری این شرکت ها چون از نوع کسب و کار است کمی دیدگاهشان با شرکت هایی که از سمت دولت به آن ها کمک می شود، تفاوت دارند، چون زیرساخت این مجموعه های شرکتی  کسب و کار بود.

سیناپرس:آیا آغاز به کار شرکت های دانش بنیان با موفقیت همراه بود؟

دبی رانجمن: به مرور که شرکت ها ی دانش بنیان ایجاد شدند تفاوت دیدگاه وجود داشت چون جنس کار اقتصادی است، نهادهایی  دولتی کمک کردند تا شرکت ها، کار خود را با سایر فعالیت های اقتصادی مقایسه کنند، سپس مطرح شد که باید یک نهاد جمعی داشته باشند تا منافع جمعی آن ها را در نظر گرفته و کار آنها را از دید فناورانه پیگیری کند.

این ایده شرکت های دانش بنیان مورد توجه فناوران استان اصفهان قرارداشت  تا سال ٩٣ که هیات موسس یک شرکت تصمیم گرفت براساس یک کار تحقیقاتی و پژوهشی بررسی کند که این صنف باید چه ویژگی هایی داشته باشند، نهایتا این بررسی ها مصادف با تغییرات تشکل ها و همزمان با قانون بهبود مستمر در سال ٩٣ و تغییراتی که در قانون اتاق ایران شد و در نهایت هیات موسس انجمن تصمیم گرفتند که شرکت های دانش بنیان را به شکل یک تشکل فعالان اقتصادی مشتمل بر فناوران استان اصفهان در ساختار اتاق ایران ثبت کنند.

سینا پرس:پس ایده ایجاد انجمن شرکت هایدانش بنیان یک طرح ابتکاری از اصفهان بود؟

معین الدینی: بله و اصفهان پیشتاز در کشور بود.زیر ساخت قانونی کشور به گونه ای است که ٩٤ درصد شرکت ها حاکمیتی و شش درصد خصوصی است و ما باید به سمت خصوصی سازی پیش برویم، باید تشکل های اقتصادی نقش پررنگ تری در تعامل بین حاکمیت و بدنه مردم در بخش خصوصی داشته باشند و ما چون یک بند قانون هم در این زمینه نداشتیم، در بحث ساختار اتاق ایران، ساختار اتاق اصناف و ساختار اتاق تعاونی بسته به نوع شرکت دسته بندی صورت گرفت ولی و چون اکثر شرکت ها ذیل قانون تجارت بودند جایگاه واقعی قانونی انجمن شرکت های دانش بنیان در اتاق ایران شکل گرفت، در گذشته اتاق ایران محدود به صادرات و واردات بود ولی این تغییرات، اتاق ها را محل همگرایی تشکل های اقتصادی کرد.

سیناپرس: یعنی شما از اتاق اصفهان شروع نکردید و مستقل زیر نظر اتاق ایران بودید؟

قانون تشکیلات اتاق ایران این گونه هست که یک اتاق است و شعباتی در ایران دارد.

سیناپرس: اولین مجمع عمومی انجمن شرکت های دانش بنیان چه زمانی تشکیل شد؟

دبیر انجمن : اولین مجمع عمومی انجمن شرکت های دانش بنیان با شرکت کننده های زیادی در سال 93  و با حضور دکتر فولادگر نماینده مردم اصفهان در مجلس و رئیس کمیسیون اصل 44 و یک نماینده از شهرک علمی تحقیقاتی تشکیل شد. بر اساس قانون، شرکت های فناور باید جهت عضویت درانجمن کارت اتاق را داشته باشند که برخی اطلاع نداشتند ولی نهایتا دور اول هیات موسس شروع شد.

دور دوم هیات مدیره از  سال ٩٦ تا سال جاری برپا است، که امسال برای تعیین هیات مدیره  جدید انتخابات خواهیم داشت.

سیناپرس: اساسنامه شرکت شامل چه مواردی است؟

معین الدینی : اساسنامه انجمن سه محور دارد و تشکل ها بر اساس این سه محور ایجاد شدند، محور اول هم افزایی است؛ با وجودی ظرفیت های خیلی خوبی که در فناوران استان اصفهان و در تولید فناوری در این استان داریم متاسفانه فناوران هم دیگر را نمی شناسند و این یک مشکلی جدی است.

 تک تک شرکت ها نمی توانند این مشکل را حل کنند و باید انجمن به عنوان پرچمدار آن را حل کند، ما در این حوزه کارهای انجام نشده زیادی داریم

*از رسانه ها استمداد می خواهیم تا از یک نهاد مردمی چون انجمن شرکت های دانش بنیان حمایت کنن.

محور دوم این است که فعالان اقتصادی ما توانمندی فناوران ما را نمی شناسند؛ برخی شرکت ها با وجود سختی های زیاد درتامین ارز، از خارج کشور ماشین آلات و دستگاه خودرا خریداری می کنند این در حالی  است که فناور ما ممکن است این توانمندی را درهمسایگی آن داشته باشد و حتی ممکن است آن را ساخته بوده و بتواند متناسب با نیاز آن فعال اقتصادی ماشین را بروزرسانی و متناسب سازی کند و مشکل کسب و کار فناوران نیز حل شود؛ یک بخشی از مشکل هم شاید این است که ما نمی توانیم به درستی اطلاعات ارایه کنیم.

مجموعه های حاکمیتی نیز وقتی در اقتصاد تولید ارزش می کنند به تکنولوژی و تجهیزات نیاز دارند و وقتی توانمندی فناوران استان اصفهان را نشناسند و ما نتوانیم خوب هدایت کنیم مشکل ایجاد می شود و در این شرایط اقتصادی و ارز چه چیزی ارزآورتر از تکنولوژی خواهد بود.

لذا از رسانه ها استمداد می خواهیم تا از یک نهاد مردمی چون انجمن شرکت های دانش بنیان حمایت کنند تا در این شرایط جنگ اقتصادی بتوانند توانمندی هایی که واقعی است را نشان دهند.

برای صنعتگر متوسط تا بزرگ کشور ما، مقرون به صرفه نیست که تکنولوژی خود را از خارج وارد کنند و ماموریت ما به عنوان انجمن این است که آن ها را به فناوران متصل کنیم که این اتفاقات چند سر بُرد است.

محور دیگر ماموریت انجمن شرکت های دانش بنیان، توانمندسازی مدیران شرکت های فناور و دانش بنیان است؛ ما به لحاظ سواد کسب و کار در کشور ضعیف هستیم به این دلیل که نظام آموزشی ما نظام کارآفرین پرور نیست و برای کسب و کار در خارج از کشور فقط  کارآفرین های با تجربه به کارآفرین ها آموزش می دهند و گواهی کسب و کار دریافت می کنند.

مورد بعدی استفاده از مراکز رشد است تا بروزرسانی و بروز بودن کسب و کارهای فناورانه بررسی شود، همچنین یک مدل تعالی بازرگانی را برای توانمندسازی زیرساخت های بازرگانی شرکت ها قرار داده ایم که امیدواریم در سال جاری آن را اجرایی خواهیم کرد.

محور دیگر ارتباط و تعامل با حاکمیت است؛ شرکت های دانش بنیان مورد توجه پرچم دار انقلاب اسلامی یعنی مقام معظم رهبری است. یکی از محورها فعالیت جدی انجمن ارتباط و تعامل با حاکمیت است؛ مجموعه حاکمیتی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان که شامل استانداری، معاونت علمی و معاونت اقتصادی، خانه صنعت ومعدن، اتاق بازرگانی، خانه استاندارد است که محورهای مختلف را در شهریور ٩٧ مورد بحث و بررسی قرار دادند.

* امروزه باید اقتصاد دانش بنیان در سطح کشور بسط وتعمیم داده شود

پیگیری امور شرکت ها با نهادهای حاکمیتی در دوره دکترابطحی اوج گرفت، ایشان معتقد بودند شهرک باید زیرساخت های توسعه شرکت ها را فراهم کند و در بحث رویالیتی هم ایشان تلاش زیادی کردند که مشکلات رفع شود. جنگ، جنگ اقتصادی است و شرکت های فناور در این زمینه بسیار مورد آسیب هستند ولی  زمان جنگیدن شرکت های فناور است.

امیدواریم همانگونه که اصفهان شرکت های فناور را در ایران مطرح کرد و فرهنگ فناوری را در کل ایران بسط داد، موضوع جدیدی را به عنوان اقتصاد دانش بنیان که مورد تاکید رهبر انقلاب نیز هست و هنوز اجرایی نشده است را عملی کند. اقتصاد دانش بنیان به معنای روابط اقتصادی و مناسبات اقتصادی دانش محور در اقتصاد است چرا که در حال حاضر مناسبات اقتصادی ما نفت محور، رابطه محور و حاکمیت محور است و تنها چیزی که می تواند کشور را تحریم ناپذیر کند مناسبات دانش محور است که امیدواریم با تشکیل کمیسیون ویژه در اصفهان باز هم این استان در این زمینه خط شکن و پیشرو باشد و یک مدل جدید را به کشور معرفی کند.

سیناپرس: در حال حاضر چه تعداد عضو یا شرکت دانش بنیان در این انجمن هستند؟

حدود ٨٠ شرکت دانش بنیان در سایت ما عضو هستند و شرکت های دیگر هم در حال عضویت بوده؛ این تعداد را به مرور افزایش می دهیم ولی چون مربوط به بخش خصوصی است خیلی به دنبال کمیت نیستیم بلکه دنبال زیرساخت ها و کمیته های تخصصی هستیم در واقع چون بخش خصوصی هستیم بودجه نداریم و هدف ما محتوایی کار کردن است.

سینا پرس: شرایط عضو شدن در این انجمن چگونه است؟

طبق اساسنامه شرایط عضویت هر شرکتی در انجمن وجود ندارد و شرکت باید حتما دانش بنیان باشد و تاییدیه معاونت علمی را داشته باشد که معاونت علمی نیز هر دو سال یک بار آن ها را ارزیابی مجدد می کند. یک گروه دیگر شرکت های فناور یا فناورانه هستند که لزوما برچسب دانش بنیان ندارند ولی تولید کننده تکنولوژی هستند که یکی از مصادیق آن استقرار در پارک ها و مراکز رشد استان اصفهان است.

* نیازهای کف بازار در اجرای ایده ها مد نظر قرار گیرد

سینا پرس: در حال حاضر در کشور چند انجمن دانش بنیان وجود دارد؟

بعد از انجمن دانش بنیان اصفهان به مرور در کرمان و شهرهای دیگر این انجمن ها تشکیل شدند که مورد آخر در خراسان رضوی بود و در حال حاضر هفت انجمن در کشور فعال هستند.

سیناپرس: اگر امروز جوانی ایده داشته باشد این انجمن چه کمکی می تواند به او بکند؟

طبق مطالعات انجام شده در زمینه روش های توانمندسازی افراد در دنیا به این نتیجه رسیدیم که این افراد را انجمن ها به مراکز رشد ارجاع می دهند یا اینکه ایده خود را در قالب یک تیم در مراکز رشد مطرح کنند که ما نسبت به این موضوع نقد داریم.

بر اساس تجربه جهانی در حوزه تکنولوژی مسئله تامین سرمایه انسانی بسیار مهم است و معتقد هستیم این افراد قبل از اینکه ایده از خودشان بیاورند باید ظرفیت ها و توانمندی هایشان بررسی شود و به شرکت های پیشرو در توسعه بازار متصل شوند.

با این همه، توصیه ما این است که در ابتدا ایده باید بررسی شود و ظرفیت ها مورد توجه قرار گیرد و در نظر گرفته شود که نیازهای کف بازار نیازهای اصلی اقتصاد کشور است و افراد صاحب ایده هم می توانند در شرکت های متناسب با نیازهای بازار مشغول به فعالیت شوند تا هم دوره استاد شاگردی خوبی را بگذرانند و هم عمر خود را هدر ندهند.

 

گفت وگو از : سیدامیر حسین ابطحی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط