کد خبر : 62315 یکشنبه 09 تیر 1398 - 13:53:00
بومی-سازی-آسیاب-جت-میل-گامی-بزرگ-در-خودکفایی-

برای نخستین بار در کشور:

بومی سازی آسیاب جت میل گامی بزرگ در خودکفایی

آسیاب جت میل (JET MILL) توسط محققان شرکت دانش بنیان سمات صنعت سپاهان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان طراحی و بومی سازی شد،

آسیاب جت میل (JET MILL) توسط محققان شرکت دانش بنیان سمات صنعت سپاهان مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان طراحی و بومی سازی شد، تا قبل از این صاحبان صنایع آسیاب جت میل و یا مواد میکرونیزه مورد نیاز خود را از خارج وارد نموده و از این جهت کاملا وابسته بودیم، این دستاورد گامی بزرگ در خودکفایی و قطع وابستگی است.

محمد حسینی منجزی مدیر عامل سمات صنعت سپاهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، با بیان این که تقریبا همه صنایع نیازمند طیف وسیعی از مواد با سختی بالا و در عین حال میکرونیزه خیلی پایین هستند، اظهار داشت: شرکت سمات صنعت سپاهان از سال 1387 فعالیت خود را با یک گروه دو نفره از مهندسین مکانیک و با سابقه فعالیت در صنعت شروع کرد.

وی با بیان این که مواد اولیه میکرونی یکی از نیازهای اساسی کشور است و تا سال 1387 که کار را شروع کردیم روی این موضوع بطور تخصصی کار و سرمایه گذاری نشده بود، افزود: صاحبان صنایع آسیاب جت میل و یا  مواد میکرونیزه مورد نیاز خود را از کشورهایی مثل ژاپن، آلمان، انگلیس، اتریش و چین وارد می کردند و کاملا وابسته بودیم.

حسینی منجزی گفت: طی فعالیتهایی که شرکت سمات صنعت سپاهان انجام داد، توانست برای اولین بار در کشور در سال 1391 این دستگاه را بومی سازی کند، این شرکت در ادامه و بر پایه دانش کسب شده توانست آسیاب جت میل با مدل های مختلف و برای صنایع مختلف در کشور تولید کند.

احسان اسلامی رضایی مدیر فروش و بازاریابی، شرکت سمات صنعت سپاهان، ادامه داد: صنایعی متعددی از جمله صنایع شیمیایی، دارویی و بهداشتی، رنگ و پیگمنت، سموم، صنایع دفاع، موادی معدنی که سختی های بالای شش موس دارند، از نظر مواد میکرونیزه مورد نیاز در این طیف قرار می گیرند.

نحوه عملکرد و ویژگیهای دستگاه

اسلامی رضایی، خاطرنشان کرد: ویژگی منحصر بفرد آسیاب جت میل این است که با جت هوا کار می کند، در این رابطه یک دستگاه دیگر کمپرسورهای اسکوروز کنار آن قرار می گیرد این کمپرسورها با توجه به سیستمی که دستگاه دارد سرعت هوا را به مافوق صوت می رساند، و خردایش ذرات داخل مخزن آسیاب بواسطه برخورد مواد با هوا و همدیگر صورت می گیرد و به این ترتیب مواد خاصیت اصلی را از دست نمی دهند بلکه فقط خاصیت فیزیکی آنها تغییر می کند.

وی با اشاره به این که در این آسیاب هیچ برخوردی بین مواد و سطوح فلزی اتفاق نمی افتد، ادامه داد: این ویژگی شرایط ایده آلی برای آسیاب مواد حساس به آلودگی مانند صنایع دارویی و صنایع غذایی فراهم می کند.

اسلامی رضایی، بیان کرد: صنایع برای صادرات محصولات خود نیازمند مواد میکرونیزه با کیفیت بالا و استانداردهای خاص بوده، استانداردها در زمینه میکرونیزه یکی از قابلیتهای منحصر بفرد آسیاب جت میل است.

مدیر فروش و بازاریابی، شرکت سمات صنعت سپاهان، با اشاره به این که کمپرسور هوا هم یک دستگاه جانبی و اساسی در تکمیل عملکرد آسیاب جت میل است، تصریح کرد: محققان شرکت سمات صنعت سپاهان طراحی کمپرسور هوا را نیز انجام داده و تولید آن را در داخل کشور و به کمک یک مجموعه دیگر محقق ساخته اند. 

وی با بیان این که آسیاب جت میل برای میکرونیزه موادی با سختی بالا به کمتر از پنج شش میکرون کاربرد دارد، گفت: JET MILL نیاز اساسی کشور با بازار خیلی گسترده و وسیع است و خیلی سریع توانستیم وارد تولید مقیاس صنعتی شویم.

اسلامی رضایی در ادامه با بیان این که در حال حاضر و مخصوصا در یکی دو سال اخیر هم بواسطه تحریم ها، آسیاب جت میل جزو دستگاههایی قرار گرفت که واردات آن ممنوع شده، تصریح کرد: تحریمها فضایی فراهم نمود و به جایی رسیدیم که در داخل کشور و بدون هیچ وابستگی به کشورهای خارجی این دستگاهها را براساس استاندارد کشورهایی مثل آلمان و ژاپن تولید کنیم.

وی افزود: توانستیم بعضی گواهینامه های مختلف را بگیریم که در صنایع مختلف به مش 2500 یا زیر5 میکرون برسیم و تعداد دستگاهها مرتبا با سفارشهایی که می گیریم افزایش می یابد.

 

منبع: پایگاه خبری علم و فناوری

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]