کد خبر : 62281 چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 18:31:31
آیین-بهره-برداری-از-پروژه-انتقال-پساب-تصفییه-خانه-های-مبارکه-به-مجتمع-فولاد-مبارکه-برگزارشد

با حضور وزیر نیرو در اصفهان،

آیین بهره برداری از پروژه انتقال پساب تصفییه خانه های مبارکه به مجتمع فولاد مبارکه برگزارشد

سیناپرس: آیین بهره برداری از پروژه انتقال پساب تصفییه خانه های مبارکه به مجتمع فولاد مبارکه با هدف کاهش بارگذاری مصارف آبی صنعت فولا بر زاینده رود با حضور وزیر نیرو و نمایندگان مجلس برگزار شد.

به گزارش سینا پرس از اصفهان، در این آیین،  استاندار اصفهان عباس رضایی بیان کرد: استفاده از ظرفیت ها راه حل مشکلات امروز است

وی تصریح کرد: برای توسعه پایدار راه وچاره ای جز انجام چنین پروژه هایی نیست وآن دسته از مدیرانی که چشم به دست دولت دراین جنگ اقتصادی دارند، موفق نخواهند بود

استاندار اصفهان اذعان کرد: قطع به یقین مدیران دستگاه ها باید با استفاده از تبصره ۱۹  از ظرفیت قانونی به نفع خود برای اداره امور خود بهره ببرند

وی ادامه داد: تعمیم وتسری استفاده از ظرفیت های قانونی توسط مدیران برای ارتقا خدمات و فعالیتها در شرایط فعلی راه گشا است

رضایی در تذکری به مدیر عامل شرکت فولادمبارکه ضمن قدردانی از تلاش های صورت گرفته در زمینه کاهش بارگذاری مصرف آب از زاینده رود در این شرکت بزرگ تولیدی گفت: البته انتظار ما از فولاد مبارکه که  ۳درصد از برق کشور را هم مصرف می کند بالا است و لذا این مجتمع بزرگ باید در زمینه پنل های خورشیدی نیز بهره ببرد. 

*افتتاح طرح انتقال پساب از تصفیه خانه فاضلاب به شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از شگفتنی های استان اصفهان برای وزارت نیرو

درادامه مهندس هاشم امینی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در مراسم افتتاح این طرح با اشاره به بازدید از پروژه های متعدد استان به همراه وزیر نیرو، از افتتاح طرح انتقال پساب از تصفیه خانه فاضلاب به شرکت فولاد مبارکه به عنوان یکی از شگفتنی های استان اصفهان برای وزارت نیرو یاد کرد و اظهار داشت: موضوع فاضلاب شهرهای حاشیه زاینده رود همیشه چالش بهداشتی و زیست محیطی بوده، از سوی دیگر عدم وجود منابع دولتی برای اجرای این پروژه ها را داشتیم، براین اساس پس از پیگیری های به عمل آمده و توجه به راهبرد سازگاری با کم آبی در وزارت نیرو، از سال 92 موضوع بازچرخانی و استفاده از پساب ها را در فولاد مبارکه شروع کردیم.

وی با بیان اینکه براساس تفاهم نامه ای با شرکت فولاد مبارکه عملیات اجرایی پروژه تصفیه و بازچرخانی فاضلاب 9 شهر را در قالب قرارداد بیع متقابل شروع کردیم، بیان کرد: بیش از 30 سال بود درحال اجرای این پروژه ها بودیم، ولی با انعقاد این قرارداد در مدت کوتاهی توانستیم پروژه ها را به نتیجه برسانیم.

وی به حجم تولید پساب در اصفهان اشاره و اعلام کرد: در حال حاضر  172میلیون متر مکعب پساب در اصفهان تولید می شود که معادل 5 هزار و 450لیتر در ثانیه می باشد که  از این میزان پساب تولیدی معادل  277   میلیون متر مکعب به شرکت فولاد مبارکه انتقال می یابد .

امینی با بیان اینکه شرکت فولاد مبارکه با سرمایه گذاری در اجرای شبکه فاضلاب منطقه مبارکه در قالب قرار داد  بیع متقابل با آبفا اصفهان موفق به تخصیص پساب این منطقه به این واحد صنعتی شد  گفت: در سال 92 سرمایه گذاری  1200 میلیارد ریالی شرکت فولاد مبارکه در قالب  قرارداد بیع متقابل میان شرکت  آبفا اصفهان و فولاد مبارکه صورت گرفت که به موجب آن مقرر شد قریب به ۵۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرستان های مبارکه و لنجان اجرا شود.

وی با اشاره به سرمایه گذاری بخش خصوصی در اجرای شبکه فاضلاب منطقه مبارکه گفت: سرعت اجرای شبکه فاضلاب با سرمایه گذاری بخش خصوصی در منطقه مبارکه 18 برابر میانگین 19 سال گذشته بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان افزود: طی سالهای 73 الی 92 فقط 70 کیلومتر شبکه فاضلاب در مبارکه اجرا شد، در حالیکه از سال 93 تا 97 بیش از 334 کیلومتر شبکه فاضلاب در این منطقه اجرا گردید .

وی افزود: این پروژه به لحاظ حجمی و ریالی یکی از پروژه‌های بسیار مهم سرمایه گذاری بخش خصوصی در سطح استان بوده  که بدنبال قرارداد اولیه آن اجرای حدود ۲۲۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در مبارکه  و  270 کیلومتر در شهرستان لنجان به انضمام احداث یک تصفیه خانه در شهر سده و ورنامخواست در بازده زمانی ۲ تا ۳ سال در دستور کار قرار گرفت .

وی به اجرای شبکه فاضلاب در شهرهای دیزیچه ، زیبا شهر و طالخونچه پرداخت و تصریح کرد: در قرارداد اولیه بیع متقابل میان شرکت آبفا و فولاد مبارکه که در سال 92 منعقد شده بود  اجرای شبکه فاضلاب شهرهای زیباشهر ، دیزیچه و طالخونچه دیده نشده بود  که با رایزنی های صورت گرفته در سال 96 با حضور وزیر نیرو وقت  عملیات اجرای شبکه فاضلاب این شهر ها نیز آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان عنوان کرد: به موجب الحاق قرار داد بیع متقابل میان فولاد مبارکه و آبفا اصفهان ،اجرای 167 کیلومتر شبکه فاضلاب در شهرهای دیزیچه و زیبا شهر با سرمایه گذاری 559 میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در پایان خاطرنشان کرد: امروز این پروژه به بهره برداری می رسد و صنعت فولاد از آن بهره مند می شود، به طوری که فاضلاب به عنوان یک منبع آبی تلقی و در مصارف صنعتی استفاده می شود.

خبرنگار: سیدامیر حسین ابطحی

no-alt
no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها