کد خبر : 62214 شنبه 18 خرداد 1398 - 17:13:50
بهره-گیری-از-دانش-بنیان-ها-در-تحریم-ها-ضروری-است

بهره گیری از دانش بنیان ها در تحریم ها ضروری است

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، روند فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان را رو به رشد و امیدوارکننده دانست و بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت آنها در دوران تحریم تاکید کرد.

به گزارش عبدالله رضیان در گفت‌وگو با ایرنا با تأکید بر اینکه در شرایط فعلی باید به‌خوبی از ظرفیت و فرصت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد، افزود: باید این شرکت‌ها را مورد حمایت قرار داد تا اوضاع و احوال اقتصادی کشور بهبود پیدا کند.

وی بیان کرد: فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان طی سال‌های گذشته رضایت‌بخش بوده است و روند فعالیت آن‌ها، روند رو به جلو و رو به رشد بوده و می‌توان امید داشت که این شرکت‌ها آینده خوبی داشته باشند.

وی یادآور شد: متأسفانه در گذشته برخی مدیران به شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد نداشتند و به همین دلیل آن‌ها را جدی نمی‌گرفتند، با توجه به بروز تحریم‌ها نقاط ضعف ما برای تأمین نیازهای تکنولوژیک مشخص شد و اکنون برخی مدیران با توجه به دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و توانایی آن‌ها به این شرکت‌ها اعتماد کرده‌اند.

رضیان به نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت خودرو اشاره کرد و گفت: ما در بخش خودرو بسیاری از قطعات را از خارج وارد می‌کردیم اما با بروز تحریم‌ها این روند در برخی از قسمت‌ها با توقف مواجه شد و باید این نیاز را از طریق صنایع داخل تأمین کرد اکنون به شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد شده و این فرآیند در برخی از موارد بی‌نتیجه نمانده و موفقیت‌آمیز بوده است.

لزوم تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی از سوی دولت و مجلس

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خواستار تقویت صندوق نوآوری و شکوفایی از سوی دولت و مجلس شد و گفت: سرمایه فعلی این صندوق پاسخگوی نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان نیست.

وی نقش صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را مهم ارزیابی کرد و گفت: به لحاظ اینکه این صندوق نقش تأمین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان را ایفا می‌کند، بنابراین باید از منابع خوبی برخوردار باشد درحالی‌که به نظر می‌آید که منابع مالی این صندوق کفاف نمی‌دهد و باید تقویت شود، هرچند که مجلس و دولت باید به فکر تقویت منابع این صندوق باشند.

وی تأکید کرد: سرمایه فعلی صندوق به‌هیچ‌وجه پاسخگوی مأموریت‌ها و نیازهای شرکت‌های دانش‌بنیان نیست، اگر ما به دنبال اقتصاد دانش‌بنیان باشیم باید به این شرکت‌ها بها دهیم و بخشی از این اهمیت‌، تأمین مالی ایده‌های محققان این شرکت‌هاست.

رضیان در ادامه در توصیه به شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: شرکت‌ها باید مقداری میدانی‌تر عمل کرده و به مقوله بازاریابی اهمیت دهند و شرایط بازار را درک کنند تا بتوانند بازاری برای محصولات خود داشته باشند.

وی گفت: مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی نیز باید با حضور در مجلس، نیازهای خود را به گوش نمایندگان برسانند و گزارشی از روند کار خود ارائه دهند تا از این طریق بتوانند اعتبارات خوبی را برای صندوق جذب کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]