کد خبر : 62304 شنبه 01 تیر 1398 - 12:59:25
فرهنگ-بهینه-مصرف-کردن-آب-را-باید-از-شعار-به-شعور-اجتماعی-تبدیل-کنیم

به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب،

فرهنگ بهینه مصرف کردن آب را باید از شعار به شعور اجتماعی تبدیل کنیم

سیناپرس: مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان گفت: اقداماتی در جهت فرهنگسازی با کم‌آبی و مدیریت مصرف و سازگاری در بخش‌های فنی و فرهنگی و قانونی صورت گرفت که توانست در سال 97 نسبت به سال 96 میزان 6.9 درصد مصرف را کاهش دهد و 23 میلیون مترمکعب آب ذخیره شود.

به گزارش سینا پرس از اصفهان، هفته اول تیر، هم زمان با شروع فصل تابستان، هفته صرفه جویی در مصرف آب نام گذاری شده است.از این رو و با عنایت به محدودیت منابع آبی کشور، از 3 دهه پیش با شروع فصل تابستان در اولین هفته تیرماه، فعالیت های فرهنگی و اطلاع رسانی گسترده ای در سراسر کشور به منظور تشویق و ترغیب مشترکان برای مدیریت مصرف و کاهش 10 درصدی مصرف آب شرب انجام می گیرد.
استان اصفهان نیز به عنوان یکی از استان های واقع شده دراقلیم خشک و نیمه خشک  در یک دهه گذشته با بحران  کم آبی دستو پنجه نرم کرده است، البته امسال به توفیق الهی  و نزول بارش رحمت وضعیت سد زاینده رود قابل قبول از سال های گذشته است ولی همچنان باید فرهنگ کاهش  مصرف ترویج داده شود.
مهندس هاشم امینی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان در رابطه با هفته صرفه جویی  در مصرف آب از یکم تا 7 تیرماه اظهار کرد: در سال 1397 واژه سازگاری با مصرف آب به خوبی در استان اصفهان فرهنگ‌سازی شد و آمار مسرت بخشی که در این خصوص وجود دارد نشان‌دهنده میزان تأثیرگذاری فعالیت‌های شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان و رسانه‌ها در حوزه خانگی و غیر خانگی و همکاری خوب مردم با شرکت است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: در سال 97 در بخش خانگی 6.8 درصد و در بخش غیر خانگی 7.1 درصد نسبت به سال قبل کاهش مصرف صورت گرفته و در حوزه شرب استان در مجموع 6.9 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش و مدیریت مصرف رخ داده است.
*شعار سازگاری با کم آبی باید توسط مردم در صحنه عمل اجرایی شود
وی یادآور شد: رفتار دائمی ما در حوزه مدیریت مصرف کمک می‌کند در اقلیم خشک و نیمه خشک زندگی پایداری داشته باشیم و به جهت اقداماتی که شرکت آب فاضلاب استان اصفهان انجام داده است، در بحث رویداد سازگاری با خشکسالی و کم آبی توانسته است رتبه برتر این رویداد در بخش شرب شهری و روستایی در میان شرکت‌های آب و فاضلاب را کسب کند.
امینی تأکید کرد: پویش سازگاری با کم‌آبی از اصفهان شروع شده است و در حالی که مردم اصفهان در یک اقلیم خشکسالی از کم‌آبی می‌سوزند بعضی فکر می‌کنند اصفهانی‌ها  ادعا می‌کنند که آب ندارند.
وی ادامه داد: اقداماتی در جهت فرهنگسازی با کم‌آبی و مدیریت مصرف و سازگاری در بخش‌های فنی و فرهنگی و قانونی صورت گرفت که توانست در سال 97 نسبت به سال 96 میزان 6.9 درصد مصرف را کاهش دهد و 23 میلیون مترمکعب آب ذخیره شود.
اقدامات فرهنگی مدیریت مصرف آب
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بیان کرد: بخشی از اقدامات فرهنگی در بخش سازگاری با کم‌آبی، ارتباط بیشتر و به کارگیری از شرکت‌های مردم‌نهاد، برگزاری جلساتی با استانداری به منظور تغییر ساعات اداری و...، حضور در برنامه‌های صدا و سیما و استفاده از ظرفیت رسانه‌های استان و... بوده است.
وی افزود: تغییرات از سال 87 در استان نشان می‌دهد در بخش الگوی مصرف بین 0 تا 20 میزان 66 درصد مردم بر طبق این الگو بودند که در سال 1397 میزان 90 درصد مردم استان در این الگو قرار گرفته‌اند، مردم اصفهان بر اساس طبقات مصرف ماهانه یک رکورد خوب را در میزان مدیریت مصرف آب ثبت کردند.
به گزارش سینا پرس، انجام مجموعه اقدامات فنی و قانونی در کنار فرهنگ سازی در امر بهینه مصرف کردن آب توسط شهرورندان و جلوگیری از هدر رفت آب در شبکه های توزیع آب همواره در سراسر جهان و دیگر کشورها امری مرسوم است،
در ادامه امینی پیرامون اقدامات شرکت آب و فاضلاب  استان در  راستای  دیگر اقدامات برای ممانعت از هدر رفت آب عنوان کرد: آب بدون درآمد در حوزه شبکه‌های شهری به جهت فرسودگی شبکه یکی از دغدغه های شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان بود که با اقدامات انجام شده توانستیم درچند سال گذشته میزان آب بدون درآمد که به دلیل انشعابات غیرمجاز، اشتباه قرائت کنتور و پرت شبکه اتفاق می افتاد را به حداقل برسانیم.
استفاده از آب خاکستری در منازل و تصفیه پساب ها برای صنایع امری ضروری است
امینی گفت: آبفای استان اصفهان در حال حاضر با ۱۶.۱ درصد کمترین میزان آب بدون درآمد در کشور را دارد.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۸۵ کیلومتر اصلاح شبکه آب و شش هزار و ۳۳۷ اصلاح و بازسازی انشعاب آب انجام شده است، افزود: عملیات نشت یابی شبکه آب را انجام دادیم که شامل ۲۴۶ کیلومتر شبکه آب و پیمایش ۱۳هزار و۳۳۷ انشعاب بود.
مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب استان خاطرنشان کرد: درخصوص بازچرخانی آب خاکستری، تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی استان منعقد کردیم تا استفاده از آب خاکستری را در تمام منازل عملیاتی کنیم و پیرو آن آب شرب با کیفیت در فلاش تانک سرویس های بهداشتی، ظرف شویی ها و روشویی هایمنازل بازچرخانی شود که این موضوع باید به عنوان مطالبه جدی از نظام مهندسی ساختمان و شهرداری مطرح شود تا این آب های با کیفیت از دست نرود و با طراحی سیستم‌های ویژه این آب ها در فلاش تانک ها استفاده شود.
وی ادامه داد: یکی از گلایه های استان‌های همجوار استفاده صنعت فولاد از آب رودخانه بود، اما امروز باید اعلام کنم خوشبختانه به جهت حضور صنعت فولاد در بخش بازچرخانی آب قراردادی با شرکت فولاد مبارکه منعقد شد تا شبکه فاضلاب را با ظرفیت منابع فولاد در قالب قرارداد بیع ارائه و پساب فاضلاب ۹ شهر ازجمله شهرهای مبارکه، کرکوند، زیباشهر، دیزیچه و پنج شهرازشهرهای لنجان را استفاده کنیم.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان خاطرنشان کرد: بخشی از اقدامات آبفا در قالب اصلاح شبکه های آب و فاضلاب ازطریق تبصره سه شورای شهر انجام می شود همچنین در خیابان مشتاق لوله گذاری برای کمک در توزیع بهینه آب در سطح شهراصفهان انجام می شود.
وی تأکید کرد: حتی از ظرفیت تبصره سه می توان برای تکمیل سامانه دوم آبرسانی کمک گرفت.

خبرنگار: سید امیر حسین ابطحی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]