کد خبر : 62082 یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 - 17:54:37
راه‌اندازی-گروه-پژوهشی-تولید-متابولیت‌های-ثانویه-در-سامانه-های-زیستی-

راه‌اندازی گروه پژوهشی تولید متابولیت‌های ثانویه در سامانه های زیستی

با تصویب شورای نظارت و گسترش تشکیلات پژوهشی ؛ گروه پژوهشی تولید متابولیت‌های ثانویه در سامانه‌های زیستی در جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی راه اندازی شد.

به گزارش سینا پرس به نقل از ایسنا ، دکتر امین رستم زاده، در نشست شورای معاونان واحد، با اعلام این مطلب اظهار کرد: با طی مراحل تصویب و دفاع از کاربرگ های ارائه شده این گروه پژوهشی در جلسات مختلف، مجوز راه اندازی این گروه تخصصی به‌صورت موافقت اصولی برای جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی به مدت دو سال از شورای نظارت و گسترش تشکیلات پژوهشی جهاد دانشگاهی اخذ شد.

وی بیان کرد: این گروه با چهار نفر عضو هیأت علمی و دو نفر همکار پژوهشی متناسب با زمینه‌های مصوب به ارائه خدمات پژوهشی و تخصصی خواهد پرداخت.

رستم زاده در خصوص زمینه فعالیتی این گروه اظهار کرد: گروه پژوهشی تولید متابولیت های ثانویه در سامانه‌های زیستی با توجه به امکانات و تخصص‌های موجود می‌تواند در زمینه زیست فناوری گیاهان دارویی و همچنین استخراج و خالص سازی متابولیت های ثانویه حاصل از بیوراکتور با تمرکز بر روی ترکیبات آلکالوئیدی فعالیت کند.

سرپرست جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه فرایند تولید، استخراج، خالص سازی و کاربرد ترکیبات ثانویه گیاهی بسیار گسترده است، اظهار کرد: فعالیت در این زمینه به صورت بین رشته‌ای بوده و همکاری تنگاتنگ علوم و فنون مختلف را می‌طلبد. از این‌رو رشته‌های مختلف کشاورزی، زیست شناسی، شیمی و مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی)، پزشکی و داروسازی و … می‌توانند با این زمینه ارتباط داشته و همکاری کنند.

طبق اعلام روابط عمومی جهاد دانشگاهی، وی در خصوص جایگاه این گروه پژوهشی در بین کشورهای منطقه اظهار کرد: با توجه به بررسی‌های انجام گرفته، مرکزی که بر روی ترکیبات ثانویه گیاهی فعالیت کند در بین کشورهای منطقه وجود ندارد و تنها کشوری که بر روی گیاهان دارویی و مواد موثره فعالیت‌های تحقیقاتی بیشتری انجام می‌دهد، کشور ترکیه است که تحقیقات انجام گرفته در دانشگاه‌های این کشور بوده و مرکز تحقیقاتی مستقلی در این زمینه در کشور ترکیه نیز وجود ندارد. علاوه بر این اکثر این کشورهای همسایه دارای گیاهان منحصر به فردی هستند که بومی آن منطقه بوده و کاربردهای دارویی و غذایی و … زیادی دارند که این امر می‌تواند مراکز مهم دارای پتانسیل بالا جهت صدور محصولات گروه، با توجه به افزایش تقاضا برای مصرف محصولات و ترکیبات طبیعی، باشد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]