کد خبر : 62267 دوشنبه 27 خرداد 1398 - 10:59:11
-پارک-های-علم-و-فناوری-بستری-برای-اشتغال-فارغ-التحصیلان-دوره-های-تکمیلی

قائم مقام وزیر علوم در گفت وگوبا سیناپرس:

پارک های علم و فناوری بستری برای اشتغال فارغ التحصیلان دوره های تکمیلی

سیناپرس: ریاست مرکز هیات های امنا وزارت علوم گفت: خوشبختانه زیرساخت های خوبی در همه استان ها ایجاد شده و امسال هم اعتبارات پارک های علم و فناوری رشد خوبی پیدا کرده که می تواند به عنوان بستر مناسب برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دوره های ارشد و دکتری باشد.

عبد الرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت وگو با خبرنگار «سینا پرس»  دراصفهان، اظهار کرد: با حضور دکتر مدرس هاشمی با بیش از 20 سال سابقه مسئولیت در دانشگاه، شاهد تحولات جدی در حوزه های مختلف دانشگاهی به خصوص توسعه ارتباطات بین دانشگاه و جامعه، رفتن دانشگاه به سمت حل مسائل بزرگ جامعه، پروژه های صنعتی، بین المللی سازی دانشگاه، پذیرش دانشجو و بسیاری دیگر از تحولات دیگر در طول این شش سال بودیم.
وی با اشاره به معارفه دکتر سید مهدی ابطحی به عنوان رئیس جدید دانشگاه صنعتی اصفهان از تجربه بالای وی در حوزه دانشگاه گفت و افزود: تجربه دکتر ابطحی در یک سال گذشته با کار در پارک شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در حوزه علم و فناوری به ما در گذر دانشگاه به دانشگاه نسل جدید کمک می کند که امیدواریم تحولات بیشتری در حوزه مدیریتی دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان یکی از دانشگاه های مهم صنعتی کشور بتواند اتفاق بیفتد.
*اجرای طرح کارورزی دانشجویان کشاورزی با همکاری وزارتخانه های علوم و جهاد کشاورزی
باقری  در ادامه در پاسخ به سوالی در حوزه کارورزی دانشجویان رشته کشاورزی بیان کرد: طبق ماده 23 قانون بهره وری که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی بایستی زمینه کارورزی دانشجویان رشته های مختلف کشاورزی را فراهم کنند.
وی افزود: خوشبختانه در سال گذشته موفق شدیم مبلغی را در اعتبارات بودجه رشته های کشاورزی و منابع طبیعی در نظر بگیریم و امسال هم آیین نامه اجرایی آن را در هفته ای که گذشت نهایی کردیم و روز گذشته تفاهم نامه ای با امضای وزیر علوم و وزیر جهاد کشاورزی در این زمینه آماده شد که تا انتهای هفته به همه دانشکده های کشاورزی ابلاغ خواهد شد.
قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات ادامه داد: طی این تفاهم نامه وزارت جهاد کشاورزی موظف شد سامانه ای را ایجاد کند تا بتواند ظرفیت های کارورزی و کارهای عملیاتی دانشجویان را در سراسر کشور چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی فراهم و اطلاعات را در سامانه ثبت کند.
وی تشریح کرد: دانشکده های کشاورزی می توانند طبق ظرفیت هایی که این دو وزارتخانه ایجاد می کنند و منابعی که در بودجه اختصاص پیدا می کند، دانشجویان را برای کارورزی و افزایش مهارت های شغلی اعزام کنند که امیدواریم از مهرماه پیش رو شاهد اجرایی شدن این برنامه باشیم.
*اهمیت پذیرش دانشجویان خارجی برای افزایش مناسبات علمی بین کشورها
باقری در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه ها ابراز کرد: تا پایان برنامه ششم باید ظرفیت دانشجویان خارجی کشور به 80 هزار نفر برسد که در حال حاضر بالغ بر 50 هزار دانشجوی خارجی در حوزه های مختلف در وزارت بهداشت، بخش های غیردولتی و همینطور دانشگاه های سراسر کشور مشغول به تحصیل هستند.
وی اضافه کرد: با برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم تا پایان برنامه ششم بتوانیم این ماموریت را انجام دهیم؛ به خصوص پذیرش دانشجو از کشورهای اسلامی و کشورهای همجوار که می تواند به افزایش مناسبات علمی و دیپلماسی علمی بین کشور ما و کشورهای مجاور کمک کند.
قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات ادامه داد: علاوه بر پذیرش دانشجو، تربیت کادر هیئت علمی بعضی از کشورها در دانشگاه های ما صورت می گیرد که می تواند در پیوند مودت و دوستی و توسعه ارتباطات علمی بین ما و کشورهای همجوار موثر باشد.
وی با اشاره به تعداد بالای فارغ التحصیلان دوره های دکتری و بیکاری آن ها در زمینه پذیرش در این مقطع تحصیلی اذعان کرد: تنها ظرفیتی هایی که می توانیم زیاد کنیم ظرفیت های جذب هیئت علمی در دانشگاه ها است که در دو نوبت شهوریور و اسفندماه در سال فراخوان داریم که در این خصوص بین یک هزار تا یک هزار و 500 نفر ظرفیت ایجاد می کنیم.
باقری  ادامه داد: گرچه امسال سال اقتصادی دشواری است اما امیدواریم بتوانیم این ظرفیت ها را فعال نگه داریم تا پذیرای دانشجویان مستعد دکتری به عنوان عضو هیئت علمی و عضو مراکز تحقیقاتی باشیم.
*پارک های علم و فناوری بستری برای اشتغال فارغ التحصیلان دوره های تکمیلی
وی با بیان اینکه بخشی از این ظرفیت ها باید برای کمک به پارک های علم و فناوری ایجاد شود، گفت: خوشبختانه زیرساخت های خوبی در همه استان ها ایجاد شده و امسال هم اعتبارات پارک های علم و فناوری رشد خوبیپیدا کرده که می تواند به عنوان بستر مناسب برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دوره های ارشد و دکتری باشد.
قائم مقام وزیر علوم و تحقیقات افزود: همکاران ما در پارک های علم و فناوری در حال برنامه ریزی برای این مهم هستند تا بخشی از این فارغ التحصیلان بتوانند در شرکت های دانش بنیان و در بخش های خصوصی شاغل شوند.
*تخصیص منابع دانشگاه ها در اولویت سازمان برنامه و بودجه
وی در خصوص تبعیض های ایجاد شده در اختصاص بودجه بین دانشگاه ها این مسئله را مربوط به مجلس شورای اسلامی قلمداد کرد و گفت: بودجه دانشگاه ها هر ساله توسط مجلس تصویب می شود که با توجه به محدودیت های منابع با وجود تحریم ها، طبیعتا بخشی از تبعات آن بر روی بودجه دانشگاه ها هم اثر گذاشته است.
باقری خاطر نشان کرد: با این شرایط تلاش سازمان برنامه و بودجه بر آن است که در یک سال گذشته تخصیص منابع دانشگاه ها را در اولویت قرار دهد که امسال هم قرار است سازمان برنامه و بودجه همچنان با نگاه مثبتی که به حوزه آموزش عالی کشور دارد اختصاص این بودجه را در اولویت قرار دهد تا با کاستی در این زمینه مواجه نباشیم

گفت وگو : سیدامیر حسین ابطحی

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

مطالب مرتبط

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها