کد خبر : 62023 یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 - 19:04:51
کتاب-مروری-مختصر-برعلم-وفناوری-درایران-منتشر-شد-

کتاب مروری مختصر برعلم وفناوری درایران منتشر شد

سیناپرس: مرکز تعاملات بین‌المللی علم وفناوری با توجه به ماموریت خود درحوزه تعاملات وهمکاری‌ها درعرصه بین‌المللی و با هدف معرفی بخشی از توانمندی‌‌‌های علمی با رویکرد توسعه دیپلماسی فناوری، اقدام به انتشار کتاب مروری مختصر برعلم وفناوری در ایران کرده است.

درسال‌های اخیر در بسیاری از حوزه‌‌های فناوری شاهد رشد چشمگیر ایران هستیم. فعالیت بیش از چهارهزار شرکت دانش‌بنیان در سایه چترحمایتی معاونت علمی و فناوری و در قالب ستادهای توسعه فناوری، نهال‌هایی است که روز به روز شکوفاتر می شود و ثمر خواهد داد.
معرفی برخی از این ظرفیت‌ها و دستاوردها، نه تنها تصویر مناسبی از فضای علمی، فناوری و نوآوری کشور نزد سایر کشورها ایجاد می کند، بلکه زمینه‌ساز توسعه مناسبات علمی و فناوری با فعالان خارجی این عرصه‌ها خواهد بود و زیربنای اقتصاد مقاومتی را در عرصه کلان‌تری بنا خواهد کرد.
 ارائه توانمندی‌‌‌های فناوری ایران در حوزه همکاری‌های علم‌وفناوری بین‌المللی
به این منظور، مرکز تعاملات بین‌المللی علم وفناوری با توجه به ماموریت و رسالت خود در حوزه تعاملات وهمکاری‌های علم و فناوری درعرصه بین‌المللی و با هدف معرفی بخشی ازتوانمندی‌‌‌های فناوری، با رویکرد توسعه دیپلماسی فناوری اقدام به تهیه وانتشار مجموعه‌ای با عنوان «مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران» در 180 صفحه (Science and Technology in Iran: A Brief Review) کرده است، این کتاب با همکاری ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری، منتشر شده است.
دراین مجموعه به حوزه‌های مختلف علمی مانند نانوفناوری، فناوری زیستی، فناوری سلول‌های بنیادی، علوم شناختی، گیاهان دارویی و طب سنتی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، صنایع فرهنگی و خلاق، هوافضا، فناوری هوایی و هوانوردی، صنایع دریایی، فناوری‌های آب، فرسایش، خشکسالی و محیط زیست، فناوری نفت و گاز و انرژی‌های تجدیدپذیر از نظر تاریخچه و پیشینه اشاره شده است.
در کتاب مروری مختصر بر علم و فناوری در ایران، به مسایلی چون سیاست‌ها و استراتژی‌ها، ظرفیت‏ها و توانمندی‌های داخلی مانند وضعیت نیروی انسانی، تولیدات علمی، دستاوردها و محصولات، متولیان و زمینه‌های علاقمندی برای همکاری‌های بین‌المللی پرداخته شده است.
همچنین در بخش هایی از این کتاب، اطلاعاتی در خصوص وضعیت کلی علم و فناوری، فعالان اصلی این حوزه و سیاستهای کلان ملی علم، فناوری و نوآوری ایران نیز ارائه شده است، علاقه مندان برای مطالعه متن کامل مجموعه مذکور می توانند به آدرس اینترنتی http://en.isti.ir/ مراجعه کنند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]

آخرین ها  | برگزیده ها برترین ها