کد خبر : 62052 پنج شنبه 26 اردیبهشت 1398 - 08:17:13
سیلیکون-لاینر-محصولی-حیاتی-برای-مبتلایان-به-قطع-عضو-طراحی-و-تولید-شد

برای اولین بار در کشور؛

سیلیکون لاینر محصولی حیاتی برای مبتلایان به قطع عضو طراحی و تولید شد

سیلیکون لاینر محصولی حیاتی برای مبتلایان به قطع عضو، برای اولین بار در کشور توسط متخصصین شرکت ارتوپدی فنی پارس سینا طراحی و تولید شد.

به گزارش سیناپرس به نقل از علم و فناوری،سیلیکون لاینر محصولی حیاتی برای مبتلایان به قطع عضو، برای اولین بار در کشور توسط متخصصین شرکت ارتوپدی فنی پارس سینا همدان طراحی و تولید شد.

مهندس بهنمام اقدامیان، متخصص ارتوپدی، در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: یک  موضوع بسیار مهم در رابطه با افرادی که دچار قطع عضو زیر یا بالای زانو می شوند، استفاده از یک بستر نرم بین عضو قطع و اندام مصنوعی  می باشد، بویژه در افراد دیابتیک که ایجاد زخم باعث تشدید بیماری و عدم استفاده از پروتز ( اندام مصنوعی) را به دنبال دارد.

این متخصص ارتوپدی فنی، با اشاره به این که سیلیکون لاینر چندین سال است که در کشورهای  پیشرفته تولید و وارد بازارهای جهانی شده است، افزود: تکنولوژی ساخت آن در اختیار تعداد معدودی از شرکتهای اروپایی و امریکایی  قرار دارد.

وی تصریح کرد: سیلیکون لاینر قیمت بسیار بالایی دارد، بطوری که هر  عدد از آن با صرف هزینه ای بین 200 تا 400 یورو از خارج وارد کشور می شود.

اقدامیان خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از مبتلایان به قطع عضو هم عزیزانی هستند که تحت پوشش نهادهای حمایتی بوده و به دلیل فشار اقتصادی مجبور به استفاده از سیستمهای قدیمی می باشند.

اقدامیان، با اشاره به این که سیلیکون لاینر از همان ابتدا هم که وارد کشور می شد ارزبری بالایی داشت، بیان داشت: ضرورت استفاده از سیلیکون لاینر  برای بیماران و  نیاز کشور از یک طرف و از طرف دیگر ارزبری و قیمت بالایی که داشت، زمینه ساز ایده ای شد و حدود 6 سال پیش یک تیم تحقیقاتی شامل متخصصین ارتوپد فنی، شیمی، و متخصصان پوست در همدان تشکیل و کار را شروع کردیم.

این متخصص ارتوپدی فنی، تصریح کرد: اخیرا از حدود یکسال پیش، بعد از چند سال کار مداوم، برای اولین بار در کشور، توانستیم سیلیکون لاینر محصولی حیاتی برای مبتلایان به قطع عضو را ساخته و مورد آزمایش قرار دهیم.

اقدامیان خاطرنشان کرد: نمونه ای هم که ساخته شده تقریبا با نمونه بهترین شرکت تولید کننده برابری می کند، حداقل 90 تا 95 درصد کارایی آن را دارد و آزمایشهایی که انجام داده ایم موید این قضیه است.

وی با تاکید بر این که ساخت سیلیکون لاینر تکنولوژی بسیار پیشرفته و خاصی می خواهد، گفت: از نظر ضخامت و  کشسانی در طول و عرض  ساخت آن مستلزم بکارگیری دانش و ظرافتی خاص بوده و بایستی کاملا با عضو قطع شده  انطباق داشته و بستر نرمی را جهت استفاده ایمن بیماران ایجاد کند.

اقدامیان، با بیان این که مواد اولیه و روکشی که برای ساخت این محصول استفاده می شود، از کشور آلمان وارد می شود، افزود: با این حال سیلیکون لاینری که تولید می کنیم یک سوم نمونه وارداتی قیمت دارد.

این متخصص ارتوپدی فنی، تصریح کرد: در حال حاضر این محصول در مرحله گرفتن مجوزها و  بررسی های وزارت بهداشت قرار دارد.

 

نیاز کشور به سیلیکون لاینر چقدر است

این متخصص ارتوپدی فنی، در پاسخ به این سوال، اظهار داشت:  نزدیک 70 تا 80 درصد پروتزهایی که در داخل کشور ساخته می شود همه با سیلیکون لاینر است، علی الخصوص برای افراد دیابتیک و افرادی که عضو قطع شده، استخوانی یا حساس هستند، این محصول باعث کاهش فشار  روی عضو قطع شده و راحتی بیشتر این افراد در هنگام راه رفتن می شود.

وی ادامه داد: سیلیکون لاینر برای ساخت پروتز یکی از اقلام ضروری است تا به حال هم همه اینها از خارج از کشور وارد می شد، اما در حال حاضر با توجه به تحریمها و عدم فروش برخی شرکتهای تولید کننده خارجی باعث کمیاب شدن محصول و قیمت بالای آن در داخل کشور شده است، نیاز کشور به این محصول هم سالانه چیزی حدود 20  الی 30 هزار است، که بنیاد شهید مصرفی حدودا 5 تا 6 هزار خواهد داشت.

 

حمایت مسوولان از این دستاورد چگونه بوده است؟

وی در پاسخ به این سوال، تاکید کرد: سیلیکون لاینر دستاوردی بسیار ارزشمند برای کشور محسوب می شود، حمایتهای خاصی هم می طلبد، فعلا در اختیار وزارت بهداشت  قرار داده شده و باید تستهایی انجام دهند و اگر مثبت بود و توانستیم مجوز بگیریم، قول داده شده که از لحاظ قانون واردات و مواد اولیه کمک کرده و یا حمایت بانکی داشته باشند.

 

سیلیکون لاینر چقدر دوام دارد؟

اقدامیان در پاسخ به این سوال، گفت: دوام آن معمولا یکساله است ولی بعضی افراد ممکن است 4 تا 5 سال هم استفاده کنند که این بستگی به نحوه راه رفتن  مدد جو، رعایت بهداشت فردی، فشاری که موقع راه رفتن وارد می شود، دارد.

وی تصریح کرد: اصولا گارانتی 6 ماهه تا یکساله دارد، کمپانیهای معتبر خارجی که تمام دنیا را سرویس می دهد هم ضمانت 6ماهه دارند،  ما هم سیلیکون لاینر را 6 ماه ضمانت می کنیم.

 

این دستاورد غیر از ایران بازارهای دیگری هم دارد/ شرکتهای خارجی برای تولید اعلام آمادگی  کرده اند

اقدامیان گفت: این محصول اگر خدا بخواهد و مواد اولیه آن تامین شود و مجوزها را بگیرد، علاوه بر تامین نیاز کشور حتی قابل صادرات به کشورهای منطقه، آسیای میانه، عراق و حتی اروپا هم خواهد داشت.

این متخصص ارتوپدی فنی،تصریح کرد: همین الان هم شرکتهایی از ترکیه پیشنهاداتی داده اند، و این شاید به این دلیل است که آنها با ساز و کارهایی که دارند راحت تر  می توانند به اروپا و یا حتی ایران  صادرات داشته باشند.

وی افزود: اما در ایران یکسری مشکلاتی  وجود دارد، ارگانهایی که مراجعه می کنیم می گویند جنس ایرانی است، خب این احساس خستگی ایجاد می کند در صورتی که مطمئن هستیم جنسی که تولید شده حدود 95 درصد قابلیت های جنس وارداتی را دارد قیمت هم یک سوم است، باز هم انتظار تخفیف بیشتر دارند.

این متخصص ارتوپدی فنی، تاکید کرد: چنانچه موانعی نباشد و مسوولان مساعدت داشته باشند، قول صددرصد می دهیم که در آیند می توانیم محصولامان را با کیفت سیلیکون لاینرهای خارجی و شاید هم خیلی بهتر تولید کنیم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چقدر از شرکت در نمایشگاه جنبی کنگره بین المللی ارتوز و پروتز رضایت دارید، گفت: واقعا بسیار موثر بود، مسلما این دستاورد را تعداد اندکی خبر داشتند اما خوشبختانه در این کنگره بسیار مورد استقبال قرار گرفت، از همان روز اول کنگره تصور نمی کردیم این گونه استقبال شود، هم همکاران و هم بازدیدکننده گان همه استقبال کردند و قول همکاری دادند.

این متخصص ارتوپدی فنی، خاطرنشان کرد: همکاران متخصص که جنسهای خارجی را بکار برده و لمس کرده اند باورشان نمی شد در داخل کشور به چنین توانمندی رسیده ایم.

اقدامیان که جزو اولین فارغ التحصیلان رشته ارتوپدی فنی در سال 1369 می باشد، گفت: بعد از فارغ التحصیلی حدود 3 سال در تهران کلینیک داشته بعد هم به زادگاهش همدان بازگشته و از سال 1373 کلینیکی در رابطه با سرویس دادن به مددجویان و  یک شرکت در رابطه با ساخت وسایل ارتوپد فنی در این شهر تاسیس کرده است.

وی افزود: این اولین کلینیک  خصوصی غرب کشور برای سرویس دهی به مدد جویان استانهای همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام بوده و در این مدت توانسته به بسیاری از مدد جویان این استانها خدمات رسانی داشته باشد.

انتهای پیام/

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]