کد خبر : 62074 شنبه 28 اردیبهشت 1398 - 18:26:47
ماهواره-«پیام-۲»-چه-ویژگی-هایی-دارد-؟-ایا-امارات-میتواند-جایگاه-فضای-ایران-را-تهدید-کند؟+-فیلم

ماهواره «پیام ۲» چه ویژگی هایی دارد ؟ / ایا امارات میتواند جایگاه فضای ایران را تهدید کند؟+ فیلم

پروژه ساخت ماهواره «پیام ۲» در خرداد ماه وارد فاز عملیاتی شود و در یک بازه ۴ ساله توسط محققین دانشکده امیرکبیر ساخته شود، این در حالی است که هیچ گونه تضمینی برای نپیوستن این ماهواره به صف طولانی ماهواره های آماده به پرتاب وجود ندارد.

به گزارش سیناپرس به نقل از علم و فناوری،بعد از آنکه در بهمن ماه سال گذشته پرتاب دوماهواره  «پیام» و «دوستی»  با شکست روبه رو شد ، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر از ساخت نسل جدیدی از ماهواره های تولید محققین کشور داد. یکی از این ماهواره ها که وزیر ارتباطات وعده ساخت آن را داده بود ماهواره «پیام 2» بود که قرار شد این ماهواره توسط دانشگاه امیر کبیر ساخته شود. حال در این رابطه مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران، روز گذشته خبر از شروع مراحل ساخت این ماهواره در خرداد ماه داد و گفت:

سناریوی ساخت ماهواره «پیام 2» دانشگاه صنعتی امیرکبیرتا 3 هفته آینده در اوایل خرداد ماه انتخاب می‌شود که در این رابطه سازمان فضایی در حال تلاش است تا بتواند با برگزاری جلسات کارشناسی تعریف پروژه ماهواره این دانشگاه را نهایی کند. طبق برنامه ریزی های انجام شده مراحل طراحی و ساخت این ماهواره یک تا 4 سال زمان بر خواهد بود.

ماهواره «پیام 2» چه  ویژگی هایی خواهد داشت ؟

ماهواره «پیام 1» توسط گروهی از اساتید دانشگاه مختلف کشور و دانشکده هوافضای دانشگاه امیرکبیر به سرپرستی دکتر سید مصطفی صفوی همایی طی 11 سال و با هزینه یک میلیون و 200 هزار یورو طراحی و ساخته شد. این ماهواره از نوع میکرو ماهواره ‌های توسعه فناوری فضایی بود که برای انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شد. وزن این ماهواره 100 کیلوگرم بود که برای قرارگرفتن در مدار کم ارتفاع لئو (LEO) و در ارتفاع 500 کیلومتری از سطح زمین و با شیب مداری 55 درجه طراحی شده بود. این ماهواره از سکوی پرتابی امام خمینی (ره) و با پرتابگر سیمرغ به آسمان فرستاده شد اما متأسفانه بعد از 300 ثانیه در مدار قرار نگرفت و از جو خارج شد و به گفته سرپرست این پروژه ، این ماهواره تنها 20  ثانیه تا قرارگرفتن در مداری که برای آن طراحی شده بود فاصله داشت.

تصویری از ماهواره پیام ۱

بنابر اطلاعات موجود ماهواره «پیام 2» نیز مانند ماهواره پیام یک قرار است برای انجام مأموریت تصویربرداری طراحی و ساخته شود. طبق اطلاعات بدست آمده قرار است این ماهواره نیز مانند نمونه قبلی خود دارای امکاناتی همچون تصویربرداری سه‌طیفی (سبز- قرمز و مادون قرمز نزدیک) و پانکروماتیک از محدوده ایران، ذخیره و ارسال پیام (S&F) و اندازه گیری تشعشعات فضایی باشد البته ماهواره «پیام 2» قرار است دارای تفاوت هایی همچون دقت تصویر 40 برابری نسبت به نمونه قبلی خود باشد. در این رابطه دکتر سیدمصطفی صفوی همامی در مورد زمان ساخت و مختصات فنی ماهواره «پیام 2» و دقت تصویربرداری آن گفت:

افزایش دقت 40 برابری تصویر برداری «پیام 2» نسبت به «پیام 1» جزء موارد فنی است که در حال رایزنی با سازمان فضایی در مورد آن هستیم، تا دقت تصویری داشته باشد که هم مورد تایید مسئولان سازمان باشد و هم نسبت به ماهواره « پیام 1 » بهبود پیدا کند. البته تنها تفاوت نمونه جدید این ماهواه با نمونه قبلی خود بالابردن کیفیت تصویربرداری نمی باشد بلکه سعی خواهیم کرد در بخش اپتیک (نوری) و همچنین در بخش دوربین های که در چهار طیف مختلف در آن استفاده می شود  نیز ارتقا یابد. دکتر صفوی در مورد اینکه آیا ماهواره پیام 2 مانند ماهواره پیام 1 سنجشی خواهد بود، گفت: سنجشی هم خواهد بود و غیر از آن ذخیره و ارسال پیام از راه دور (store-and-forward-telecomunicatgions) و محموله تشعشعات فضایی نیز هست.

آیا ماهواره پیام 2 بعد از طراحی به صف ماهواره های آماده پرتاب می پیوندد ؟

طبق بررسی های خبرگزاری علم و فناوری، با طراحی و ساخت ماهواره «پیام 2» احتمال اینکه این ماهواره نیز به سرنوشت ماهواره دیگر دچار شود وجود دارد چرا که هم اکنون دست کم یازده ماهواره ایرانی همچون ماهواره های ناهید، ظفر، مصباح، سها، پارس و ... در صف پرتاب قرار دارند؛ یعنی تقریبا سه برابر تعداد ماهواره‌های ایرانی پرتاب شده به فضا؛ ماهواره‌هایی که حدفاصل سال ۸۷ تا ۹۳ به فضا پرتاب شدند و از آن سال تا به امروز بنابر دلایل نامعلوم دولت تمایل چندانی به پرتاب ماهواره به فضا نداشته است و پرتاب دو ماهواره «دوستی» و «پیام 1» نیز که اخیراً انجام شده است با شکست روبه رو بوده است و در واقع به نوعی زحمات محققان کشورمان و همچنین هزینه های ساخت و طراحی آن ها به فراموشی سپرده شده است.

تهدید جایگاه دانش فضایی ایران توسط امارات

جمهوری اسلامی ایران هم اکنون در منطقه رتبه نخست و در جهان رتبه یازدهم را در دانش و فناوری فضایی به خود اختصاص داده است و با آنکه طی 4 سال گذشته پرتاب موفقی نداشته است همچنان رتبه خود را حفظ نموده است. اما در این مدت کشورهایی همسایه همچون امارات با انجام سرمایه گذاری های عظیم در حال بومی سازی و انجام مطالعات در زمینه کسب دانش و فناوری ساخت ماهواره های فضایی می باشد و سال گذشته این کشور موفق به ساخت و پرتاب اولین ماهواره خود با نام «خلیفه‌ست» (KhalifaSat) به فضا شد و طبق اعلام این کشور قرار است طی سال های آینده علاوه بر ساخت و ارسال چندین ماهواره بر فضا، این کشور اولین مریخ نورد خود را در سال 2021 به فضا ارسال کند که این نشان می دهد که در آینده نزدیک امکان کسب رتبه اول توسط این کشور در منطقه وجود دارد.

 

شروع مراحل ساخت مریخ نورد توسط امارات

کلام آخر ...

آنچه مشخص است ایران در زمینه فناوری هوافضا جزء کشورها نوپا می باشد اما طبق اعتراف کارشناسان غربی کشورمان با توجه به پیشرفت های گسترده ای که در زمینه موشکی طی سال های اخیر به دست آورده است و همچنین وجود اساتید و دانشجویان نخبه قطعا می تواند در آینده نه چندان دور جزء 5 کشور جهان در زمینه فناوری های فضایی باشد، اما بنابر دلایل نامعلوم فعلا غرش موشک های ایرانی برای بالا بردن نتیجه تلاش های محققان کشور شنیده نمی شود که با فعال شدن این بخش می توان آینده روشنی را در این زمینه برای کشور متصور شد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]